Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fenomenul Anna


234 raspunsuri la acest subiect

#111
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 11:05

 

 

 

Ia ganditi-va ca sunteti mama acelui "zombi" facut public de nimic de catre o colega si nimeni dar nimeni din scoala nu ar lua atuitudine . Asta cum v-ar pica? Si in plus, o groaza de lume admira "fenomenul" si gaseste indreptatite jignirile fata de copilul vostru. 

 

 

 

In clasa copiilor mei a fost un conflict intre doi copii (unul din ei chiar "cu 10 pe linie"), care a ajuns la jigniri si pe internet. Au pus amandoi poze si au facut afirmatii jignitoare despre celalalt in grupuri oarecum inchise, dar de care stiau mai multi.  S-a aflat, toata povestea a ajuns la diriginte si directiune. Au fost chemati parintii la mai multe discutii, s=a lasat cu mustrari si sanctiuni. Deci in viata reala (nu in niste articole citite de pe net)  nu sunt tolerate  jignirile in online intre colegi si lumea ia atitudine.  



#112
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 13:09

 

 

Ma indoiesc eu sincer ca in Anglia va scrie asa ceva despre un coleg de clasa si conducerea scolii va sta cu mainile incrucisate, Sau ca nu va semna regulamentul si la fel, OK>

In Anglia copiii de acea virsta nu folosesc FB. Folosesc Instagram, twitter, whatssap, Numai persoanele "mature" folosesc FB. Apoi daca ar scrie cineva constant despre profesori si colegi intr-un spatiu public, ar fi intr-adevar convocata cu parintii sa spuna ce probleme are si ca scoala sa vada ce poate face sa o ajute. Deci nu sa o dojeneasca. Daca incriminarile ei se dovedesc a fi nefondate, atunci pot fi repercursiuni.

 

Eu tocmai am primit un email la servici in care scrie clar ca nu pot scrie nimic in media despre colegi sau firma, fara acordul line managerului ori CEO-ului!!

 

Despre subict, cred ca ziaristii au avut a slow day at the office si din lipsa de stiri bomba au gasit "jurnalul" aceste fete si s-au gasit sa faca un "fenomen" din el. E amuzant cum scrie ea la un moment dat ca o sa stearga postarile tuturor celor care nu sint deacord cu ea! Fair enough! E peretele ei la toata urma! [:-)))]



#113
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 19:18

Scuze daca cineva s-a simtit jignit ca dintre toate minoritatile am ales homosexualii pentru a va face sa intelegeti cat de subiectiva este societatea in urma indoctrinarii PC  la anumite categorii si cat de nepasatoare la altele.

 

Ia ganditi-va ca sunteti mama acelui "zombi" facut public de nimic de catre o colega si nimeni dar nimeni din scoala nu ar lua atuitudine . Asta cum v-ar pica? Si in plus, o groaza de lume admira "fenomenul" si gaseste indreptatite jignirile fata de copilul vostru. 

 

 

Ma indoiesc eu sincer ca in Anglia va scrie asa ceva despre un coleg de clasa si conducerea scolii va sta cu mainile incrucisate, Sau ca nu va semna regulamentul si la fel, OK>

 

Fata nu a numit, colegul pe care l-a facut "zombi", deci nu poti discuta de jignire publica. Poate cel mult in cercul lor, si chestiile astea se rezolva intre ei nu de catre opinia publica de pe forum. Se rezolva simplu cu o scuza de la un copil catre celalalt.

Daca ai avea un set de mesaje in care ea jigneste celalalt copil frecvent ai putea discuta de ceva serios, asa cum vad eu mesajul asta e doar o forma de evidentiere a "efectului" educatiei standard, nu musai ca ea a dorit sa-si jigneasca colegul.

Sunt discutii aici pe forum in care chiar tu daca nu ma insel ai avut mesajele interpretate in aceeasi maniera cand era clar ca nu doreai sa jignesti ci doar sa faci un argument, e o modalitate de argumentare folosita de multi.

Problema e ca in loc sa vedem argumentul in sine ne-am impiedicat de cuvantul zombie si gata am judecat fata drept "increzuta" si opinia ei ca nefiind demna de luat in consideratie.

 

In US copilul/elevul are dreptul de a protesta/contesta o regula care i se pare abuziva. 



#114
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 22 februarie 2018 - 19:35

Fata nu a numit, colegul pe care l-a facut "zombi", deci nu poti discuta de jignire publica. Poate cel mult in cercul lor, si chestiile astea se rezolva intre ei nu de catre opinia publica de pe forum. Se rezolva simplu cu o scuza de la un copil catre celalalt.

Daca ai avea un set de mesaje in care ea jigneste celalalt copil frecvent ai putea discuta de ceva serios, asa cum vad eu mesajul asta e doar o forma de evidentiere a "efectului" educatiei standard, nu musai ca ea a dorit sa-si jigneasca colegul.

Sunt discutii aici pe forum in care chiar tu daca nu ma insel ai avut mesajele interpretate in aceeasi maniera cand era clar ca nu doreai sa jignesti ci doar sa faci un argument, e o modalitate de argumentare folosita de multi.

Problema e ca in loc sa vedem argumentul in sine ne-am impiedicat de cuvantul zombie si gata am judecat fata drept "increzuta" si opinia ei ca nefiind demna de luat in consideratie.

 

In US copilul/elevul are dreptul de a protesta/contesta o regula care i se pare abuziva. 

Da, Madanic,  [flo2] . Asta am vazut si eu in articolul ei de pe blog. Iar paragraful respectiv trebuie judecat in context, citit textul integral si atunci se remarca cu usurinta ca scopul acelei afirmatii nu este cel de a aduce un prejudiciu ci este folosit pentru a accentua niste diferente.



#115
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 08:59

Sunt pline forumurile si grupurile de parinti de la scoli/gradinite  (facebook, whatsapp, etc), cu mame, cu parinti care se revolta si plang din cauza nedreptatilor din sistemul scolar si prescolar.

Daca un copil incearca sa atraga atentia, nu e bine, ca e obraznica, superficiala si ma rog, ce s-a mai spus.

Eu am citit blogul ei, nimic nu mi se pare iesit din comun, nimic revoltator si ceea ce e mai dureros este ca nu sunt povesti spuse la gura sobei ci realitatea.

Sunt convinsa ca fiecare dintre noi (fie ca am fost in postura de copii, fie ca parinti) am trecut printr-un moment asemanator .

Eu admir copiii si si mai ales parintii ca stiu si pot (trecand peste frici personale- "ca o ia profesorul sau invatatorul la ochi"), sa-si apere copilul judecat pe nedrept de un profesor/educator.

Va rog sa intelegeti ca a apara un copil nu inseamana a face mahala.


Editat de Mada, 23 februarie 2018 - 09:03 .


#116
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 09:10

Poate nu e grav ca un copil scrie dispretuitor despre colegi si profesori dar faptul ca atatia adulti aproba aceasta atitudine e grav.

Si este exact explicatia pentru situatia dezastruoasa din scoli.



#117
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 09:43

Deci daca ar fi scris homosexual in loc de premiant te-ar fi deranjat?

 

Ar fi fost cel putin bizar. Ce treaba are orientarea sexuala cu invatamantul? Sau invatam cu organele sexuale, mai nou?
I-a spus premiant pentru a identifica o persoana ce are note bune dar care, aparent, e doar tocilara, subliniind ideea ca nu se apreciaza inteligenta ci capacitatea de memorare.



#118
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 09:50

In clasa copiilor mei a fost un conflict intre doi copii (unul din ei chiar "cu 10 pe linie"), care a ajuns la jigniri si pe internet. Au pus amandoi poze si au facut afirmatii jignitoare despre celalalt in grupuri oarecum inchise, dar de care stiau mai multi.  S-a aflat, toata povestea a ajuns la diriginte si directiune. Au fost chemati parintii la mai multe discutii, s=a lasat cu mustrari si sanctiuni. Deci in viata reala (nu in niste articole citite de pe net)  nu sunt tolerate  jignirile in online intre colegi si lumea ia atitudine.  

 

Exact asa ar fi trebuit actionat si in cazul"fenomenului Anna" si nu admirata pe forumuri, media, etc.



#119
Mada

Mada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 865 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 09:58

Poate nu e grav ca un copil scrie dispretuitor despre colegi si profesori dar faptul ca atatia adulti aproba aceasta atitudine e grav.

Si este exact explicatia pentru situatia dezastruoasa din scoli.

Nu vad nicio aprobare, pe nicaieri.

Cum dispretul profesorilor este vizibil, asa este si al copiilor. Nu vad o situatie dezastruoasa in scoli.

Dezastru este sa impusti 17 copii, nu obraznicii.

Nu prea inteleg ce doresti sa spui.



#120
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 23 februarie 2018 - 10:11

Ar fi fost cel putin bizar. Ce treaba are orientarea sexuala cu invatamantul? Sau invatam cu organele sexuale, mai nou?
I-a spus premiant pentru a identifica o persoana ce are note bune dar care, aparent, e doar tocilara, subliniind ideea ca nu se apreciaza inteligenta ci capacitatea de memorare.

 

Deci cand discutia este despre organele sexuale accepti jignirea homosexualilor asa cum accepti jignirea "tocilarilor"  in discutia despre zombi.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -