Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Ursul de Aur pentru Adina Pintilie

dragoste film premiu intimitate

28 raspunsuri la acest subiect

#11
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 februarie 2018 - 23:18

E tot " dā nishā", nu?  [bib]



#12
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 25 februarie 2018 - 23:28

E numai pentru cine vrea să se uite. Nu te obligă nimeni să te uiți, dacă nu vrei.



#13
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 februarie 2018 - 23:30

Ar fi culmea sa ma oblige :D sunt cuminte, imi cunosc locul, nu le am cu " arta "  [:-)))]

Edit: mi-am adus aminte de Zavoranca, nu stiu de ce?  [clo] Aaa, pt ca vorbeam de arta. Mare pacat ca nu a aparut filmul asta la timp! Probabil ca si ea l-a angajat pe ala micu', imi scapa numele artistului...o fi fost frigida.  Dar daca nici Pepe nu a inteles, vorba aia, si el om de mare arta si cultura...filmul asta e de nisha, de nisha!  [soricel]


Editat de lucialu, 25 februarie 2018 - 23:51 .


#14
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 08:49

Ar fi culmea sa ma oblige :D sunt cuminte, imi cunosc locul, nu le am cu " arta "  [:-)))]

Edit: mi-am adus aminte de Zavoranca, nu stiu de ce?  [clo] Aaa, pt ca vorbeam de arta. Mare pacat ca nu a aparut filmul asta la timp! Probabil ca si ea l-a angajat pe ala micu', imi scapa numele artistului...o fi fost frigida.  Dar daca nici Pepe nu a inteles, vorba aia, si el om de mare arta si cultura...filmul asta e de nisha, de nisha!  [soricel]

 

Nu prea inteleg tonul acestui mesaj. Pare o "mistocareala" care din punctul meu de vedere altereaza discutia fara sa spuna de fapt nimic. Cred sincer ca acest gen de mesaje pot duce la inflamarea discutiei si stricarea unui topic.



#15
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 09:01

Nu am vazut filmul. Numai cateva secvente. Dar faptul ca la proiectia filmului o serie de oameni au iesit din sala (inclusiv critici) - cel putin asa am auzit din presa - subliniaza faptul ca filmul o sa fie controversat.

 

Judecata mea este simpla:

- faptul ca filmul a castigat inseamna ca este un produs cinematografic bun, apreciat de oamenii din industrie, oameni de specialitate

- faptul ca filmul a castigat la Berlin nu inseamna per definitie ca este un film pentru marele public. Filmele comerciale sunt in general pentru marele public iar acesta nu este un film comercial.

- Partea cea mai pozitiva este premiul in sine, care este probabil un boost pentru scoala si industria romaneasca de cinematografie, pentru tinerii care viseaza sa devina regizori. Nu stiu cat ajuta la imaginea Romaniei dar ramane un succes notabil al unui roman.

 

Acum si o intrebare care poate nu trebuie sa o pun pana nu vad filmul dar de dragul discutiei o pun: Cat de tare au contribuit aspecte precum "subiecte tabu", "nuditatea exagerata care doreste sa socheze" si contextul actual marcat de campanii #metoo si emanciparea LGBT la decizia juriului? 

 

Inchiei prin a spune: filmul a fost premiat si acest lucru ramane un fapt incontestabil. Premiul inseamna un succes pentru regizoare si incununeaza multa munca si determinare. A crezut in filmul ei pana la capat si acest lucru merita ovationat!



#16
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 18:08

Nu prea inteleg tonul acestui mesaj. Pare o "mistocareala" care din punctul meu de vedere altereaza discutia fara sa spuna de fapt nimic. Cred sincer ca acest gen de mesaje pot duce la inflamarea discutiei si stricarea unui topic.

 

 

 

Este in ton cu pretentia filmului de a fi incadrat la genul " arta". Nu doresc sa inflamez nimic. Nu ma simt deloc mandra de faptul ca filmul a fost premiat si nici nu gasesc ca premierea lui ar fi minunata. Fenomenul tine de linia politica, agenda progresista, care nu are nimic in comun cu liberalismul, ci mai degraba cu libertinajul. Snobismul elitelor e lipsit de rusine, frizeaza absurdul si e falos precum prostia. Daca organele sexuale ar fi fost marele atu al umanitatii, ni le purtam cu totii in frunte. Ori ele stau bine ascunse de obicei, chiar si la triburile izolate de civilizatie. Pune subiectul asta ( din care desigur nu lipseste un trans )  langa ce a facut Fellini ori Kubrick... poti? Hainele imparatului... Un fel de Conchita Wurst la Eurovision sau un Obama castigator de Nobel pentru pace, asta e, niste premii aruncate in derizoriu, intentionat, spre tampirea multora, la fel si arta...

 

https://m.youtube.co...h?v=Ea39dHj01yc



#17
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 18:20

Un fel de Conchita Wurst la Eurovision sau un Obama castigator de Nobel pentru pace, asta e, niste premii aruncate in derizoriu, intentionat, spre tampirea multora, la fel si arta...

 

Mie mi se pare insultator sa spui asta, Esti critic de arta? Tu realizezi ca juriul acelui festival este format din cineasti de prestigiu?

Mie judecata ta mi se pare foarte simplista. Nu trebuie sa iti placa ceva neaparat - insa ai putea cel putin respecta un premiu care aduce prestigiu Romaniei.

 

Sa stii ca multi artisti celebri au fost  initial vazuti ca fiind niste nebuni penibili pentru ca au spart niste tipare. 



#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 18:49

Este in ton cu pretentia filmului de a fi incadrat la genul " arta". Nu doresc sa inflamez nimic. Nu ma simt deloc mandra de faptul ca filmul a fost premiat si nici nu gasesc ca premierea lui ar fi minunata. Fenomenul tine de linia politica, agenda progresista, care nu are nimic in comun cu liberalismul, ci mai degraba cu libertinajul. Snobismul elitelor e lipsit de rusine, frizeaza absurdul si e falos precum prostia. Daca organele sexuale ar fi fost marele atu al umanitatii, ni le purtam cu totii in frunte. Ori ele stau bine ascunse de obicei, chiar si la triburile izolate de civilizatie. Pune subiectul asta ( din care desigur nu lipseste un trans )  langa ce a facut Fellini ori Kubrick... poti? Hainele imparatului... Un fel de Conchita Wurst la Eurovision sau un Obama castigator de Nobel pentru pace, asta e, niste premii aruncate in derizoriu, intentionat, spre tampirea multora, la fel si arta...

 

https://m.youtube.co...h?v=Ea39dHj01yc

 

Organele sexuale sunt de obicei ascunse la diverse triburi nu din pudoare, ci pentru protecție. Și nu toți umblă acoperiți. Rușinea față de propriul corp este mai mult un construct social cu rădăcini religioase. Sunt nenumărate exemple de triburi / civilizații în care era perfect acceptat social să apari dezbrăcat în fața altora - de exemplu băile publice în Japonia medievală (pe vremea când în Europa se credea că dacă faci baie vei face pântecăraie sau alte boli, iar populația se spăla cam o dată pe an).

 

Referitor la ceea ce consideri tu acum lipsit de rușine și frizând absurdul, destul de aproape de noi pe axa timpului (cam acum 150 de ani) era șocant ca o prostituată să fie reprezentată într-o pictură (ex: Olympia, Manet). Publicul de azi nu mai este așa de șocat când într-o pictură apare o prostituată. Mă rog, unii ar argumenta că moravurile de azi s-au degradat față de 1865 :), realitatea însă cred că i-ar contrazice.

 

Bine, nu înseamnă că dacă filmul arată organe sexuale e obligatoriu artă, asta e adevărat și cu asta sunt de acord. Dar să spui că nu e artă pentru că arată organe sexuale, asta arată deja o închistare culturală.


Editat de danielag, 26 februarie 2018 - 18:49 .


#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 26 februarie 2018 - 19:00

Aici placeri carnale si mangaieri.

Hieronymus Bosh - anul 1503 - tripticul gradinii placerilor

 

bosh.jpg

 

 



#20
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 27 februarie 2018 - 12:17

Hieronymus este... hieronymus, dar de ce sa nu acceptam faptul ca nudul si arta coexista de cand lumea si... arta... Nu vad nici o diferenta in afara de faptul ca pana acum putin timp singurele imagini disponibile erau cele statice, iar acum ele se misca si le spunem filme.

 

Si oricine are libertatea sa aprecieze sau nu un anume fel de filme, de-aia avem comedii si romance si horror si SF.

 

Femeia aia a avut ceva de spus, a perseverat si si-a spus povestea, care a fost apreciata de altii suficient incat sa fie premiata. In rest...? Vrei sa-l vezi, te duci si te uiti, nu vrei, e perfect ok, stai acasa. 





Etichetat si cu dragoste, film, premiu, intimitate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -