Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere privat sau stat ?!

#nastere #viata #minune #bebe

26 raspunsuri la acest subiect

#1
Yoan

Yoan
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 13 februarie 2018 - 13:24

Buna ziua mamici.

Vreau sa va intreb care credeti ca este cea mai buna solutie pentru a aduce pe lume o minune?

Catre ce va orientati si de ce ?

Un spital privat sau unul de stat?

Care sunt temerile voastre ?

Intradevar la un spital privat ai parte de mai mult sprijin, de mai multa atentie,totul este si arata impecabil te simti ca intr-un holte de 5*.

Dar daca ai o nastere cu ceva probleme? (Ce faci ? Ce se intampla ?( cum tot auzim din pacate in media si multe nu sunt mediatizate )

Raspunsul este urmatoul : "Cu siguranta vei ajunge la primul spital de stat" !

Si stam sa ne gandim, oare se merita ?

[help]  [smulgpar]



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 13 februarie 2018 - 13:31

Buna Intrebare.

De fapt, asta e una din dilemele principale ale unei mamici.

Mai intai - trebuie sa recunoastem ca un spital privat ofera alte servicii decat unul de stat.

Insa, desigur - e nevoie de un efort financiar. Insa, pentru mamicile care isi permit - cred ca alegerea unui spital privat este din sfart facuta.

 

tu ce ai alege? si de ce?



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 13 februarie 2018 - 14:09

cel mai corect pentru toata lumea ar fi ca viitoarea mamica sa poata alege, iar daca alege sa nasca la un spital privat, statul/casa de asigurari de sanatate sa transfere catre spitalul privat acea suma corespunzatoare nasterii naturale sau prin cezariana, pe care spitalul de stat o deconteaza catre asigurari. ma refer la situatia in care viitoarea mamica este salariat si a contribuit cu sume deloc de neglijat catre asigurarile de sanatate, de-a lungul timpului.

in felul acesta s-ar reduce substantial presiunea financiara, mamicile avand de achitat doar diferenta dintre costul nasterii la stat si costul nasterii la privat.

in egala masura conteaza si medicul care iti urmareste sarcina si cu care vei naste. sa fie un bun profesionist, cu experienta, sa poata fi abordat la orice ora in caz de urgente, sa aiba rabdare cu graviduta si sa-i explice sau sa-i raspunda la intrebari, samd.



#4
GeorgianaRusu

GeorgianaRusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 14 februarie 2018 - 11:36

buna! din cate am citit eu pana acum, am inteles ca nu sunt suficient dotate clinicile private in cazul complicatiilor la nastere. cred ca siguranta primeaza. spitalul de stat nu ofera conditii.. e  o problema sa avem grija asta, unde nastem, in loc sa fim preocupate de alte chestiuni, dar ce putem face noi..!?!



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 14 februarie 2018 - 12:22

Exact, factorul financiar pune din start frana optiunii de a naste in sistemul privat. Eu una nu mi-as fi permis, asa ca nici nu am luat in calcul o astfel de optiune.

 

Pe de alta parte, asa este, daca optezi pentru sistemul privat si nasti prematur, esti transferat la un spital de stat. La fel si daca nasti  la termen, dar sunt ceva probleme cu copilasul. Ei nu au aparatura pt astfel de cazuri, incubatoare, tot ce este necesar.

 

Deci privatul este ok daca iti permiti financiar, atata vreme cat nasterea decurge ok din toate punctele de vedere si nu apar alte probleme.



#6
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 14 februarie 2018 - 13:50

Exact, factorul financiar pune din start frana optiunii de a naste in sistemul privat. Eu una nu mi-as fi permis, asa ca nici nu am luat in calcul o astfel de optiune.

 

Pe de alta parte, asa este, daca optezi pentru sistemul privat si nasti prematur, esti transferat la un spital de stat. La fel si daca nasti  la termen, dar sunt ceva probleme cu copilasul. Ei nu au aparatura pt astfel de cazuri, incubatoare, tot ce este necesar.

 

Deci privatul este ok daca iti permiti financiar, atata vreme cat nasterea decurge ok din toate punctele de vedere si nu apar alte probleme.

 

Adica platim la privat ptr cand totul merge bine si cand sunt probleme mergem la stat si avem pretentii sa fim tratati gratuit si bine. Hm. 

 

Editat 1 litera. 


Editat de dana vio, 14 februarie 2018 - 13:52 .


#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 14 februarie 2018 - 17:48

Cred ca principala ingrijorare a unei nasteri intr-un spital de stat sunt infectiile cu bacterii intraspitalicesti.

 

Stiu insa ca exista spitale de stat in Romania care sunt destul de curate - esxista chiar si un top.

Observatorul Român de Sănătate a analizat mai multe chestionare de satisfacţie completate de pacienţii români, publicând astfel un top al celor mai curate spitale, dar și un top al rușinii.

Dacă ne referim la servicii medicale de calitate, Spitalul Clinic de Obstretică-Ginecologie ”Cuza Vodă” din Iași este pe primul loc, 87,82% dintre pacienții chestionați declarându-se mulțumiți de serviciile prestate. La o diferență foarte mică, pe locul doi și trei, se situează Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca (86,85%) și Spitalul Clinic de Obstretică-Ginecologie ”Dr IA Sbarcea” Brașov (86,82%).

 

Topul spitalelor foarte curate este condus de Institutul Inimii ”Niculae Stăncioiu” Cluj-Napoca, 92,27% din pacienți declarându-se extrem de mulțumiți de curățenia din această clinică. Pe locurile doi și trei se află două clinici din București: Spitalul Clinic de Nefrologie ”Carol Davila” (91,63%) și Spitalul Clinic de Urgențe Oftalmologice (91,33%).

 

În urma acestui studiu, ORS a făcut și un top al rușinii spitalelor din România, acolo unde părerea şi satisfacţia pacienților nu contează - zero chestionare completate într-un an.

În fruntea clasamentului rușinii se află Spitalul Clinic Județean de Urgențe din Craiova, urmat de Spitalul Clinic de Urgență Floreasca din capitală și de Spitalul Județean de Urgență din Târgu-Jiu.



#8
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 14 februarie 2018 - 17:48

aici raportul complet



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 10:05

Adica platim la privat ptr cand totul merge bine si cand sunt probleme mergem la stat si avem pretentii sa fim tratati gratuit si bine. Hm. 

 

Editat 1 litera. 

Exact asa a patit o cunostinta mai demult (sotia unul coleg de-al sotului)... a mers in privat, a platit acolo tot, consultatii, nastere... dar din pacate a nascut prematur si spitalul i-a spus "ne pare rau, nu suntem dotati pt copii nascuti prematur, va transferam la stat". Si s-a transferat la stat, nu mai stiu la ce spital (in Bucuresti). Maternitatea privata era Medlife.

Erau si ei oarecum ofticati... am dat o gramada de bani la privat, alte conditii etc... si am ajuns tot la stat! In final au fost bine, copilul nu a avut probleme, dar nu putea fi ingrijit la maternitatea Medlife...



#10
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.840 mesaje

Postat 15 februarie 2018 - 10:44

Exact asa a patit o cunostinta mai demult (sotia unul coleg de-al sotului)... a mers in privat, a platit acolo tot, consultatii, nastere... dar din pacate a nascut prematur si spitalul i-a spus "ne pare rau, nu suntem dotati pt copii nascuti prematur, va transferam la stat". Si s-a transferat la stat, nu mai stiu la ce spital (in Bucuresti). Maternitatea privata era Medlife.

Erau si ei oarecum ofticati... am dat o gramada de bani la privat, alte conditii etc... si am ajuns tot la stat! In final au fost bine, copilul nu a avut probleme, dar nu putea fi ingrijit la maternitatea Medlife...

 

Pai nu aveau de ce sa fie ofticati, a fost alegerea lor sa nasca la privat.

 

Pentru modul in care esti tratat si pt ca nu mai dai spaga , la privat este cea mai buna optiune. Daca sunt complicatii la nastere e cel mai urat scenariu, la privat au neonatolog ?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -