Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parentingul spiritual

parenting parenting spiritual

29 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:12

Ba eu cred ca se refera mai mult la spirit decat la spiritualitate. A strecurat si "ezoteric" pe acolo. Cred ca e vorba de ceea ce transmitem la nivel energetic.


Editat de mianda, 25 martie 2018 - 18:13 .


#12
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:14

Dezvolta putin. Nu inteleg exact ce vrei sa transmiti.

 

Ma gandeam la relatia directa parinte-copil . Nu conteaza ceea ce ii spui , mai important e ceea ce vede ca faci . Daca eu nu am incredere in mine , nu cred ca are valoare cand ii spun copilului sa aiba incredere in el .Daca nu am prieteni si evit activitatile de socializare cum sa-i cer sa fie sociabil.



#13
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:19

Ma gandeam la relatia directa parinte-copil . Nu conteaza ceea ce ii spui , mai important e ceea ce vede ca faci . Daca eu nu am incredere in mine , nu cred ca are valoare cand ii spun copilului sa aiba incredere in el .Daca nu am prieteni si evit activitatile de socializare cum sa-i cer sa fie sociabil.

Da, dar daca tu faci una si gandesti alta, fii sigur ca informatia energetica a gandului tau ajunge la copil. Deci nu conteaza ce spui sau faci, conteaza intentia din spatele acestor actiuni. Asta primesc copiii nostri inca din burta mamelor lor.



#14
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:26

Ba eu cred ca se refera mai mult la spirit decat la spiritualitate. A strecurat si "ezoteric" pe acolo. Cred ca e vorba de ceea ce transmitem la nivel energetic.

 

Nu sint foarte aplecata catre “nivel energetic”. 

Acesta e un aspect care ma depășește.

 

 

 



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:27

Ba eu cred ca se refera mai mult la spirit decat la spiritualitate. A strecurat si "ezoteric" pe acolo. Cred ca e vorba de ceea ce transmitem la nivel energetic.

eu cred in telepatia dintre mama si copil. Aceea care dispare pana la un an, dar lasa urme, cred ca avem un prag personal pana la care  ne putem "simti" reciproc (si i-as spune mai mult intuitie) dar nu cred in chestia asta ca transmitem ceva la nivel energetic si ca celallat si primeste...



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:32

Ma gandeam la relatia directa parinte-copil . Nu conteaza ceea ce ii spui , mai important e ceea ce vede ca faci . Daca eu nu am incredere in mine , nu cred ca are valoare cand ii spun copilului sa aiba incredere in el .Daca nu am prieteni si evit activitatile de socializare cum sa-i cer sa fie sociabil.

Daca tu nu ai incredere in tine copilul nu vede asta. Dar iti va fi greu sa il educi sa aiba incredere in el, dar nu imposibil.

Temperamentul este innascut nu dobandit. Este mai mult decat probabil ca activitatile de socializare sa-i placa si sa si le dezvolte fara a-i cere tu nimic.



#17
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:33

Eu vreau sa-i transmit sa creada in niste principii , nu in anumiti oameni . Oamenii ii poti pierde pe drum .

#18
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:41

eu cred in telepatia dintre mama si copil. Aceea care dispare pana la un an, dar lasa urme, cred ca avem un prag personal pana la care  ne putem "simti" reciproc (si i-as spune mai mult intuitie) dar nu cred in chestia asta ca transmitem ceva la nivel energetic si ca celallat si primeste...

Nu de telepatie vorbesc eu ci de legatura energetica.

Totul in jurul nostru e energie. in unele medii se vorbeste chiar despre faptul ca insasi materia pe care noi o percepem in plan fizic ca fiind doar materie, este de fapt numai informatie energetica.

E adevarat, pe la varsta de 6,7 ani copilul devine tot mai constient de sinele sau si ca acest sine este diferit de cel al mamei sale, insa legatura despre care vorbeam nu dispare niciodata. Este acolo si se manifesta sau nu in functie de credintele noastre.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:51

Stiu ca nu vorbesti de telepatie. Am spus doar ca in timp ce cred in telepatie, intuitie etc nu cred in transmitere energetica.

Am dorit sa subliniez ca chiar daca sunt destul de evoluata spiritual am un anumit prag pana la care dau crezare anumitor chestiuni.



#20
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:51

eu cred in telepatia dintre mama si copil. Aceea care dispare pana la un an, dar lasa urme, cred ca avem un prag personal pana la care ne putem "simti" reciproc (si i-as spune mai mult intuitie) dar nu cred in chestia asta ca transmitem ceva la nivel energetic si ca celallat si primeste...

 

Telepatie mi se pare mult (pentru mine) dar cred foarte mult in legătura dintre părinte/copil bazată pe o comunicare onesta. Chiar “simți” copilul. Intuiție mi se pare mult mai real :) Chiar si plecat la facultate și deci nu il văd zilnic și nici nu vorbim la telefon zilnic, am momente cind “știu” ca ceva este neobisnuit cu cel mare. 

 

Imi dau seama de ceva “diferit” de cind îmi pică ochii pe chipul lor. Doar ca uneori spun, alteori așteaptă. 





Etichetat si cu parenting, parenting spiritual

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -