Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2018 (Bobocei de Octombrie 2018)

sarcina octombrie 2018 gravida

552 raspunsuri la acest subiect

#311
martusic1986

martusic1986

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 20 mai 2018 - 10:59

Buna Sona,

 

Si mie doctora pentru ureaplasma mi.a recomandat 7 zile a cate 4 pastile pe zi de eritromicina. Aaa...si sotului la fel. Iau tratamentul.abia de 2 zile, sper sa scap de ureaplasma asta. Cica se scapa greu :(((



#312
LoredanaSP

LoredanaSP

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 20 mai 2018 - 11:07

Loredana, ce tratament ti-a prescris? Mie mi-a spus sa iau 10 zile, 4 pastile/zi eritromicina. Mi se par cam multe pastile..

 

Buna, 

 

Mie mi-a recomandat azitromicina, timp de 7 zile. Primele 2 pastile sa le iau la interval de 12 ore și restul la 24 de ore, in total 8 pastile. 

Pentru refacerea florei(pentru că de obicei antibioticul ataca flora), mi-a zis sa pun 6 ovule de Gynophilus, 1 ovul la 4 zile.

 

Din ce am citit pe alte forumuri, eritromicina este puțin mai slabă decât azitromicina, cea din urmă fiind puțin mai puternică și un antibiotic cu o arie mai larga.

 

Dar nu vreau sa te îngrijorezi, nu știu nici eu cum este mai bine. Ce pot spune este că am o cunoștință care a urmat de 3 ori tratament pe parcursul sarcinii și nu a scăpat de ureaplasma, a dus sarcina la termen și a născut o fetița sanatoasa. Eu am zis sa incerc cel puțin o cura de antibiotic pt că pe lângă asta mai am și acea vaginoza bacteriana de care nu reușesc să scap.

 

Tu cam la cate săptămâni mergi la control?

 

 



#313
Sona11

Sona11

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 20 mai 2018 - 11:15

Probabil ca voi incepe si eu tratament. Daca nu scap din prima nu cred ca mai incep altul... sper sa fie bine.

Eu sunt in saptamana 10,5 urmeaza dublu test. Pentru viitoarele teste o data pe luna merg la control. 



#314
cristinacrisa

cristinacrisa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 20 mai 2018 - 12:16

Buna Sona,

si eu saptamana aceasta m-am luptat cu o secretie galben verzuie. Am fost si mi-a recoltat pentru analize, astept rezultatele. Pana acum am luat vaginal 2 arefam pe zi, de saptamana aceasta iau doar unul seara oral si as vrea sa renunt. Medicul meu mi-a zis sa iau doar pana in sapt 14 ;)) 



#315
lor3dana1988

lor3dana1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 13:36

Buna Sona, si eu saptamana aceasta m-am luptat cu o secretie galben verzuie. Am fost si mi-a recoltat pentru analize, astept rezultatele. Pana acum am luat vaginal 2 arefam pe zi, de saptamana aceasta iau doar unul seara oral si as vrea sa renunt. Medicul meu mi-a zis sa iau doar pana in sapt 14 ;))

 

Fetelor eu nu sunt la curent cu analizele astea de care vorbiti..ureplasma etc..dar sunt alaturi de voi cu 3arefam/zi si 3 nospa 80/zi :)

Cristina, si eu tot pana in sapt 14 luam 2/zi, iar din sapt 18 am reluat pentru contractii.

 

Fetelor, bebele meu pana zilele trecute era super activ. Zici ca facea karate in burta..iar de cateva zile il simt mai rar. De cand ati inceput sa simtiti bebeii, la voi a fost constanta miscarea asta a lor? Ma gandeam ca al meu s-a plictisit de miscare si ii place sa ma tina pe mine in suspans. Mai reactioneaza uneori la cola si dulce. In rest..in special seara.

 



#316
elena1502

elena1502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 13:46

Fetelor eu nu sunt la curent cu analizele astea de care vorbiti..ureplasma etc..dar sunt alaturi de voi cu 3arefam/zi si 3 nospa 80/zi :)

Cristina, si eu tot pana in sapt 14 luam 2/zi, iar din sapt 18 am reluat pentru contractii.

 

Fetelor, bebele meu pana zilele trecute era super activ. Zici ca facea karate in burta..iar de cateva zile il simt mai rar. De cand ati inceput sa simtiti bebeii, la voi a fost constanta miscarea asta a lor? Ma gandeam ca al meu s-a plictisit de miscare si ii place sa ma tina pe mine in suspans. Mai reactioneaza uneori la cola si dulce. In rest..in special seara.

Buna Loredana,

Si la mine este la fel, cand il simt foarte activ cand foarte rar, presupun ca sarcina este destul de mica inca.

Va pup



#317
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 16:08

Buna tuturor!

 

Am fost astăzi la ecograf după 5 saptamani de pauza. Băiețelul este in continuare mai mare cu o săptămâna și este f activ. Se joaca mereu cu cordonul ombilical și zâmbește. Sunt fericita ca mi a rărit utrogestanul. In Iunie mergem și la morfologia de trimestrul 2. Voi cum sunteți?

 

Pup


#318
LoredanaSP

LoredanaSP

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 16:46

Buna fetelor,

 

Mă bucur că sunteți bine.

Noi am trecut prin momente de panica ieri, am ajuns la urgențe cu o secreție modificată, portocaliu spre maro, nici nu știu exact cum să explic.

Mi s-a spus că pare colul cam roșu și aveam contracții (pe care eu inițial nu le recunoaștem, credeam că e bebe care mișcă).

Am făcut no-spa injectabil, mi s-a mărit doza la 2 Arefam/zi și mi s-a spus la nevoie sa iau no-spa și mi s-a recomandat magneziu. 

 

Voi ați luat pana acum magneziu, vi s-a recomandat?

 

 

Va pup!



#319
elena1502

elena1502

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 17:29

Buna fetelor,

 

Mă bucur că sunteți bine.

Noi am trecut prin momente de panica ieri, am ajuns la urgențe cu o secreție modificată, portocaliu spre maro, nici nu știu exact cum să explic.

Mi s-a spus că pare colul cam roșu și aveam contracții (pe care eu inițial nu le recunoaștem, credeam că e bebe care mișcă).

Am făcut no-spa injectabil, mi s-a mărit doza la 2 Arefam/zi și mi s-a spus la nevoie sa iau no-spa și mi s-a recomandat magneziu. 

 

Voi ați luat pana acum magneziu, vi s-a recomandat?

 

 

Va pup!

Buna Loredana

Mie momentan nu mi s-a recomandat magneziu,si eu saptamana trecuta am fost la urgente, am utrogestan de 3 ori pe zi si no-spa .

Cum a mai spus cineva aici, nu exista sarcina perfecta, dar daca suntem atente la schimbari si mergem la control , este spre binele nostru si al bebelusilor nostri.

Sanatate si sarcina cat mai usoara sa avem



#320
mary_simo

mary_simo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 22 mai 2018 - 17:42

Buna Loredana,

Mie mi-a recomandat magnerot 1/zi si pot sa spun ca m-a ajutat mult in privința contractiilor si inclusiv eu ma simt mai relaxată,  dorm mai bine, nu am carcei. Rău nu are ce sa iti facă mai ales acum când bebe ia mult mai mult de la noi decat in primul trimestru.





Etichetat si cu sarcina, octombrie 2018, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -