Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce parere aveti de acest prenume?


45 raspunsuri la acest subiect

#31
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 09:46

Exact!! Si eu le-am reprosat o gramada de prostii, inclusiv numele care acum imi place. Daca stai sa te iei dupa asta...

 

PS Sper sa nu dau impresia ca deja sunt hotarata pe Belle si am deschis topic doar asa sa ma aflu in treaba, chiar sunt nehotarata. 

 

 

O ba da, esti hotarata, dar ai nevoie sa iti validezi decizia :).



#32
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 09:54

Nici eu nu eram hotărâtă, am zis, factorul decisiv a fost trăirea pe care am avut-o când "am făcut cunostinta", îmi plăceau multe prenume delicate, foarte frumoase, dar când am văzut războinica de fi-mea, "Tamara" a venit absolut natural, deși nu era în top 5....  D aceea zic, las-o cumva să își sugereze /aleagă prin intermediul tau numele. 



#33
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 09:54

Exista   nume de fata Constanta , nu  se mai  poarta .



#34
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 10:11

daca mai vrei si mai conteaza inca o parere : nici mie nu-mi place "Belle".

a avut dreptate viviana, intamplator sau nu, pisicuta mea se numeste "Bella".

cu alte cuvinte, prenumele "Belle" este potrivit mai degraba pentru un animalut de companie, nu pentru o fetita.

lasand la o parte mistocareala de care o sa aiba parte de-a lungul anilor de scoala (prenumele poate deveni foarte usor Bellea sau Belele), mai ales in adolescenta, unde orice maruntis devine capat de tara si tragedie mondiala, va trebui mereu sa precizeze cum se scrie si pronunta corect prenumele ei.

cauta pe internet liste cu prenume de fetite, atat romanesti, cat si internationale.

din multitudinea de prenume de pe aceste liste, imposibil sa nu gasesti altul care sa fie mai potrivit pentru fetita ta, sa i se potriveasca la orice varsa, sa sune bine alaturi de numele de familie, atat inaintea, cat si dupa acesta (sa nu formeze o combinatie aiurea de silabe), sa-i poti face diminutive simple si dragute - pentru Belle ce diminutiv ai putea gasi ?

http://www.desprecop...ume-de-fete.htm



#35
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 10:21

daca mai vrei si mai conteaza inca o parere : nici mie nu-mi place "Belle".

a avut dreptate viviana, intamplator sau nu, pisicuta mea se numeste "Bella".

cu alte cuvinte, prenumele "Belle" este potrivit mai degraba pentru un animalut de companie, nu pentru o fetita.

lasand la o parte mistocareala de care o sa aiba parte de-a lungul anilor de scoala (prenumele poate deveni foarte usor Bellea sau Belele), mai ales in adolescenta, unde orice maruntis devine capat de tara si tragedie mondiala, va trebui mereu sa precizeze cum se scrie si pronunta corect prenumele ei.

cauta pe internet liste cu prenume de fetite, atat romanesti, cat si internationale.

din multitudinea de prenume de pe aceste liste, imposibil sa nu gasesti altul care sa fie mai potrivit pentru fetita ta, sa i se potriveasca la orice varsa, sa sune bine alaturi de numele de familie, atat inaintea, cat si dupa acesta (sa nu formeze o combinatie aiurea de silabe), sa-i poti face diminutive simple si dragute - pentru Belle ce diminutiv ai putea gasi ?

http://www.desprecop...ume-de-fete.htm

 

 

E o adevarata boala asta cu diminutivele in Romania. Prenumele fetelor mele nu au diminutive. Cat se mai chinuiau bunicii sa ii gaseasca. Nu Domnule, pe ea o cheama X nu Ixulica.



#36
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 10:46

e si nu e, ca sa zic asa.

prenumele fetitei mele este Loredana, pai pana o strigam cand era mica, facea si boacana pentru care o strigam, ca sa se opreasca sau s-o fac atenta.

ii spunem simplu Lori, iar la scoala colegii o striga Lore.

mai aiurea mi se pare sa-i pui copilului in acte un prenume deja "diminutivat", pe cumnatul meu il cheama Danut, chiar radeam cu el la un moment dat, ce aiurea va suna "tataie Danut" sau "mos Danut". toata lumea il apeleaza cu "Dan", nici nu cred ca parintii lui (socrii mei) l-au strigat Danut atunci cand era mai mic.



#37
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.634 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 10:51

Corina, in cazul tau da, e o precurtare. Dar Maya-Maiutza?



#38
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 10:58

ah, nu, astea mi se par si mie deplasate.

nu m-am exprimat eu corect, inseamna, in mesajul anterior, trebuia sa spun prescurtare in loc de diminutiv.



#39
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 11:13

Hmmm, nu uitati, ca in principiu, fetitele vor purta numele pana la casatorie.



#40
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 14:06

personal nu-mi place prenumele Belle. nu gasesc ca se potriveste in Romania, nu-l gasesc potrivit nici aici, in tara asta francofona. dar daca voua va place, go

 

si nu sunt de acord ca prenumele scurte nu sunt frumoase :-)) , sau ca sunt mai potrivite pt animalutze de companie. mie tocmai astea imi plac, scurte :-)) ; si sper ca fii'mea mi-a spus merci la gradinita, cand a invatat sa-si scrie numele, Lea .

daca as fi locuit in Rom, cred ca o numeam Ilinca sau Ileana insa aici greu cu pronuntia lor.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -