Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nume, prenume, prenume, nume si tot asa...


258 raspunsuri la acest subiect

#1
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 14:16

Am deschis subiectul ca nu doresc sa le stric pe cele existente in care mamicile nehotarate cauta nume pentru bebelusii lor.

 

Am niste nelamuriri.

 

Toate numele din lumea asta se pronunta diferit in diverse limbi.

De ce ne-ar pasa? 

Ce m-ar face sa aleg un nume care sa se pronunte corect in enshpe limbi? In loc sa aleg un nume care imi place. Si ce e daca oamenii de aiurea imi pronunta numele gresit? Mi se intampla ceva?

 

De ce mi-ar pasa ca numele va fi generator de porecle in generala? In scoala totul e generator de porecle incepand cu siretul de la adidas si terminand cu firul de par din cap. E o lume fireasca.

 

Sa se potriveasca prenumele cu numele de familie? Sa zicem, dar pentru fete nu e cazul.

 

Ce ne face, ce va face, ca in loc sa alegeti un nume care va place intr-adevar, sa va pliati unor false cerinte ale societatii?

 

De ce sa renuntati la libertatea gandirii proprii, la placerea personala de a pronunta un anumit nume privindu-va copilul, in favoarea usuratatii gandirii unui grup ce poate aparea sau nu la un moment dat in viata voastra si a copiilor vostri?



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 14:38

Eu văd o problemă doar când ești deja emigrat și numele pe care vrei să-l pui copilului are o conotație negativă în limba țării unde ești. Exemplu: ai un băiat pe care vrei să-l botezi Iancu și ești în Franța sau în Canada partea franceză. ”Cul” în franceză (pronunțat cu) înseamnă fund. E de evitat.

 

Numele fetei trebuie să sune bine cu numele de familie pentru că poate va deveni scriitoare sau cercetătoare sau actriță (etc. etc.) și va dori să-și păstreze numele după căsătorie. Nu e obligatoriu să preiei numele soțului (știu câteva cazuri în care fiecare a rămas cu numele lui sau le-au combinat). Am o prietenă actriță care și-a păstrat numele după căsătorie. Și mai știu un cuplu în care fiecare a ținut să-și păstreze numele de familie, deși nu au meserii artistice.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 14:44

buna intrebare si bun subiect.

eu am ales dintr-o lista cu sute de prenume, le-am marcat cele care mi-au placut la prima citire si indeplineau cerintele enumerate si de tine;  la urmatoarele citiri au ramas pe lista scurta doar 3-4 prenume, castigator a fost prenumele pe care il poarta fetita mea si mi se pare foarte potrivit din toate punctele de vedere, mai ales cu caracterul si temperamentul ei.

am vrut un prenume mai rar intalnit, ne saturasem de Daria, Alex(andra) si inca alte cateva prenume "la moda" prin anii 2006-2007.

de asemenea, n-am luat in calcul anumite prenume, frumoase in felul lor, dar pe care le-am asociat de-a lungul vietii cu persoane pe care nu le suport sau care m-au suparat intr-un fel sau altul. cum ar fi Mirela, colega care m-a hartuit un intreg an scolar, pe care as fi strans-o de gat daca as fi putut, la vremea aceea.

din start am stabilit, impreuna cu sotul, ca nu-i vom pune fetitei noastre doua prenume, sa fie al doilea de sfant, sau din partea nasilor (desi n-au avut deloc aceasta pretentie), cum se practica de multe ori.

unul singur si bun a fost suficient.

asa ca, in cazul meu, am ales dintre acele prenume care ne-au placut la prima vedere (citire) si care au indeplinit ulterior si criteriile dorite de mine/noi.

pentru ca nu poti alege prenumele copilului la intamplare sau pe impresia de moment, fara sa tii cont de anumite aspecte, dintre care cel mai important mi se pare acela ca il va purta toata viata si nu vrei sa-i faci copilului probleme sau greutati in viata - la modul general - punandu-i un nume ciudat, caraghios, greu de pronuntat/scris, sau care formeaza o alaturare ciudata cu numele de familie.

stiu pe cineva care se numeste Brasov Viena, zici ca e numele unei curse feroviare sau aeriene. sau am avut colega de liceu cu prenumele sorana darclee...care se potrivea ca nuca-n perete cu numele de familie.



#4
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 14:45

Sau nu neaparat negativa, dar pronuntat altfel, de ex Laura ( Lora ), Paul/Paula ( Pol/Pola)

Huge ( Üg)

 

Astea imi vin acum in minte  [:)]

 

Si mai este si asocierea, oricat mi ar place mie Bianca, il asociez mereu cu o colega nesuferita.


Editat de Judoka02, 10 aprilie 2018 - 14:51 .


#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:00

Am deschis subiectul ca nu doresc sa le stric pe cele existente in care mamicile nehotarate cauta nume pentru bebelusii lor.

 

Am niste nelamuriri.

 

Toate numele din lumea asta se pronunta diferit in diverse limbi.

De ce ne-ar pasa? 

Ce m-ar face sa aleg un nume care sa se pronunte corect in enshpe limbi? In loc sa aleg un nume care imi place. Si ce e daca oamenii de aiurea imi pronunta numele gresit? Mi se intampla ceva?

 

De ce mi-ar pasa ca numele va fi generator de porecle in generala? In scoala totul e generator de porecle incepand cu siretul de la adidas si terminand cu firul de par din cap. E o lume fireasca.

 

Sa se potriveasca prenumele cu numele de familie? Sa zicem, dar pentru fete nu e cazul.

 

Ce ne face, ce va face, ca in loc sa alegeti un nume care va place intr-adevar, sa va pliati unor false cerinte ale societatii?

 

De ce sa renuntati la libertatea gandirii proprii, la placerea personala de a pronunta un anumit nume privindu-va copilul, in favoarea usuratatii gandirii unui grup ce poate aparea sau nu la un moment dat in viata voastra si a copiilor vostri?

Iar trebuie sa spun ca sunt 100% de acord cu tine!!

 

Nu am absolut nimic de adaugat sau de criticat.

 

Eu am stiut de la inceput ce nume ii pun copilului meu,fara liste,fara zeci d enume,fara asocieri  cu numele d efamilie.

 

Am simtit de la inceput ca va fi un Andrei sau o Ioana ,daca era fetita.Sigur si tatak copilului a pus un nume,insa nu a avut niciodata pretentia sa-l strige cineva asa.A fost un Andrei din primul lui contact cu lumea asta.



#6
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:02

La mine a fost Marcia  [:)] si daca era baiat, era Marco. 



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:09

da' nu inteleg ce are Paul/Paula pronuntat ca in toata Anglia si Franta?



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:10

Daniela, nu mi se pare atat de important.

Ca scriitoare, actrita poti folosi pseudonime.... de ce sa-ti fie rusine de nunmele tau ca in urechile unora suna ciudat?

 

Majoritatea numelor de familie romanesti se termina in popoul francez. Era si un banc. Eugen Ionescu si-a spus Ionesco. Nu-i mare branza.

 

Asta e ce nu inteleg. De ce sa nu-i pui copilului numele de Iancu pentru ca nu suna bine in franceza?  False probleme - asa le vad eu. Daca ajunge printr-o regiune francofona se poate adapta numele - nu-i mare lucru.



#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:13

Eu am avut aceasta "problema" cu prenumele. Noroc ca am 3, asa ca folosesc cu succes alt prenume in viata profesionala.

Prin urmare fetele mele au cate 2 prenume, sa poata alege au cas ou ;)



#10
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 15:13

Nici noi n am facut liste, aveam cateva preferate, dar spre sf sarcinii am auzit la radio numele si ne a placut si pe asta l am pus . [:-)))] 

 

Pt fata a venit firesc  [:)]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -