Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parentingul spiritual

parenting parenting spiritual

29 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 13:11

dragi parinti, 

 

In anii in care copiii nostri cresc cub ochii nostri.. absorb toate informatiile si sfaturile de la noi. Amprenta parintilor asupra educatiei copilului este uriasa. Ii invatam sa faca primii pasi, ii ingrijim, ii invatam sa converseze, sa fie empatici, sa aiba incredere in puterile lor ... si apoi sa zboare.

 

Insa, cred ca fiecare din noi isi lasa amprenta spirituala asupra copiilor sai. Le transmitem si crampee din creditnta noastra, din pasajele ezoterice,  din incarcatura noastra emotionala ...de romani de la capat de Europa.

 

V-ati gandit vreodata la mesajul spiritual pe care il dati copilului? In ce ii invatati sa creada, sa aiba incredere? 



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 14:50

sa creada - in el insusi. in aptitudinile pe care le are. in faptul ca exploatarea lor ii poate aduce succese. ma bucur ca nu am obsesia lui 10 pe linie, asa cum o au parintii unei fetite din grupul de prieteni al lui Alex.

 

sa aiba incredere - aici e de lucrat. e tot mai greu, in lumea in care traim, sa ai incredere in cineva. are momente in care nu are incredere nici in el insusi si trebuie sa-l scot din butoiul cu melancolie. si accepta greu ca exista situatii in care parintele este obligat sa incalce promisiunile facute.



#3
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 15:18

Mesajul spiritual e cum traiesti, dar mai ales cum te vad ceilalti ca traiesti.



#4
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 16:49

Eu cred ca spiritualitatea este ceva intim și personal. Poți transmite dorința de cunoaștere, însă nu poți lasa moștenire spiritualitatea...este produsul interiorului îmbinat cu experiența de viața. Și mai cred ca spiritualitatea evoluează in timp. 



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 16:51

Mesajul spiritual e cum traiesti, dar mai ales cum te vad ceilalti ca traiesti.

Dezvolta putin. Nu inteleg exact ce vrei sa transmiti.



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 17:04

Eu cred ca spiritualitatea este ceva intim și personal. Poți transmite dorința de cunoaștere, însă nu poți lasa moștenire spiritualitatea...este produsul interiorului îmbinat cu experiența de viața. Și mai cred ca spiritualitatea evoluează in timp. 

Credinta mea e ca spirutul si spiritualitatea sunt lucruri diametral opuse. 

Cand ma refer la spirit ma gandesc doar la mine si la eul meu interior, la capacitatea mea creatoare. Spiritualitatea tine mai mult de comunitate si de traditii.

Poti lasa mostenire si spiritul si spiritualitatea. Se transmit la un nivel subtil si nu suntem constienti de asta. 

 

Foarte mult imi place subiectul. Precis autoarea s-a inspirat de undeva si mi-as dori sa intre si in detalii.



#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 17:45

Mesajul spiritual e cum traiesti, dar mai ales cum te vad ceilalti ca traiesti.

Nu inteleg. De ce i-ar pasa cuiva cum il vad ceilalti ca traieste?



#8
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 17:53

Poate greșesc sau poate interprez greșit eu. 

 

Personal, mie mi se pare ca religia organizata (și aici includ tradițiile si obiceiurile comunității) este separat de spiritualitate care este drumul parcurs de către individ către dezvoltarea propriului sine in raport cu religia/obiceiuri/tradiții. Dar, repet, așa este doar in capul meu și in percepția mea. 



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 17:57

I-am transmis copilei sa aiba incredere in ea si in parintii ei - singurii care o pot sustine si ajuta neconditionat.

 

Spiritul si spirituaittaea nu pot fi lasate mostenire. Fiind mai mult trairi intime, personale. Doar poti lasa o urma de idee de la care sa inceapa sa-si dezvolte si partea asta a propriilor trairi.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 25 martie 2018 - 18:07

Poate greșesc sau poate interprez greșit eu. 

 

Personal, mie mi se pare ca religia organizata (și aici includ tradițiile si obiceiurile comunității) este separat de spiritualitate care este drumul parcurs de către individ către dezvoltarea propriului sine in raport cu religia/obiceiuri/tradiții. Dar, repet, așa este doar in capul meu și in percepția mea. 

In mintea mea e la fel.

Cuvantul spiritualitate are 2 intelesuri. Intelesul de baza - e cel de care vorbim noi si autoarea subiectului, si intelesul al doilea prin care spiritualitatea capata mai mult o semnificatie stiintifica care se ocupa de cultura si obiceiurile unui popor.





Etichetat si cu parenting, parenting spiritual

Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -