Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Octombrie 2018 (Bobocei de Octombrie 2018)

sarcina octombrie 2018 gravida

552 raspunsuri la acest subiect

#101
mary_simo

mary_simo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 10:52

Bună,  eu am intrat in alertă ieri ca sanii par tot mai noi si nu mai sunt asa durerosi. De aseară de după cină am o stare de greață care persistă si acum, in schimb nu am vărsat deloc chiar daca uneori simt nevoia. Oare e ok,  e posibil să incep si mai târziu să vomit?Tot aseară am simțit si niste dureri mai altfel că am adormit cu greu. In centrul pelvisului simțeam acele dureri, nu puternice si nici nu semănau cu cele din crampele digestive.  Si azi dimineață le-am simtit dar suplimentez cu nospa.



#102
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 20 martie 2018 - 17:03

Buna Mary Simo,

 

Mie doctorul mi a zis ca pe măsura ce ne apropiem de trimestrul 2 simptomele încep sa se diminueze. Faptul ca nu vomiți nu este un lucru rau. Fiecare sarcina este diferită. Și eu mai am greturi, dar nu am vărsat niciodată. Stai liniștita ca totul este in regula.

 

Pup

 

Bună, eu am intrat in alertă ieri ca sanii par tot mai noi si nu mai sunt asa durerosi. De aseară de după cină am o stare de greață care persistă si acum, in schimb nu am vărsat deloc chiar daca uneori simt nevoia. Oare e ok, e posibil să incep si mai târziu să vomit?Tot aseară am simțit si niste dureri mai altfel că am adormit cu greu. In centrul pelvisului simțeam acele dureri, nu puternice si nici nu semănau cu cele din crampele digestive. Si azi dimineață le-am simtit dar suplimentez cu nospa.


#103
Roxi26

Roxi26

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 21 martie 2018 - 12:48

Buna mămici!

Am fost la control, avem 9 săptămâni și 2 zile, suntem bine, doctorul nu a mai spus nimik de hematom. Următorul control va fi în aprilie ,morfologia și bitestul .

Va pup, multă sănătate vouă și bebeilor! [flo2]  [bib]  [barza1]



#104
lor3dana1988

lor3dana1988

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 24 martie 2018 - 14:39

Buna fetelor! V-am mai citit postarile dar nu-mi facusem cont pana azi :)

La mine treaba sta cam asa : am aproape 30 de ani,locuiesc in Constanta, si sunt la prima sarcina. Sunt in sapt 13, dpn 1 oct 2018, si acum 2 zile am aflat ca voi avea un baietel  [:)] pe care il astept cu mare drag.

De la inceput am avut sensibilitate mare la mirosuri, stari de greata si voma, sa nu zic zilnic..dar aproape. Dureri mai puternice de burta doar de 2 ori in toata perioada, sani f greoi pana acum o saptamana. Se vede ca odata ce se apropie trimestrul 2 simptomele incep sa dispara.

Astept noutati si de la voi, si..sa avem o sarcina cat mai usoara si frumoasa!



#105
mary_simo

mary_simo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 18:37

Buna fetelor! In după amiaza aceasta m-am confruntat cu o chestie nouă si anume o secretie foarte asemănătoare cu cea de la ovulatie doar ca era mai groasă,  consistenta, lipicioasa si gălbuie. Am observat după ce am urinat cand m-am sters, atunci practic mai mult a iesit. M-am speriat si nu stiu  ce poate fi. Pana acum nu am avut asa ceva.

Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Sunt tare îngrijorată si gândul ma duce la.dopul gelatinos, adică acum la 10s4z colul ar trebui sa fie inchis si dopul format. La dr abia lunea viitoare am programare.



#106
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 19:49

Buna,

 

Fix așa am pățit și eu aseară. Am 10s3z, dar colul este inchis încă din săptămâna 6. Mâine dimineața am programare la doctor. Eu nu cred ca este vreo problema, dar te anunt ce zice doctorul

 

.

Buna fetelor! In după amiaza aceasta m-am confruntat cu o chestie nouă si anume o secretie foarte asemănătoare cu cea de la ovulatie doar ca era mai groasă, consistenta, lipicioasa si gălbuie. Am observat după ce am urinat cand m-am sters, atunci practic mai mult a iesit. M-am speriat si nu stiu ce poate fi. Pana acum nu am avut asa ceva. Voi v-ati confruntat cu asa ceva? Sunt tare îngrijorată si gândul ma duce la.dopul gelatinos, adică acum la 10s4z colul ar trebui sa fie inchis si dopul format. La dr abia lunea viitoare am programare.

Editat de Ruxi92, 26 martie 2018 - 19:50 .


#107
myxdana

myxdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 19:54

Si eu am la fel, cam la 3-4 zile elimin ceva alb consistent, dar dr a zis ca e normal, examenul de secretie col a iesit ok. Cred ca ne ingrijoram noi pt orice [batcap]ar trebui să fim mai zen in perioada asta dar cine reuseste? Eu una nu prea reusesc desi mi.am propus.

Am  uitat sa zic ca sunt in 10 s si 2 zile :)



#108
mary_simo

mary_simo

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 26 martie 2018 - 20:02

Multumesc Ruxi! De abia astept sa vad ce parere are dr tau. Sper sa nu fie nimic grav, am tot citit ca in sarcina secretiile sunt mai abundente dar nu gelatinoase. 



#109
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 10:37

Buna,

 

Vin cu vesti bune de la doctor. Acele secreții sunt normale pentru ca se mărește uterul, iar progesteronul contribuie și el la vascozitate. Atâta timp cât nu ai dureri mari și secrețiile nu sunt de culoarea Mahonului/roz, nu ai de ce sa îți faci griji. Sper ca te am mai liniștit.

 

Pup!

 

Multumesc Ruxi! De abia astept sa vad ce parere are dr tau. Sper sa nu fie nimic grav, am tot citit ca in sarcina secretiile sunt mai abundente dar nu gelatinoase.


#110
Ruxi92

Ruxi92

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 133 mesaje

Postat 27 martie 2018 - 11:05

Buna tuturor,

 

Am fost la control de dimineața. Sunt in 10s2z, ecografic am 10s5z. Avem un lungan de 3.75 cm (seamănă cu tatăl și bunicii). Am făcut eco direct pe burtica și s a văzut foarte bine. Era foarte vesel și activ, chiar a zâmbit la un moment dat. Hematomul s a extins puțin, iar trofoblastul (viitoarea placenta) e cam jos. Continui cu tratamentul dat și după Paste voi trece la program de 6 ore.

 

Sper ca voi sunteți bine. Aștept vesti. Pup!





Etichetat si cu sarcina, octombrie 2018, gravida

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -