Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Noiembrie 2018 (Brumarei de Noiembrie)

noiembrie 2018 sarcina gravida

107 raspunsuri la acest subiect

#1
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 09:57

Bine ati venit pe pagina: Brumarei de 2018, locul de intalnire al mamicilor care asteapta sa nasca in Noiembrie 2018!

 

28378480_1557765330927377_60123486130975

 

Linkuri rapide: 

Grup comunitate Lista DPN | Rugaciuni | Cum se citeste o ecografie | Albume | Grup FB iconita-FB.jpg

 

Zodiac corespunzator:  Scorpion 23 Octombrie - 21 Noiembrie sau Sagetator 22 Noiembrie - 21 Decembrie

 

scorpion11.jpgsagetator12.jpg

De ce sa intri in acest grup? Pentru ca ai sansa sa discuti cu gravidute care au experiente similare. Ai luat prea multe Kg in sarcina?  Ai gasit un magazin cu haine de gravide? Doresti sa incepi sa amenajezi camera copilului? Nu sti ce sa cumperi si de unde? La ce maternitate nasti? Cu ce medic? Vrei sa ne arati cat de mult ti-a crescut burtica sau poze de la ECO? Ai alte intrebari? Inscrie-te chiar acum in grup! Daca esti membra desprecopii.com atunci apasa INTRA IN GRUP. Daca nu esti inca membra, creaza un cont nou si revin-o pe pagina de grup.
 
La desprecopii.com oferim posibilitati multiple pentru gestionarea grupului de mamici: 
- Discutiile publice se desfasoara in cadrul acestui subiect. Un subiect care o sa devina un subiect maraton la care scriem zi de zi. Putem sa pune poze, linkuri si ne folosim de subiectul public ca sa recrutam si alte mamici ca noi.
- Discutii private vom putea avea in cadrul GRUPULUI
- Tot in cadrul GRUPULUI putem avem: albume, evenimente, linkuri utile, sondaje, video-uri, wiki, sondaje, intrebari si raspunsuri (Q&A)
 
iconita-FB.jpgGrupurile oficial de facebook create de DC sunt cele care au urmatoarele avantaje:
- incercam sa taiem spamul
- va invitam la concursuri
- va oferim informatii despre sarcina

 



#2
Liz84B

Liz84B
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 16:37

Incep eu  [:)] : am dpn pe 1noiembrie,sunt la a doua sarcina,mai am o fetita de 5,6ani.Am cam 4sapt si 4zile de sarcina,in 5martie sunt programata la doctor,cam devreme,dar nu mai am rabdare  [:)]



#3
Diana_Nistor

Diana_Nistor
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 15:30

Buna! Si eu am dpn 8 noiembrie. Sunt in 4 sapsăptăm și 2 zile! Și tot pe 5 martie am următorul consult la domnul doctor Rahimian Hadi. Am fost deja la un prim consult, nerăbdătoare și eu! Sper sa fie totul bine, ma ingrijoreaza rh ul negativ. Cu Dumnezeu inainte! Tu cum ești? 



#4
Liz84B

Liz84B
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 18:02

Eu sunt bine,nu am simptome suparatoare:sani sensibili mai mult dimineata cand ma ridic din pat,am avut de cateva ori o usoara senzatie de greata care a durat 2-3ore si cateodata simt disconfort in abdomenul inferior,sau ma taie cate o intepatura pe la ovare.Abia astept sa merg la control sa vad ca e totul bine,embrionul fixat unde trebuie.La primul control ai facut si eco?S-a vazut ceva asa devreme?La rh negativ stiu ca trebuie sa faci un vaccin dupa nastere.



#5
Stefiana

Stefiana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 923 mesaje

Postat 04 martie 2018 - 09:25

Buna! Eu nu stiu inca daca sunt insarcinata, dar mi -as dori, simt ca e totul in regula, desi au trecut doar vreo 10 zile de la conceptie... Poate vi se pare ca sunt cam nebuna, dar asta simt, mai ales ca de 2 zile am sanii f sensibili. Astept sa mai treaca putin, sa vad daca imi vine ciclul in 13, cum ar trebui... Cand ar fi ok sa fac untest de sarcina?

 

Am o fetita de 4 ani...Ea e in poza, avea 8 luni.


Editat de Stefiana, 04 martie 2018 - 09:26 .


#6
Liz84B

Liz84B
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 04 martie 2018 - 15:36

Buna! Eu nu stiu inca daca sunt insarcinata, dar mi -as dori, simt ca e totul in regula, desi au trecut doar vreo 10 zile de la conceptie... Poate vi se pare ca sunt cam nebuna, dar asta simt, mai ales ca de 2 zile am sanii f sensibili. Astept sa mai treaca putin, sa vad daca imi vine ciclul in 13, cum ar trebui... Cand ar fi ok sa fac untest de sarcina?

 

Am o fetita de 4 ani...Ea e in poza, avea 8 luni.

Eu la 11 zile de la ovulatie am facut un test barza ultrasensibil si mi-a iesit slab pozitiv.Tipul asta de test depisteaza hcg in urina inca de la un nivel de 10mIU/ml,fata de altele care il depisteaza de la 20-25.Dupa 4 zile am repetat cu un SureCheck si mi-a iesit clar pozitiv.Si eu am avut inca de pe atunci sanii sensibili dar eu ii aveam asa si inainte de cm.La mine a fost prima luna de incercari si am simtit cand am ovulat(pe mine la ovulatie ma doare ovarul cu care ovulez) si ma asteptam sa fiu insarcinata.



#7
Saya01

Saya01
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 martie 2018 - 23:57

Buna seara! Ma alatur si eu grupului, cu DPN 11.11.2018. Sper sa mearga totul bine. Inca nu am fost la vreun control, singurul simptom este lipsa menstruatiei care trebuia sa vina astazi si eventual niste intepaturi in ovare. 



#8
Saya01

Saya01
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 martie 2018 - 10:28

Eu sunt bine,nu am simptome suparatoare:sani sensibili mai mult dimineata cand ma ridic din pat,am avut de cateva ori o usoara senzatie de greata care a durat 2-3ore si cateodata simt disconfort in abdomenul inferior,sau ma taie cate o intepatura pe la ovare.Abia astept sa merg la control sa vad ca e totul bine,embrionul fixat unde trebuie.La primul control ai facut si eco?S-a vazut ceva asa devreme?La rh negativ stiu ca trebuie sa faci un vaccin dupa nastere.

Buna, Liz! Dupa nastere? Eu stiam ca trebuie facut in timpul sarcinii, pentru ca sa nu existe probleme de respingere a embrionului din cauza ca are alt rh decat al corpului in care creste.

 



#9
Saya01

Saya01
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 martie 2018 - 10:36

M-am interesat acum. Factorul Rh pune probleme daca parintii il au diferit, pentru ca la nastere poate intampla ca sangele mamei si al fatului sa se intalneasca si sa provoace reactia de aparare contra celui strain. Se face un vaccin prin saptamana 28 si unul mai aproape de nastere. Deci nu e grav. Stiu femei care au nascut cu rh diferit de la sotului mai multi copiii, sanatosi.

 

 



#10
Liz84B

Liz84B
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 05 martie 2018 - 13:21

Buna, Liz! Dupa nastere? Eu stiam ca trebuie facut in timpul sarcinii, pentru ca sa nu existe probleme de respingere a embrionului din cauza ca are alt rh decat al corpului in care creste.

Posibil,ce stiu si eu din auzite,nu m-a interesat direct subiectul ca nu am fost in situatia asta.





Etichetat si cu noiembrie 2018, sarcina, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -