Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Noiembrie 2018 (Brumarei de Noiembrie)

noiembrie 2018 sarcina gravida

107 raspunsuri la acest subiect

#51
MaraM23

MaraM23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 23 aprilie 2018 - 09:35

Neata!

Bun venit noilor mamici! Sarcini usoare si pui sanatosi!

 

Noi suntem binisor. Miercuri mergem la dr sa vedem ce face puisorul din burtica.

Inca avem probleme cu tranzitul asa ca mananc numai prune, tarate, fructe si salate, in speranta ca se mai rezolva lucrurile.

 

Astazi am implinit 9 saptamani.  [:I]



#52
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 23 aprilie 2018 - 13:20

Buna Mara...desi nu am greturi ma chinuie constipatia...dar mergem inainte. Am vazut ca si tu ai aceeasi problema...asteptam miercuri vesti de la tine :-) si dupa dimensiunea lui bebe si noi azi am avea exact 9 saptamani :-), dupa cm ar trebui sa fim mai mari cu o saptamana....



#53
mirela94

mirela94
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 09:19

Buna, eu am dpn 11.11.2018 . Acum am 11 săptămâni și 2 zile. Am fost deja la primul eco și totul era in regula. Grețurile au început parca sa îmi treacă, sau m-am obișnuit eu cu ele


#54
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 13:07

Buna mirela, bine ai venit si felicitari...



#55
clisti1

clisti1
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 24 aprilie 2018 - 21:43

Buna fetelor

eu am Dpn in 11.11.2018

deocamdata totul bine, sunt la prima sarcina am avut sângerări in saptamana 5, deși dr mi-a spus ca este in regula si ca e totul Ok m am speriat îngrozitor. Abia asteptam următorul control.



#56
gabrielarusz

gabrielarusz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 25 aprilie 2018 - 14:13

Buna si felicitari....iti recomand sa mai ceri o parere, sa sti sigur si sa stai linistita ca 100% sunteti ok..  si eu am avut la inceputul sarcinii hormonul hcg cam mic si nu am fost linistita pana nu m-au vazut 2 medici care mi-au confirmat ca pana acolo totul era bine... :-*



#57
Ionely

Ionely
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 aprilie 2018 - 01:11

Salutare mamici de noiembrie!!! 

Sunt Ionela, am 29 de ani si sunt extrem de fericita sa ma alatur in grupul de brumarei.


#58
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 07:42

Buna..eu dpn 25 nov. Astazi ma ingrijoreaza niste intepaturi si niste crampe in partea stanga insotite de o scurgere maro deschis pe tampon...voi ati avut asa simptome?

 

Buna mamici si viitoare mamici!

Ma alatur si eu voua cu DPN exact ca si Andreea adica 25 Noiembrie. Vom vedeam daca ramane asa

 

Numele meu e Viorica dar toti imi spun Ica, am 25 de ani.. un baietel care imediat implineste 4 ani si un sot perfect

Editat de icailoaie, 02 mai 2018 - 07:51 .


#59
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 15:10

Salutari viiotare mamici

 

Eu m-am inscris aici printre primele, am aflat din saptamana a 5-a, dar de abia acum am timp si energie sa scriu.

 

Sunt la prima sarcina, am 37 ani, si am ramas in a doua luna de incercare! Eram pregatiti amandoi sa dureze vreun an si am fost luati prin surprindere.

 

Sunt in Anglia si de-abia ieri am avut prima eco (aici dureaza pana te programeaza) si am aflat ca nu sunt in 12 saptamani si 6 zile cum credeam ci 13 saptamani si  5 zile. Mi-au mutat data de nastere de la 9 noiembrie la 2 noiembrie, dar cum vreau cezariana (ca am probleme cu spatele) cred ca o sa fie cu 1-2 saptamani mai devreme (sper sa fie tot Scorpion, sa fim o familie de apa, eu Rac, el Peste).

 

Sunt f sigura de prima zi a ultimului ciclu, am si o aplicatie (Natural Cycle) in care am pus tot, ciclu, temperatura cu termometru digital in fiecare zi, cand am incercat, sangerarea de implantare si nu are cum bebe sa fi fost conceput inainte cum zic ei. Dar am citit pe net multe cazuri la fel, chiar la femei care au facut inseminare artificiala, se poate ca unii bebei sa creasca mai repede.

 

Al meu avea ieri 74.5 mm, iar masuratoarea la pliul nucal pt Down a iesit 2.2, ceea ce e bine, e sub 3.5. Mi-au luat si sange pt testul dublu, rezultate in 3 zile la telefon daca iese cu risc mare, altfel prin scrisoare intr-o staptamana.

 

O sa fac si testul Harmony pentru ca testul dublu nu detecteaza pana la aprox. 12% din cazuri cu SD, am gasit cazuri si pe forum si in doc stiintifice cu pliu nucal mic, de ex 1.7 si rez sange bune, deci risc mic si copli nascut cu Down.

 

Aici testul Harmony se plateste daca nu iti iese risc mare la dublu si e £450! Dar prefer sa il fac, ma gandeam si la amniocenteza, ca am gasit lucrari/doc de cercetare unde Harmony a dat gres, si s-au nascut copii cu Down. Ce-i drept singurele cazuri pe care le-am gasit sunt de prin 2002 si ff putine si atunci la cate se faceau. Intre timp banuiesc ca tehnica de laborator s-a imbunatatit. Si chiar si asa si chiar si atunci e 99% precis.

 

Daca amandoua o sa fie cu risc scazut, atunci nu cred ca o sa fac amniocenteza. Daca unul se intoarce cu risc mare, cred ca o fac. 

 

Altfel, am niste mutatii genetice de trombofilie, MTHR compus heterozigot, de care nu as fi stiut daca nu faceam testul gentic Ancestry acum 2 ani (Ancestry pentru etnie, si apoi cu fisierul ADN pe care ti-l dau, am mai platit $5 si l-am scanat pe Promethease.com si asta mi-a zis risc de boli, deficiente de asimilare de vit, etc - profil sanatate genetic practic).

 

Am spus de mutatiile asteea la medicul de familie si am programare la hematolog pe 8 mai. Intre timp mi-au facut si ei testele intitiale de sange si mi-a iesit ceva probleme la viteza de coagulare si fier scazut.

 

Apropo de fier scazut, primul trimestru, pana acum vreo saptamana, am fost asa obosita, m-am culcat numai pe la 9. O oboseala cum n-am avut niciodata, parca lovita de tren, si fizic si psihic. Cateodata ma trezeam bine la 8 ca la 10 dim sa ma ia iar.

 

Eu beam si cafea in fiecare zi inainte si posibil si asta sa-mi fi mancat fierul, si poate nici nu am inceput sarcina cu rezerve prea mari. Am lasat cafeaua ca am citit ca trece prin placenta si nici placenta nici bebe nu au enzima de asimilare/procesare cafea si cafeaua se poate depune ori in placenta ori in copil. Cu toate ca singurul efect negativ demonstrat a fost copii nascuti cu greutate mica. (si asta poate da alte probleme de sanatate).

 

Am inceput sa iau fier de vreo saptamana-doua si ma simt iar bine, in general.

 

A fost frumos la eco, ne-a mai calmat nervii, bebe s-a miscat f mult, era si intors invers cu capul in jos, orizontal, s-a invarit, dadea din maine picioare, greu la-u prins pt masuratoare cu Down. M-au pus sa si sar dar cam tot degeaba, pana la urma de-abia au reusit.

 

Nu s-a vazut sexul, picioarle erau f aproape de corp. Noi credeam initial ca nu are cum sa fie decat fata (applicatia mi-a dat data de ovulare la 5 zile dupa ce facusem sex - 19 Feb, si sperma care da sexul masculin moare in 2 zile iar cea care da sex feminin in 5 zile), dar acum ne gandim ca ovulatia posibil sa fi fost mai devreme, chiar in ziua de incercare, 14/15 Feb, deci posibil sa fie baiat. Cele cateva picaturi de sange de implantare le-am avut pe 25 feb (si cica se intampla la max 12 zile de la conceptie).

 

Cam asta deocamdata. Va pup



#60
CristinaMLM

CristinaMLM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 02 mai 2018 - 15:23

Si la min

 

Hristos a Inviat! Ma numesc Dia si sunt insarcinata in 8s1z. DPN - 18 Noiembrie. Am urmatoarea problema, si v-as fi tare recunoscatoare daca mi-ati raspunde: de sambata mi-au disparut aproape de tot durerile de san si senzatia de greata ( sincera sa fiu am cam intrat in panica)...a ramas doar senzatia de somn, si nici aia atat de pronuntata,  in rest nimic deosebit. La 6s3z i-am auzit inimioara lu' bebe, dar cum nu mai am acele dureri de sani ( care s-au detensionat ) si nici acea senzatie de preaplin si de greata, nu stiu ce sa mai cred. Programare am abia pe 16 Aprilie, dar cu siguranta maine voi incerca sa-mi fac o programare mai devreme sa vad daca bb e bine.

Nu te stresa, si la mine a fost la fel, sani durerosi si grei (si au si crescut cu 2 masuri) pana acum vreo doua saptamani. Iar greata nu am avut decat vreo doua saptamani, cam saptamanile 8-10 cred, si nu asa rau sa vomit. Mi-a trecut cu lamaie cu apa, fara zahar.





Etichetat si cu noiembrie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -