Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Fenomenul Anna


234 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 23:48

Am tot citit zilele astea despre fetița/eleva Anna care a scris pe pagina ei de fb păreri, întâmplări și trăiri legate de școala la care mergea. (In final ea și familia ei au ales să plece din țară, în căutarea unui climat educațional mai bun pentru ea)

Mie una mi-a plăcut la nebunie felul în care a fost educata, a povestit că părinții ei i-au pus în mana legea educației și că i-au explicat beneficiile și neajunsurile celor două atitudini posibile în fața unui abuz : acceptarea tacită sau riposta.

Ea a ales sa riposteze când a considerat că profesorul face un abuz de putere, explicând pe fb viziunea ei asupra situațiilor.

Cred că fiecare școală ar trebui sa dețină o pagina de fb, sau poate e prea mult dintr-o dată, dar măcar ședințe reale cu elevii, în care sa se poată exprima liber.

Și mai cred că părinții mai întâi, apoi școală trebuie sa ii formeze pe tineri să poată discuta, argumenta, susține o idee, o atitudine.

 

Vouă cum vi se pare atitudinea părinților fetei? Din ce am citit și ei, la rândul lor, au depus destule reclamații privind cadrele didactice, totuși directoarea școlii a menționat că nu a găsit vreun motiv real de a sancționa copila pentru textele publicate , asta fiind, după părerea mea, o confirmare a faptului că sunt reale povestirile ei.

Totuși, cadrele didactice au dreptul la ocazia unui raspuns? Ar trebui sa existe ocazia unui dialog real.

 

 

 

http://m.adevarul.ro...60c6/index.html

 



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 23:51

Mă tot întreb ce voi face eu dacă voi fi pusă în situația reală de a descoperi abuzuri în școala fetei mele. Încă Încă speranța că va avea noroc de profesori adevarati profesioniști. Dar dacă nu? 

Probabil că același traseu.....



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 00:09

Și de fapt, cu cât mă gândesc mai bine, e aceeași problema ca la mafioții penali, se găsește mereu cineva sa ia apărarea unui profesor acuzat de abuz. Când au fost cazurile de educatoare și învățătoare care băteau copiii, multi parinti au sărit în apărarea lor... DE CE??? Nu înțeleg nici în ruptul capului asta.....



#4
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 09:11

Nu îi place nicio activitate de la şcoală, nici măcar cele sportive.

Anna nu acceptă şi alte puncte de vedere şi nu acceptă uşor pe altcineva.

 

hm...

 

asta nu suna bine. inteleg rebeliunea, o apreciez, ca am si eu unul acasa care imi tranteste cate una, de ma duc invartindu-ma, dar rebel fara cauza nu e o cale ok de urmat.



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 09:30

Și totuși, rebeliunea ei s-a manifestat în limite decente, fără a perturba activitatea școlară. Chiar ea precizează că nu a atras repercusiuni asupra ei, că profesorii au fost corecți la notare.

Și nu mi se pare fără cauza.

Eu cred că ar fi de dorit in primul rand ca majoritatea elevilor să își poată susține o idee personala atât de logic și explicit, să construiască un discurs coerent. E mare lucru să înțelegi ce simți și apoi să exprimi asta



#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 09:33

Totuși mulți părinți dau înapoi din cauza neajunsurilor acestei atitudini. Prietena mea mama de liceancă o încurajează să își exprime doleanțele acasă, dar să își aleagă cu grijă "bătăliile" publice, din cauza fricii de ranchiuna profesorilor. Care există în unele cazuri, e o trăsătură umană atât de comuna și incontestabila



#7
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 09:39

Anna nu este o rebela fara cauza. Postarile ei prezinta realitatea din scolile romanesti, cu bune si rele (da, sunt si profesori despre care are lucruri bune de spus). Multi sustin ca nu ea este cea care scrie, ca un copil de varsta ei nu poate scrie astfel, si mai multi o sfatuiesc sa aiba grija ce spune, ca nu ii va fi bine....Pe mine ma doare sufletul ca singura modalitate gasita pentru a-si tine, in continuare, capul sus, a fost re-plecarea din tara.



#8
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 09:45

Iata una din postarile Annei: 

"• Ce e mai grav din tot ce s-a intamplat la liceul din Copsa Mica? Ceea ce a facut profesorul sau ce a urmat dupa asta (incercarea de musamalizare a faptei si aparare a profesorului plus demersurile facute pentru sanctionarea elevelor) ?
Cu siguranta ce a urmat. Nebuni ca profesorul asta gasesti in orice domeniu dar sa te apuci sa-i iei apararea si sa-ti indrepti toate resursele impotriva elevelor care l-au demascat mi se pare cel mai grav. Majoritatea profesorilor isi fac meseria decent dar ceea ce ii compromite e ca in loc sa se dezica de astfel de colegi si sa ajute la eliminarea lor din sistem ei se unesc impotriva celor care ii demasca. In orice tara civilizata s-ar fi stabilit ca elevele au adus un mare beneficiu liceului.
• Exista vreun avantaj (macar ipotetic) in incercarea de aparare a unui astfel de profesor? Salvezi asa imaginea liceului?
Nu.
• Dimpotriva?
Da.
• Ce reiese din asta?
Prostie romaneasca autentica."

 

Si iata un comentariu la postare:

"Ești dusa rău cu pluta. Ia și citește nu mai sta pe Facebook și scrie baliverne despre oameni pe care nu-i cunoști. Ai fost tu de fata la Copșa Mică sa vezi ce s-au întâmplat? N-ai pic de rușine, daca nu ai fost învățată, de unde să știi și tu?"



#9
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 10:53

deci s-a luat la tranta cu sistemul educational de stat romanesc si acesta nu i-a lasat alta scapare decat sa plece din tara?



#10
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 16 februarie 2018 - 10:55

Nici mie nu mi-a placut. Am vazut rautate si condescendenta in mesajele ei si chiar nu stiu daca erau ale ei. Dupa cate am vazut parintii ei sunt unul profesor si celalalt psiholog. 

 

edit. astept mesajele ei de acum incolo. 


Editat de dana vio, 16 februarie 2018 - 11:02 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -