Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sangerari in primul trimestru


3 raspunsuri la acest subiect

#1
crisirc

crisirc
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 19:57

Buna ziua tuturor.

 

De vreo 2 saptamani sotia a aflat ca este insarcinata. 

 

Saptamana trecuta a avut ceva sangerari care au cam speriat-o, asa ca vineri a fost la medic. 

 

I-a facut o ecografie, i-a zis ca totul e ok, i-a auzit bataile inimii (ni s-a parut cam ciudat si in acelasi timp minunat) si i-a zis ca nu sunt motive de panica. In plus, i-a dat diverse medicamete pentru eventualele dureri, stari de voma si, in plus, un medicament pentru sangerarile avute (Progestan Gé 200 mg)

 

Dupa vizita la medic nu a mai avut nimic pana ieri seara cand a reavut un episod neplacut (cantitate putin mai mare fata de tura trecuta).

 

Azi in timpul zilei a zis ca a mai avut ceva sangerari, dar nu in cantitati mari. Din estimarile ei undeva cam la 2 degete pe absorbant, iar ca si culoare ceva mai inchis, spre maroniu.

 

Tin sa precizez ca sangerarile nu sunt insotite de dureri sau stari de voma.

 

Singurele dureri pe care le are sunt ca niste intepaturi in zona ovarelor, dar dupa cautari pe net am vazut ca pot fi cauzate de transformarile corpului.

 

Urmatoarea vizita la ginecolog o are programata pe 6 aprilie.

 

Insa aceste sangerari ne cam sperie. Suntem la prima sarcina si totul este nou si orice chestie care nu merge "ca pe roate" ne cam panicheaza. Cred ca mai toata lumea este asa la inceput.

 

Voi ce parere aveti? Din experienta proprie mai ales. 

 

Astfel de sangerari pot fi periculoase? Putem astepta pana pe 6? Sau trebuie mers la spital pentru a vedea ce se intampla?

 



#2
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 20:25

Nu pot sa spun din proprie experienta, dar cu siguranta cel mai bine este sa mergeti la medic inainte de 6, sa se asigure ca totul este ok  - simptomele si experientele sunt diferite de la o persoana la alta. 

Multa sanatate si sarcina la termen cu bine!



#3
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 12:19

Eu am fost in aceeasi zi in care am avut sangerare in ambele cazuri. Sangerarea nu este normala in sarcina (in afara de sangerarea de nidatie), este un semn de alarma si trebuie vazut cat mai repede care este problema. Pana pe 6 aprilie e mult prea mult, eu una m-as fi dus de urgenta, cat as fi putut de repede la doctor. Pe de alta parte ar trebui sa aia grija ca sotia ta sa se odihneasca, sa nu faca efort, sa nu care greutati, sa stea mai mult intinsa. Aveti un medic care ii supravegheaza sarcina sotiei? Ar trebui sa il contactati in situatii de genul (daca nu v-a dat un nr de telefon unde sa il puteti contacta cred ca ar trebui sa va ganditi sa il schimbati). Mie, la ultima sangerare, medicul mi-a recomandat sa merg la urgenta la un consult. Mie mi se pare ca nu va panicati destul, ca sunteti prea relaxati.



#4
crisirc

crisirc
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 martie 2018 - 12:30

Va multumesc pentru mesaje. Momentan situatia este ok si micile sangerari s-au oprit.

 

Nu am mers imediat pentru ca nu au fost dureri asociate, iar vineri medicul i-a spus ca mici sangerari nu sunt un motiv de panica. Cum am zis, sotia i-a specificat de episodul sangerarii de saptamana trecuta.

 

Poate insa ar fi cazul sa vedem si un alt doctor. Paza bună trece primejdia grea.

 

Daca aveti si alte experiente similare nu ezitati sa lasati un comentariu




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -