Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pinguinii (viseaza) la pensie


865 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 12:33

Visare placuta!

 

Rox, deci Valencia. Pai sa venim sa iti zicem !Hola! 



#2
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 12:42

Interesant. M/am uitat pe sarite la vreo 10 tari si majoritatea zic sa le returnezi la farmacii, unele mai au in plus si puncte de colectare speciale.

 

Exact! Inclusiv despre Ro scrie la fel. Eu cred ca iau in considerare legislația existența, nu realitatea...ma refer la Ro ca nu cunosc cum e in toate țările. 

 

Si despre Elveția scrie ca se duc la farmacii, eu ma mir Ella ca tu le arunci la gunoi, dar dacă sta cineva sa sorteze gunoiul menajer bucata cu bucata e altceva :). 

 

Elvetia concurează Pt locul unu mondial la reciclare cu mai multe tari, inclusiv cu Coreea de Sud :). In unele statistici apare pe locul 3-5, depinde probabil de criteriile după care sunt făcute. Germania, Austria, Suedia, Norvegia, Elvetia sunt alternativ ocupantele locurilor 1-5 in Europa. Pt lume vin și câteva tari asiatice, Coreea de Sud, Taiwan, Singapore in top 5. 

 

 



#3
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 12:51

Ioana, m-am uitat si eu, numai bulgarii nu au ceva in legislatie, fie si pe hartie. In rest peste tot sunt mentionate macar farmaciile pt colectare.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 12:57

Visare placuta!

 

Rox, deci Valencia. Pai sa venim sa iti zicem !Hola! 

 

 

 

dada, sa veniti.

 

titlul asta zice multe despre media de varsta a scriitorilor [:D]



#5
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 12:58

Sau despre aspiratiile lor de a castiga la lotto si de a se pensiona foarte anticipat. Dar ptr asta mai trebuie sa si joace ;)



#6
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:04

Da, totul e pe hartie. In Italia parca zicea sa aduca numai medicamentul, fara cutie si prospect. In Cipru nu aveau nimic prevazut. Difera mult.

 

Aici se recicleaza separat asa: hartie, plastic, sticla, carton, metal, ulei de gatit folosit, medicamente, baterii, becuri cu halogen, deseuri casnice organice (de la bucatarie), textile. Ptr iarba si deseuri organice din gradina (crengi, frunze) se plateste si se colecteaza separat. Daca vrei sa scapi de mobila, saltele etc, programezi sa ti le ridice de la trotuar.

 

Pare laborios si enervant dar nu este. ;) Pe mine reciclarea m/a bucurat mult cand ne/am mutat aici.



#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:06

Am găsit articolul asta scris in ziar britanic :) 

 

http://www.independe...462976.html?amp

 



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:16

Pai sa stii, Ioana, ca si eu incerc sa reciclez diverse, macar cat prevede legislatie romaneasca. Asa cum e, daca s-ar si aplica si da amenzi daca se face altfel, tot ar fi ceva...

Asa si la noi se colecteaza separat in containere separate

- hartie - containerul albastru

- metal si plastic (la un loc) in cel galben

- sticla - cel verde

(cel putin in Bucuresti asa este)

 

- Baterii, acumulatori, becuri se strang in cutii pe la magazinele mari gen Carrefour, Mega, cele de bricolaj

- DEEE-uri (adica echipamente electrice si electronice) - o posibilitate este buy-back in magazin, deci le mai preiau ei si iti dau tie un mic discount, sau.... nu mai stiu, intr-o vreme, in sectorul 1 cel putin era un program ca in ziua X a fiecarei luni vin si le ridica (trebuia sa le lasi nu stiu unde... doar ca de acolo le luau tiganii)

- medicamente expirate - tocmai ce am dezbatut si a ramas ca in pom - o sa incerc sa trimit mailuri la managementul lanturilor de farmacii, sa vad ce zic si in functie de asta vad...

- cartuse de imprimanta habar nu am - noi nu consumam mult si recent am reincarcat; stiu ca pt firme exista prestatori de astfel de servicii, doar ca ei vin sa ia cantitati mari, nu stiu o persoana fizica ce trebuie sa faca, nu e ok sa stea cu stai cu tonnere in casa pana atunci 10-20 de buc..

- de ulei pt gatit mi-e jena sa mai intreb pt Bucuresti, unde se colecteaza, o sa ziceti ca am innebnit de tot... am si de ala, dar putin, noroc ca nu gatesc prea mult asa.. Pe scurgere nu-l mai dau demult...

- Saltele, mobila veche - nu cred ca exista - tot tiganii vin si le dezmembreaza, pt lemn, fier....

 



#9
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:22

Miha, nu am mai aruncat medicamente de ani buni, asta pt ca nu cumpar decat ce avem nevoie...si cand am aruncat, nu au fost ft multe, poate una -2 folii.

 

 



#10
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:28

Aceeași impresie am avut-o și eu Ioana când ne-am mutat aici. Acum ma doare efectiv sufletul când arunc totul la același gunoi in Ro...știu ca sunt chestii care se selectează acum și in Ro, e diferit fata de ce era acum 10 ani...

 

Eu in casa am așa: 4 containere principale unde selectam: gunoi organic, asta merge la groapa de gunoi, gunoi neorganic Pt ars, plastic, metal.

 

In curte am doua containere mari, Pt gunoi organic și Pt cel neorganic de ars. Astea sunt colectate de mașina de gunoi, la doua săptămâni. Pt asta plătim pe kg, mașina are cântar. 

 

Plasticul îl pun in fata usii, îl colectează o firma in fiecare marți, gratuit. 

 

Metalele le ducem la magazinele alimentare, toate au puncte de colectare. Pt metale exista container separat. 

 

In Bucătărie am doua pungi mari de hârtie, se cumpara de la magazine când fac cunoaraturi. Intr-una am hârtie de ambalaje și in alta ziare, reclame, reviste. Se colectează separat. Astea le las toate in fata usii, sunt colectate de cei care iau plasticul, martea. 

 

In debara am o punga Pt flacoane, astea se duc la punctul de colectare din magazine, se reciclează contra cost, primesc un bon pe care cumpăr din magazinul respectiv sau pot dona banii la crucea roșie (aleg varianta de plata direct la aparat, buton verde Pt bon sau buton roșu Pt crucea roșie :)). 

 

Tot in debara am o punga Pt sticla transparentă și una Pt activa colorata. Tot la magazine la punctele de colectare, se arunca separat in containere Pt sticla transparentă sau colorata. Fără bani :). 

 

Tot in Bucătărie am doua containere mai mici, una Pt baterii și alta Pt becuri, tot la magazine se duc, la punctele de colectare. 

 

Restul orice altceva, se duce la stațiile de reciclare. Inclusiv bradul acolo l-a dus al meu :). Mobila, mașinile electrocasnice, tot, absolut tot. Dacă arunci ceva valoros, plătești o suma modica la intrare. 

 

Complicat? :)))

 




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -