Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Legea parcarii?


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:02

ma poate lamuri cineva, cum este legal sa parcheze masinile in jurul blocului?

 

mai exact, in apropierea blocului unde locuiesc este un restaurant unde foarte des sunt tinute petreceri. cand este petrecere, este si plin de masini. soferii le parcheaza fie langa bordura, blocand coborarea de pe trotuar (acea bucata de trotuar inclinata), fie perpendicular pe trotuar (adica urca pe trotuar si dau cu spatele pana intra pe aleea care ma duce pe mine spre bloc). mi s-a intamplat sa ma intorc seara cu niste sacose incarcate de cumparaturi si sa nu am pe unde urca pe trotuar sau sa trebuiasca sa ma strecor precum soarecele pe langa masini. de dimineata nu am putut iesi de pe alee sa duc copilul la scoala tot din cauza masinilor care blocau accesul.

 

ce masuri pot lua? in seara aia i-am uns boului bordul cu noroi. nu-mi pare rau.



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:19

poti chema politia (locala) de fiecare data.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:24

suna la politia locala, sa vina, sa constate parcarea neregulamentara, sa le dea amenzi soferilor sau sa cheme firmele care ridica masinile parcate aiurea.

mai poti face solicitare la institutia (aflata in subordinea primariei) care se ocupa de gospodarirea urbana/adminstrarea domeniului public, sa ceri montarea unor stalpisori pe trotuare/aleea de acces, astfel incat sa nu mai poata fi parcate masini in acea zona.



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:25

La noi se suna la politie, care de obicei vine si amendeaza.

 

Eu vreau sa stiu daca ai avut lopatica pt noroi  [:)]  Nici mie nu mi-ar fi parut rau, uneori imi vine sa iau cate un pietroi, cand se parcheaza pe tot trotuarul :(



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 15:59

ma poate lamuri cineva, cum este legal sa parcheze masinile in jurul blocului?

 

mai exact, in apropierea blocului unde locuiesc este un restaurant unde foarte des sunt tinute petreceri. cand este petrecere, este si plin de masini. soferii le parcheaza fie langa bordura, blocand coborarea de pe trotuar (acea bucata de trotuar inclinata), fie perpendicular pe trotuar (adica urca pe trotuar si dau cu spatele pana intra pe aleea care ma duce pe mine spre bloc). mi s-a intamplat sa ma intorc seara cu niste sacose incarcate de cumparaturi si sa nu am pe unde urca pe trotuar sau sa trebuiasca sa ma strecor precum soarecele pe langa masini. de dimineata nu am putut iesi de pe alee sa duc copilul la scoala tot din cauza masinilor care blocau accesul.

 

ce masuri pot lua? in seara aia i-am uns boului bordul cu noroi. nu-mi pare rau.

Sunt zone in care este permisa parcarea pe trotuar dar trebuie sa fie indicator in acest sens. In orice caz, nu se ocupa tot trotuarul, se parcheaza paralel cu strada si doar jumatate de masina va ocupa trotuarul, ramanand loc si pentru pietoni.

Nu stiu la care parte inclinata a trotuarului te referi. Daca este vorba de acea rampa pentru persoanele cu dizabilitati, inseamna ca pe acolo e si o trecere de pietoni, prin urmare, e si mai grav daca se parcheaza pe acolo.

 

 

Bordul nu aveai cum sa-l murdaresti cu noroi decat daca era decapotabila. [:)]

Si oricum, nu e o solutie. 

Solutia e sa suni la politie de fiecare data.



#6
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 18:27

zapacita mai sunt, era partea din fata a masinii si am scris bord. pe unde sunt stergatoarele. un servetel am folosit.

 

portiunea de trotuar e aceea inclinata special pentru carucioare de copii, triciclete, scaune rulante. imi pare rau ca nu am fotografiat. erau doua masini una in spatele celeilalte, loc intre ele cat sa pui un picior, si ala intr-o balta.

 

ce jumatate de masina, masina suita cu totul in aleea care ma duce la scara unde stau.


Editat de Pepco, 20 martie 2018 - 18:28 .



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -