Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Minuni de Decembrie 2018 (Mamici de Decembrie 2018)

sarcina gravida decembrie 2018

148 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 11:30

Bine ati venit pe pagina: Minuni de 2018, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Decembrie 2018!

 

28168539_1557821464255097_70967623047468

 

Grup DCLista DPN | Rugaciuni | Grup FB iconita-FB.jpg Cum se citeste o ecografie | Albume

Zodiac corespunzator:  Sagetator 22 Noiembrie - 21 Decembrie sau Capricorn 22 Decembrie - 19 Ianuarie

sagetator12.jpgcapricorn11.jpg

De ce sa intri in acest grup? Pentru ca ai sansa sa discuti cu gravidute care au experiente similare. Ai luat prea multe Kg in sarcina?  Ai gasit un magazin cu haine de gravide? Doresti sa incepi sa amenajezi camera copilului? Nu sti ce sa cumperi si de unde? La ce maternitate nasti? Cu ce medic? Vrei sa ne arati cat de mult ti-a crescut burtica sau poze de la ECO? Ai alte intrebari? Inscrie-te chiar acum in grup! Daca esti membra desprecopii.com atunci apasa INTRA IN GRUP. Daca nu esti inca membra, creaza un cont nou si revin-o pe pagina de grup.

 
La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)
 
iconita-FB.jpgGrupurile oficial de facebook create de DC sunt cele care au urmatoarele avantaje:
- incercam sa taiem spamul
- va invitam la concursuri
- va oferim informatii despre sarcina

 

 



#2
Sona11

Sona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 05 aprilie 2018 - 20:51

Buna fetelor. Eu sunt o viitoare mamica insarcinata in 5 saptamani. Vreau sa va povestesc simptomele mele de cand am aflat ca sunt insarcinata. Sunt la prima sarcina si sunt putin gandita pana ajung la medic dupa Paste... poate imi dati niste sfaturi si cum va simtiti voi. Am descoperit sarcina imediat dupa ce a intarziat CM, test pozitiv. Am sesizat sanii sensibili intariti, dureri asemanatoare CM dar mult mai potolite, intepaturi pe alocuri, urinari frecvente, flatulenta si obosesc repede. Practic, de la inceputul intarzierii CM corpul m-a atentionat si simt in permanenta ceva la burtica. De cateva zile durerile asemanatoare CM s-au mai redus, in schimb au aparut altele dureri, in partea de sus deasupra buricului. Sunt mici arsuri precum intinderea de muschi, iar uneori imi vine sa ma scarpin :). 

Vii cum va simtiti, ce simptome aveti? 



#3
Bia991

Bia991
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 aprilie 2018 - 10:50

Felicitari Sona11 pt sarcina!!! Si eu sunt insarcinata in 5 sapt si 5 zile. La fel a inceput totul si la mine. Sanii ma dureau, doar ca mult mai tare decat inainte de venirea menstruatiei, ma simteam balonata, ma durea spatele in partea de jos, mergeam mult mai des la baie si imi era foarte somn. Eram convinsa ca trebuie sa imi vina menstruatia, deoarece eu am ovare micropolichistice si ma chinui de 2 ani sa raman insarcinata. Am  facut tratamente cu myo-sun, profecund, dar fara rezultat. Avand in vedere faptul ca in 5 mai am nunta, mi-am luat gandul de la bebe si am stabilit cu sotul meu ca imediat dupa luna de miere mergem la doctor sa incep stimularea ovariana. Luam doar Duphaston pentru reglarea menstruatiei si in continuare, nu ne protejam, pentru ca am spus ca daca vrea Dumnezeu sa raman, bebe e binevenit oricand. Asa ca, in luna martie, mi-a intarziat menstruatia 4 zile si am zis sa fac totusi un test sa vad daca iasa pozitiv sau nu, sa stiu daca nu cumva nu isi mai fac pastilele efectul. Si surpriza: era pozitiv


#4
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 09 aprilie 2018 - 21:39

Buna, fetelor! Felicitari!  [:)]  Si eu sunt la prima sarcina, am 5 saptamani de la prima zi a ultimei menstruatii - 05.03 (inca mi se pare ciudat sa calculez de atunci). Intentionez sa merg la primul control la sf. saptamanii acesteia sau inceputul sapt. viitoare. Am facut un test Barza ultrasensibil in 27.03 si a iesit negativ. Apoi un test Graviquick in 04.04 seara si SureCheck in 05.04 dimineata, ambele au iesit pozitive. Din 5 aprilie am inceput sa iau acid folic de 5mg si Arefam de 100, la recomandarea medicului. Sunt entuziasmata/nerabdatoare sa merg la control. Ca si simptome, as enumera dureri de burtica asemanatoare celor dinaintea CM, sani durerosi si sensibili, stari usoare de greata uneori - observate in special seara, balonare si somnolenta din plin  [:)]  Nu am avut pana acum nici un fel de sangerari, doar niste scurgeri transparente, mai lichide. O sa revin cu noutati dupa control. Multa sanatate, sa ne auzim cu bine!



#5
Sona11

Sona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 10 aprilie 2018 - 16:47

Salutare. Ma bucur ca ne-m strans cateva, mai impartasim din stari si experiente  [:)] . Felicitari la amandoua ! Balonarea ma supara si pe mine... s-a marit burtica din cauza asta destul de mult. Mi-e si greu la munca sa nu se vada inca. Eu vreau sa ajung maine la medic. Sunt fix 5 saptamani de la prima zi a CM ( 8 martie). Durerile au mai trecut, nu mai sunt ca in prima saptamana de dupa intraziere, in schimb apar niste intepaturi din cand in cand.. sper sa fie totul ok. 



#6
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 12 aprilie 2018 - 17:20

Buna! [:)]  Cum a fost la medic? Sper ca este totul in regula. Si eu voi merge saptamana aceasta. La mine difera putin starile/simptomele de la o zi la alta, dar in general este ok. Sper sa fie tot asa, cel putin pana cand se poate face "anuntul oficial". Anumite mirosuri ma deranjeaza (fum de tigara, fixativ, conserva de peste). In continuare dorm dupa-masa, efectiv "pic la datorie". Fiind totul nou, nu prea stiu ce ma asteapta sau cum o sa imi reactioneze organismul, etc. Dar sper sa fie totul bine in continuare, la fel si pentru voi, burtici de decembrie!



#7
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 12 aprilie 2018 - 17:21

Buna! :) Cum a fost la medic? Sper ca este totul in regula. Si eu voi merge saptamana aceasta. La mine difera putin starile/simptomele de la o zi la alta, dar in general este ok. Sper sa fie tot asa, cel putin pana cand se poate face "anuntul oficial". Anumite mirosuri ma deranjeaza (fum de tigara, fixativ, conserva de peste). In continuare dorm dupa-masa, efectiv "pic la datorie". Fiind totul nou, nu prea stiu ce ma asteapta sau cum o sa reactioneze organismul, etc. Dar sper sa fie totul bine in continuare, la fel si pentru voi, burtici de decembrie!



#8
Sona11

Sona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 13 aprilie 2018 - 16:30

Buna. Mi-a confirmat medicul sarcina, 5 saptamani si e localizata normal. Mai merg in 25 aprilie sa vedem cum evolueaza. Mi-a dat vitamine femibion si utrogestan ovule de sustinere. In schimb nu mi-a dat sa fac nicio analiza. O sa cer medicului de familie analize si din cate am inteles trebuie sa ne si inregistram cu sarcina. Voi ce analize o sa faceti? V-ati gandit daca testati pentru diferite boli gen sindrom down?



#9
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 aprilie 2018 - 17:36

Buna! Si mie mi-a confirmat sarcina, 5sapt4zile, localizata in uter. DPN ar fi 11 decembrie. Mi-a spus sa merg la control peste 2 sapt., si daca totul va fi bine atunci, imi da sa fac analize (voi merge mai repede doar in cazul in care vor exista sangerari - sper sa nu fie cazul). Il voi intreba atunci ce set de analize recomanda. Eu una de abia astept sa treaca aceste 2 sapt., a zis ca atunci ar trebui sa se vada activitatea inimii. A mai spus sa continui cu acidul folic si Arefam. Momentan astept rezultatele testului PAP. O seara frumoasa!  [:)]



#10
Adriana1411

Adriana1411

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 14 aprilie 2018 - 07:41

Buna din nou, Sona :) am uitat sa te intreb. La tine s-a vazut altceva decat sacul gestațional la eco intravaginala? Ecografia mea arata asa:

Miniaturi atasate

  • _20180414_084003.JPG




Etichetat si cu sarcina, gravida, decembrie 2018

Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -