Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre Pasaport si CI


261 raspunsuri la acest subiect

#1
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 12:35

Buna. 

 

Nu stiu daca a mai trecut cineva prin situatia asta, dar imi incerc norocul, poate aveti o idee sau sa sfat. Altul decat a suna la ambasada, pentru ca incerc asta de zile intregi si tot ce obtin e un ton de ocupat!! Au 6 linii telefonice la care nu raspunde nimeni. O singura data a raspuns cineva, culmea, sambata! In rest, nu exagerez, am peste 100 de incercari de a prinde linia libera, toate esuate.

 

Deci, problema: pe 31 luna asta, adica in 8 zile, cea mare implineste 14 ani si ar trebui sa ii fac buletin. Nefiind in tara, am sunat la ambasada sa aflu daca ii pot face de aici. Culmea, am sunat sambata trecuta, si mi-au raspuns. Da, cum sa nu, dar ca sa nu uit de ce am plecat din tara, mi-au trimis ditamai lista de acte, care evident trebuie sa contina copii legalizate, unele apostilate, apoi traduse, apoi legalizata si apostilata traducerea!!! (Ex: b) documentul eliberat de autorităţile străine ori de alte instituţii din străinătate  din care să rezulte motivul pentru care nu se poate deplasa în ţară - documentul trebuie apostilat, tradus în limba română şi apostilată traducerea;). 

Una peste alta, alergatura si costurile sunt mult prea mari ca sa ii pot face CI de aici.

Asa ca am renuntat, ii fac la vara cand mergem in tara.

 

Doar ca pana plecam noi o sa ii expire pasaportul. Nu-i nimic, pasaportul se face usor la ambasada, am timp suficient zic eu, pana in iulie, asa ca ma apuc sa fac programarile online. Doar ca, surpriza, nu pot sa ii reinoiesc pasaportul dupa ce implineste 14 ani fara sa prezinte si buletinul. Cea mai apropiata programare disponibila este evident luna viitoare, dupa ce ea va implini 14 ani!! Deci nu ii pot face nici pasaport. 

 

I-as face pasaport cu domiciliul in strainatate, dar nu stiu daca pot face asta fara bulletin, stiu doar ca buletinul se preda daca alegi pasaport cu domiciliul in afara. 

 

La ambasada nu raspunde nimeni sa pot intreba, si in mai putin de 10 zile va implini 14 ani. Alta varianta decat sa ies cu titlu de calatorie cu ea din tara la vara si sa ii fac apoi toate actele in tara Mai exista?

 

 



#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 12:55

Ai incercat sa le trimiti email?



#3
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 12:59

Fii mio nu a avut niciodata Bulletin,doar Passport de cetatean roman cu dom. in strainatate.

 

 

Ceea ce e si cazul vostru,atita timp cit locuiti de ceva ani in afara Romaniei,iar sansele de intoarcerea sunt spre nul.


Editat de andacos, 23 martie 2018 - 15:52 .


#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 13:14

Da,incearca pe E-Mail,cel Putin la Noi,sunt foarte receptivi,primesti imediat raspuns.

 

In mod normal fiica ta ,nu are nevoie de CI pentru ca nu locuieste pe Territoriul Romaniei.Ca cetatean roman,isi va putea face CI ,in orice Moment in care domiciliul va fi in Romania.


Editat de andacos, 23 martie 2018 - 15:52 .


#5
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 13:39

Mickyyy, trebuie sa-i faci pasaport cu domiciliul in strainatate. Fa-ti cont pe https://www.econsulat.ro/ si gasesti acolo ce acte ai nevoie.



#6
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 14:15

Merci de raspunsuri. Am deja cont pe econsulat, asa am aflat ca abia luna viitoare pot face programare, cand am completat cererea de emitere passport. Ca sa ii pot face ei pasaport cu domiciliul in strainatate trebuie can cel putin unul din parinti sa aibe ASA ceva, ori noi avem doar romanesti, deci ideal ar fi sa ne facem toti. Dar pe site la ei LA dovada domiciliului cer niste chestii care habar n-am CE sunt, nimic din CE folosim noi can dovada de domiciliu aici!! Documente necesare: 1.Dovada domiciliului din Marea Britanie, în original şi copie - vizează două situații: a) În cazul primului pașaport simplu electronic cu domiciliul în Marea Britanie: - paşaport britanic valabil, în original (nu necesită traducere) - colantul/ștampila aplicată în pașaport care atestă dreptul de ședere (nu necesită traducere) - certificatele de înregistrare - card albastru sau card galben - în original (nu necesită traducere) - autorizația de muncă - card violet, în original (nu necesită traducere) - documentul care atestă reședința permanentă - permis biometric tip card, în original (nu necesită traducere) - certificatul de cetățenie/naturalizare, în original (nu necesită traducere)

#7
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 14:29

Mergeti unul dintre voi cu ea in Romania si ii faceti buletin , asa e cel mai simplu Saptamana viitoare e vacanta . poate va puteti programa on-line pentru cartea e identitate.



#8
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 14:34

Cartea de identitate este actul care atesta domiciliul in Romania. Nu aveti nevoie de asa ceva tinand cont ca nu locuiti aolo. Mai bine te interesezi ce-s cu toate cardurile si actele alea, mai ales ca Marea Britanie a ales sa paraseasca UE. Cine stie de de complicatii scapati in viitor daca va faceti toti acest tip de pasaport.

#9
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 14:37

Da, ai dreptate,minim unul din parinti trebuie sa aiba pasaport cu domiciliul in strainatate, dar noi am depus cerea si actele odata cu cererea pentru copil. De restul documentelor nu stiu ce sa spun, la noi a fost suficienta dovada de rezidenta eliberata de primarie.

#10
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 14:46

Un copil care are CI in Romania si care are de fapt domiciliul in alt stat, apare in statisticile din Romania ca fiind nescolarizat, iar in sistemul de sanatate ca asigurat.
Iar un adult, dupa noile reglementari fiscale este platitor de taxe in Rommania si implicit abonat la amenzi pentru nedepunerea nu stiu carei declaratii prin care sa se ateste faptul ca el plateste taxe altui stat. Am vrut eu sa fac declaratia asta si ma costa de 5 ori mai mult decat daca platesc amenda, asta pe langa timp pierdut aiurea. Sper doar sa platesc amenda o singura data.
Una peste alta, statului roman ii convine ca romanii risipiti prin alte zari sa figureze in statisticile lor ca locuind in Romania ( asta si din punct de vedere electoral), din aceasta cauza nu se face o obligatie si o mediatizare a necesitatii obtinerii pasaportului roman cu domiciliul in strainatate.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -