Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Obsesia scrisului (si vorbitului) corect


199 raspunsuri la acest subiect

#1
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:35

sa începem ca la grupurile de suport de genul "Alcoolicii Anonimi":

buna ziua, sunt Roxana si sunt obsedata.

Sunt o obsedata. Sunt o "nazista" a gramaticii si nu mi-e rusine sa o recunosc. ma zgarie pe ochi si pe urechi scrisul si vorbitul incorect. cu greseli imprumutate de la altii. cu dezacorduri tampite. cu diminutive prostesti "filmulete" "rochite" "bluzite" folosite la tot pasul.

corectez pe oricine aud ca face o greseala, indiferent de varsta. mi se pare o bataie de joc la adresa oricarei limbi sa o tratezi in bataie de joc. imi terorizez copiii si prietenii. slava domnului ca nu fac prea multe greseli si le gatesc bine, ca altfel cine stie ce s-ar intampla!!

nu mai ascult "marile" televiziuni de stiri ca ma enerveaza atat de tare cat de prost vorbesc "reporterii" ca nici nu am mai intereseaa subiectul despre care vorbesc.

imi place de Radu Paraschivescu si am citit azi acest excelent interviu, pe care vi-l recomand cu mare caldura: https://www.life.ro/...x_Content_Promo

 

sunt sigura ca fac si eu greseli si ma bucur când cineva imi atrage atentia. "ia te uita, mai sunt si altii ca mine!!"

 

va invit, dragi colegi forumisti, sa corectati la sange orice greseala auziti. nu trebuie tolerate si inghitite. nu ma refer la cuvintele importate din engleza sau alte limbi, ca ele au rostul lor, intotdeauna au fost absorbite. ci la greselile flagrante de gramatica care fac si bitii sa planga.

 

cine e cu mine? :)



#2
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:41

Eu, eu ,eu!  [:-)))]

Sunt obsedată de otografie, nu-mi plac cuvintele de împrumut folosite aiurea, dar nu îi corectez în general decât pe ai mei sau pe cine mă întreabă. Mi-e ciudă pe faptul că în mod clar am și eu lipsuri în domeniu și, mai ales, eu mi-aș dori să mi se spună atunci când greșesc, pentru a nu repeta. 


Editat de brilla, 23 martie 2018 - 10:50 .


#3
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:46

Un pic cam obscen, a se înlătura, dacă se consideră că e mai bine așa:

 



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:48

Nu stiu daca e vorba de obsesie,insa cu siguranta ma deranjeaza cumplit scrisul gresit,datorat lipsei cunostintelor sau doar pentru ca asa e la moda.

 

Din pacate,suntem inconjurati de agramati,imi pun miinile-n cap cind citesc pe net una-alta,sigur ca si eu fac greseli(bag aici si greselile de tastare ),uneori nici nu-mi vin cuvintele cum trebuie,scriu "tradus"sau pur si simplu nu cunosc unii termeni in limba romana,insa cumva bazele gramaticii le stapinesc.

 

Eu intreb cind ceva nu mi s epare ok si cumva ma deranjeaza ca,in  tot ce inseamna comunicare pe net,este restrictiv dreptul de a comenta referitor la gramatica limbii romane.

 

Mie nu mi s epare ok sa ascundem prostia,lipsa de cunostinte...



#5
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:49

Si eu !  [flo2]  Imi corectez si colegii de serviciu de au ajuns sa ma intrebe daca e corect asa sau nu . Tocmai mi-a trimis libris Gramatica practica a limbii romane, pe care tot tu ai recomandat-o candva.  [flo2]  

https://www.libris.r...3--p357451.html



#6
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:53

Vaiii....mor de tanara cand vad cum, la unii, "gramatica sta intr-un colt si plange" ....si cand le atrag atentia, pentru ca nu ma pot abtine intotdeauna, ma intreaba "ce studii am?".



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:55

oh, dragele mele obsedate. ce ma bucur ca ati raspuns atat de repede, ma gândeam ca se prafuieste subiectul pana se-ndura cineva sa ridice doua degetele timide.

 

brilla, o fi sau nu obscen, dar poate atinge targetul dorit.

 

nu vad - din pacate!!! - greselile gramaticale majoritare la populatia de 10-25 de ani, de exemplu. si nici nu dau vina pe scoala "nu se mai face, maica, carte, ca pe vremea noastra!"

 

de curând am sustinut o serie de teste pentru angajare cu candidatii pentru un post din departamentul meu. m-am ingrozit citind!!! si erau persoane si de 26 de ani, dar si de 40 si ceva. si vorbim de texte de 6-8 rânduri, de practica uzuala când vorbesti cu partenerii, texte pe care au avut si timpul necesar sa le corecteze! ( o doamna mi-a scris chiar, viteaza, "livrarea produselor se v-a!!!!!! efectua dupa aceasta perioada de vacanta."



#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 10:59


 

de curând am sustinut o serie de teste pentru angajare cu candidatii pentru un post din departamentul meu. m-am ingrozit citind!!! si erau persoane si de 26 de ani, dar si de 40 si ceva.

Din observatiile mele,cei de 40 de ani sunt cei cu un anumit nivel de pregatire(ceea ce insemna pentru vremea respectiva scoala prfofesionala)sau cei ce tin cu tot din adinsul sa fie "cool",in trend cu noul curent de gramati.

 

Insa am vazut ,aici pe forum,pe Fb cum cei de-un leat cu mine nu mai folosesc cratima sau literele corec(aka k in loc de c),desi stiu sigur ca stiu foarte bine cum se scrie corect.



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 11:09

Dana, un interviu de angajare e locul unde e musai sa scrii corect!!!! parerea mea [:D]



#10
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 23 martie 2018 - 11:14

Atat la scoala si la gradinita avem grupuri de whatsapp unde posteaza doamnele si parintii informatii.

Nu vreti sa stiti cate greseli de genul:nu v-a veni din x motiv citesc.

Asa de rau imi pare....




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -