Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti de acest prenume?


45 raspunsuri la acest subiect

#41
Jezebelle

Jezebelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 14:10

O ba da, esti hotarata, dar ai nevoie sa iti validezi decizia :).

 

Chiar nu!!! Imi place mult numele, dar nu-s deloc hotarata sa-l pun si nici nu tine doar de mine. Daca eram, nu mai ceream parerea nimanui. Ma mai gandesc si la altele, imi place mult Sorana, Lavinia si Monica. 

Imi plac in general numele cu o tenta sexy, nu alea cuminti gen Ioana sau Teodora.


Editat de Jezebelle, 10 aprilie 2018 - 14:18 .


#42
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 14:59

Pe fiica-mea o cheama Marcia (se potriveste atat cu numele meu de familie, cat si cu cel elvetian). Numele l-am ales eu, am vrut ceva care sa se asemene cu prenumele sotului meu si asa mi-a venit Marcia. Si lumea ii pronunta numele corect, adica s in loc de c (rar se intampla sa-l pronunte cum se citeste, dar ii corectam  [:D]). 

 

Eu sunt Mihaela (aici insa se scrie Michaela si multa lume ma intreaba daca nu cumva l-am uitat pe c [:D]), dar mi se spune Ela. 

 

Beate e nume germanic. Soacra-mea are un nume vechi, Hedwig  [zirea] dar i se spune Hedy.

 

Uite aici nume de fete, sunt aproape 9000 : 

https://www.babyclub...dchennamen.html



#43
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:46

Chiar nu!!! Imi place mult numele, dar nu-s deloc hotarata sa-l pun si nici nu tine doar de mine. Daca eram, nu mai ceream parerea nimanui. Ma mai gandesc si la altele, imi place mult Sorana, Lavinia si Monica. 

Imi plac in general numele cu o tenta sexy, nu alea cuminti gen Ioana sau Teodora.

Sara, Anais, Nicolette (daca nu vrei nicoleta) Alexia.



#44
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 18:31

Desi nu ma omor dupa moda de a pune nume straine si dupa majoritatea numelor straine, mi se pare ca si numele romanesti sunt destul de putine si au devenit prea uzate, de aceea ma gandesc sa ii pun fetitei mele numele Belle. Imi place mai mult Jezebel sau Jezebelle dar are conotatii negative (in engleza este folosit peiorativ pentru o femeie usoara si Jezebel e un personaj foarte negativ in Biblie). Stiu si de varianta Isabel, Isabela, dar nu imi place aceasta varianta din cauza fetelor/femeilor cu acest nume din generatia mea, literalmente toate pe care le-am cunoscut sunt niste sclifosite, la fel si Biancele. Stiu ca e cam aiurea sa generalizez asa dar ce sa-i faci, cred ca toti avem impresii de-astea despre un nume sau altul. De aceea ma gandeam la varianta mai scurta Belle. Mi se pare finut, frumos, elegant, sofisticat, si nu am auzit pe nimeni in Romania cu numele asta. 

Voua cum vi se pare?

 

Mi-a atras atentia afirmatia ta despre numele Isabela.

Pentru mine, e un nume f frumos. Am o nepoata, pe care o cheama Isabella, care cred ca e generatia ta, e deosebit de frumoasa, inteligenta si talentata.

e pictorita in Bucuresti...o gasesti pe FB la Isabella Stefani Gallery [:)] ...poate iti va schimba parerea despre numele Isabella.

 

imi place numele Belle, dar parca e cam scurt , si mai mult un  nickname...desi cred ca e recomandat cand ai nume de familie lung, sau ii mai pui inca un nume.



#45
Jezebelle

Jezebelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 18:56

Mi-a atras atentia afirmatia ta despre numele Isabela.

Pentru mine, e un nume f frumos. Am o nepoata, pe care o cheama Isabella, care cred ca e generatia ta, e deosebit de frumoasa, inteligenta si talentata.

e pictorita in Bucuresti...o gasesti pe FB la Isabella Stefani Gallery [:)] ...poate iti va schimba parerea despre numele Isabella.

 

imi place numele Belle, dar parca e cam scurt , si mai mult un  nickname...desi cred ca e recomandat cand ai nume de familie lung, sau ii mai pui inca un nume.

 

Numele e foarte frumos, fara nici o indoiala, si mie imi place pur si simplu ca rezonanta. Atata tot ca nu stiu cum s-a nimerit dar purtatoarele pe care le-am cunoscut eu n-au fost pe masura numelui. M-am uitat rapid la facebookul nepoatei si da, e foarte frumoasa. 



#46
TudusMom

TudusMom
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 iulie 2018 - 23:03

Poate intre timp s-a si nascut Belle, dar daca nu e prea tarziu, iata un nume care imi place mie dar la care a strambat sotul din nas: Ingrid. Imi mai place si Iselin, dar iar dansul a zis pas.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -