Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mancarimea inghinala, scoala si mitropolia


38 raspunsuri la acest subiect

#21
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 10:36

Eu as fi de acord cu camerele supraveghere in clase.La care sa aiba acces parintii exact cum au acces la acmerele de supraveghere de acasa.(in caz ca exista).Cu parola si cod utilizator astfel ca in orice moment sa se stie cine acceseaza camera.

 

In felul asta s-ar potoli multe .Dar in contextul actual nu_i pasa nimanui de scoala...e totul pe repede inainte fara  analiza.


Editat de eumada, 06 februarie 2018 - 10:47 .


#22
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 11:48

Fara sa am dovezi concrete, eu am senzatia ca diriginta stia de incident si a dorit o musamalizare, sa nu "apara in presa". Le este teama de presa, ca cine stie ce mai apare, cine mai apare si ce mai vorbeste. Profii ai aproape mereu interes sa se acopere unii pe altii, ca deh, sunt colegi. Si mizeaza pe "cuvantul meu - prof contra cuvantului tau - elev", care cred ei, ii face sa iasa in castig. 

 

Cand a fost cazul invatatoarei aleia din Iorga, de urla la elevi, credeti ca nimeni din conducerea scolii nu a stiut de ea si de metodele ei? M-as cam indoi... Dar era bine pregatita profesional, avea ceva rezultate si scoala o tinea in brate. Doar cu filmarea aceea s-au luat masuri (dar nu mai tin minte ce masuri).

Si sunt atatea cazuri de abuzuri in invatamant.

 

Senzatia mea este ca au introdus regula asta cu telefoanele depozitate la inceputul orelor undeva, tocmai ca sa se termine cu toate filmarile care scot la iveala diferite abuzuri. Sa poata ei sa se acopere mai bine, sa nu mai existe atatea dovezi clare. Asa le este mult mai usor sa musamalizeze.



#23
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 11:52

Pe de alta parte si cu filmatul asta s-a ajuns la niste cote... cand ii vad ca sta pohoiul si filmeaza cum se bat grupuri de elevi, ma iau toti nervii. In loc sa chemi pe cineva din scoala sau politia (daca se petrece in afara scolii), ei stau ca boii si filmeaza cum isi cara diversi pumni si picioare in cap  [vom]



#24
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 12:57

Cine isi doreste sa fie monitorizat tot timpul.Sau sa supraveghem toate miscarile copiilor . Ne transformam in roboti .Eu stiu ca directorul raspunde de echipa din subordine .

#25
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.324 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 13:04

Nu pot sa nu remac cum unii fac apel la rabdare se comunicare din partea parintilor , la subiectul asta , daaar , la subiectul cu Karoly , acuza parintii attletelor exact pentru acest motiv .

#26
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 13:04

Eu as fi de acord cu camerele supraveghere in clase.La care sa aiba acces parintii exact cum au acces la acmerele de supraveghere de acasa.(in caz ca exista).Cu parola si cod utilizator astfel ca in orice moment sa se stie cine acceseaza camera.

 

In felul asta s-ar potoli multe .Dar in contextul actual nu_i pasa nimanui de scoala...e totul pe repede inainte fara  analiza.

Dimpotriva. Nimic nu s-ar potoli. s-ar acutiza si scandalurile s-ar tine lant.

 

Imagineaza-ti parinti care se uita pe camere la copilul x si la y si la z, si apoi il barfesc si il comenteaza si il judeca, si judeca ... ca vad ca in ultimul timp numai asta se face in romania. Fara discernamant doar de dragul de a spune ceva neaparat care sa raneasca.



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 13:07

Nu pot sa nu remac cum unii fac apel la rabdare se comunicare din partea parintilor , la subiectul asta , daaar , la subiectul cu Karoly , acuza parintii attletelor exact pentru acest motiv .

Subiectul meu nu are legatura cu Karolyi si doresc sa ramana asa.

Multumesc pentru intelegere.



#28
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 13:33

Mă întrebam de mult legat de dreptul la intimitate, de exemplu la publicarea fotografiilor de pe strada in care apar și eu, fără acrodul meu explicit. Nu m-am lămurit totuși legat de legalitatea acestui lucru.

 

Nu exista "drept la intimitate" in spatiul public.
Am vazut recent o expozitie de fotografie de strada care chiar asta face.. surprinde oameni (necunoscuti) pe strada, fara a cere acord, fara nimic. Ma indoiesc ca era o expozitie ilegala [:)]


Editat de rall, 06 februarie 2018 - 13:34 .


#29
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 13:42

Fara sa am dovezi concrete, eu am senzatia ca diriginta stia de incident si a dorit o musamalizare, sa nu "apara in presa". Le este teama de presa, ca cine stie ce mai apare, cine mai apare si ce mai vorbeste. Profii ai aproape mereu interes sa se acopere unii pe altii, ca deh, sunt colegi. Si mizeaza pe "cuvantul meu - prof contra cuvantului tau - elev", care cred ei, ii face sa iasa in castig. Cand a fost cazul invatatoarei aleia din Iorga, de urla la elevi, credeti ca nimeni din conducerea scolii nu a stiut de ea si de metodele ei? M-as cam indoi... Dar era bine pregatita profesional, avea ceva rezultate si scoala o tinea in brate. Doar cu filmarea aceea s-au luat masuri (dar nu mai tin minte ce masuri). Si sunt atatea cazuri de abuzuri in invatamant. Senzatia mea este ca au introdus regula asta cu telefoanele depozitate la inceputul orelor undeva, tocmai ca sa se termine cu toate filmarile care scot la iveala diferite abuzuri. Sa poata ei sa se acopere mai bine, sa nu mai existe atatea dovezi clare. Asa le este mult mai usor sa musamalizeze.

 

Nu sunt de acord deloc sa se permita elevilor telefoane mobile in clasa. A mai fost o discutie pe tema asta, stiu.

 

Intr o lume ideala, elevele ar fi spus dirigintei ce a vazut, aceasta directoarei, care l ar fi admonestat serios, sanctionat, etc. Faptul  ca inte o scoala din Romania asta e un scenariu fantastic e o problema a societatii.

 

Sunt multe de spus si despre pregatirea profesionala si dedicatia profesorilor, multe de schimbat.



#30
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 22:13

Pot sa ma joc putin?

 

Si eu am pareri impartite.

Gestul a fost clar incalificabil - indiferent ce l-a provocat.

 

Imi pun multe intrebari:

 

Am vorbit la modul geneal. Nu e cazul sa generalizez. Nu e ceva ce se tot intampla.

Dar merita asa ca un studiu de caz pentru ce ar trebui facut si cum ar trebui manuite astfel  intamplari.

 

"- de ce lumea se grabeste sa arunce cu astfel de video-uri in internet - asta din punctul meu de vedere rimeaza cu a-ti face dreptate singur - si nu e ok. Pentru ca de aia avem legi si oameni pusi sa le aplice."

 

Pentru ca e usor. E comod. Nu trebuie sa te legitimezi, sa scrii o declaratie, cat mai adevarata, ca altfel suporti consecintele, nu trebuie sa explici cum de ai filmarea, pur si simplu poti obtine "dreptatea" la un click distanta.

 

Acuma... uneori (ca de exemplu in cazurile de copii cu probleme speciale care erau abuzati crunt in timpul orelor - pot pune link daca e cazul) filmarile acelea erau singurele care puteau ajuta parintii sa-si sustina cauza. Nu stiu sa spun acum daca au trecut prin circuitul normal - directiune, inspectorat, si apoi pe net. Problema e ca nu stiu de niste consecinte reale suportate de cineva care a postat la noi ceva complet aiurea sau defaimator despre altcineva, in afara de cazul in care a fost atacat vreun "intangibil". In rest... oamenii obisnuiti nu isi restabilesc imaginea sifonata... 

 

 

"- in sistemul de invatamant, sunt mari probleme, si oamenii nu mai au incredere. Ce e de facut?"

 

Asta e greu de tot... Daca zic "reforma" ma tem sa nu ma ia cineva in serios si sa strice de tot ceea ce mai merge cat de cat... [:)] In principiu schimbarile nu se intampla peste noapte, si am auzit multi parinti care isi trimit copii la scoala spunandu-le "las-o pe proasta aia, ca io ii platesc salariul, sa se ia de tine, ca-i arat eu!" 

Cred ca vina pleaca (o sa radeti) de la comunism si de la cultura non-valorilor, pe care, ca intr-un tavalug de neoprit, o perpetuam inca la treij de ani dupa ce, chipurile, am ingropat comunismul... Acum o diploma nu mai valoreaza nici cat hartia pe care este scrisa, oamenii care afiseaza un nivel ridicat de cultura sunt ironizati de "baietii isteti", care se "descurca", si care stiu mai bine ca oricine politica, drumuri si fotbal (pardon, tenis mai nou...)

Ce e de facut? Doar sa incepem sa reparam scara valorilor, punandu-le inapoi in varf pe cele autentice. Cum? Asta nu mai stiu... [zambeste amar]

 

 

"- a reactionat acea mama (care a pus video-ul) exagerat? si de aici alte intrebari:

- ce ii face pe parinti  sa reactioneze exagerat? - daca a fost cazul.

 

- ce anume  nu merge in societate, in scoli, in licee,  de mamele cred ca singura cale de a-si apara copiii, este aceea de a arunca un video online? Frica? Frica e justificata sau nu?"

 

Frica este o emotie normala, care exista in oricare dintre noi pentru ca intr-o perioada era singurul lucru care statea intre noi si o moarte violenta. Ce facem in momentul in care ne confruntam cu frica este de fapt problema. Nu stiu cate din parghiile pe care le avea la dispozitie le-a urmat mamica postaca, daca a sesizat in scris diriginta, directorul, inspectoratul, politia poate? punandu-le filmarea la dispozitie. Dar in ultima instanta, daca toti m-ar fi ignorat... cred ca si eu as fi postat filmul. In ultima instanta. De pe culmea frustrarii.

Si as avea si eu o intrebare, nu stiu daca sunt bine informata sau nu... Inteleg ca daca si-a dat demisia, acel preot profesor nu mai poate suporta alte consecinte, nu? Si daca totusi nu a fost o mancarime? Mai ancheteaza cineva? Ma poate lamuri cineva aici?

 

 

"- chiar daca acel preot a gresit profund cu gestul lui, are familie si copii. Pe copiii lui cine ii apara de furia internetului?"

 

Cine ii apara pe copiii tuturor celor care apar in ipostaze degradante la tv, cu catuse, varati in dube, etc... (personal am greata mare de astfel de "stiri", imi ajunge sa stiu ca cutare e cercetat pentru a, b sau c, nu-mi trebuie sa-l si vad incatusat, cata vreme nu e vreun periculos adevarat, dar astia, constat ca tot mai des, nu sunt un pericol pentru societate, fiind cercetati in stare de libertate - scuzati divagatia) Nimeni... 

 

 

"- pana unde merge dreptul nostru de a produce pagube de imaggine? Nu numai celui care a gresit ci si familiei lui?"

 

Avem acest drept?


Editat de BlackCat4evR, 06 februarie 2018 - 22:18 .



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -