Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandal in gimnastica - Karolyi Ranch


444 raspunsuri la acest subiect

#21
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 ianuarie 2018 - 21:37

De cand era Nassar medicul lotului US, din ce an? Inteleg ca a molestat generatii intregi de gimnaste :((

 

Gimnastica este un sport care incepe din frageda copilarie, iar perioada de maxima glorie este in adolescenta (deci inainte de a deveni adult). Brutele astea de chestia asta profita, ca fetele alea sunt niste copile, le poate face orice, le convinge/ameninta sa nu spuna, daca spun nu-s crezute (ca nah, sunt niste copii). 

 

Pe la alte sporturi (feminine) se lucreaza cu adulti (ma rog, practicarea sportului incepe de copil, dar nu chiar ca la gimnastica, la 4-5 ani si se concureaza la 20 + ani, la 30+ si zic ca poate e ceva mai greu sa ex). In gimnastica sunt niste copile....

Nu a agresat doar gimnastele lotului olimpic, si nici macar doar gimnaste. A agresat atletele de sex feminin care i-au fost recomandate spre tratament. Sunt trei institutii mari care au acoperit porcaria asta si sper sa le jupoaie de bani victimele ca sa se invete minte. Marturiile victimelor iti ridica parul in cap. 

 

Eu cred ca pur si simplu organizatiile astea sunt interesate de un singur lucru, medaliile si atata. Nu sunt interesate de starea de bine a atletilor, de protejarea lor, ci doar de urmatoarea performanta. Asta ar fii singura chestie care ar explica ignorarea plangerilor respective. Viermele asta de Nassar nu era de neinlocuit, pur si simplu nu au vrut sa auda. 



#22
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 09:02

Din pacate nu numai organizatiile sportive sunt interesate doar de medalii, ci si publicul. Publicul care simte satisfactie personala si validare atunci cand conationalii aduna medalii.

De aceea refuzul de a crede ca gimnastele romance erau abuzate la Deva, desi se stia de cand lumea si pamantul (imi aduc aminte ca in clasa 1 a venit o tavarasa in clasa sa se uite la picioarele noastre si cateva acolege am fost "selectate" pentru gimnastica, cand am spus acasa ai mei nici n-au vrut sa auda, pentru ca stiau foarte bine ce se intampla).

Pur si simplu inchidem ochii la abuzurile care se intampla sportivilor atata timp cand primim validarea aceea atat de pretioasa cand ii vedem ca iau medalii.

 

Bineinteles ca si eu am deschis stirile azi ca sa vad ce a facut Simona Halep la meci, desi de ce ma bucur si ce treaba am eu cu performanta Simonei ma depaseste.



#23
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 11:45

Si eu cred ca primii vinovati sunt cei ce au inchis ochii si nu l-au tarat in justitie. De fapt cum nu mai au nevoie de cineva sau calca pe bec financiar sau din alte motive gaseste lumea puterea sa nu mai fie "musamalizate" denunturile la adresa lui. Si se sparge scandalul spunand: de cand se stia. Se stia la club deci si nimeni nu a facut nimic iar acum brusc s-a putut si s-au gasit si dovezile. De fapt toata clica nu facea nimic pentru ca fiecaruia ii convenea. Si cred ca e si o metoda psihologica imbecila de dependenta pe care o tin in brate in anumite domenii (nu numai sport)dar de care se pare ca nimeni nu vrea sa vorbeasca clar doar se continua si uneori mai cade cate un cap cand calca pe bec.



#24
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 12:28

Si eu cred ca primii vinovati sunt cei ce au inchis ochii si nu l-au tarat in justitie. De fapt cum nu mai au nevoie de cineva sau calca pe bec financiar sau din alte motive gaseste lumea puterea sa nu mai fie "musamalizate" denunturile la adresa lui. Si se sparge scandalul spunand: de cand se stia. Se stia la club deci si nimeni nu a facut nimic iar acum brusc s-a putut si s-au gasit si dovezile. De fapt toata clica nu facea nimic pentru ca fiecaruia ii convenea. Si cred ca e si o metoda psihologica imbecila de dependenta pe care o tin in brate in anumite domenii (nu numai sport)dar de care se pare ca nimeni nu vrea sa vorbeasca clar doar se continua si uneori mai cade cate un cap cand calca pe bec.

 

Hai ca pina la urma din aproape in aproape reușești sa ajungi la o concluzie :)

 

Este o problema de societate...ca grup, închidem ochii chiar dacă plângerile sint făcute la părinți, la profesori, la poliție. "Clica" e societatea in care trăim. "Clica" sint amici, cunoscuți, etc. "Clica" au copii și ei, părinți, facturi!

 

Doar când se ajunge la masa critica și explodează buba, atunci mai ies capetele puțin din nisip...apoi le băgăm iar adânc, ca e prea multă responsabilitate.

 

Edit sa adaug: primul vinovat este Nassar. El a molestat fetele. Restul sint complici. 


Editat de antmil, 24 ianuarie 2018 - 12:30 .


#25
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 12:43

Eu am spus de la inceput in toate cazurile astea nu doar acum: toata lumea e implicata si se complace. Nu se vorbeste clar pentru ca nu se vrea. Ambele parti trag foloase. Daca s-ar fi vrut s-ar fi gasit solutia la timp. Dar nu se vrea.

Atunci cand cu adevarat se vrea vad ca se ajunge la proces si condamnare.

Si cu Hollywood si cu gimnastica si cu baletul si cu muulte altele.

Dar castigurile se impart de ambele parti si de aceea nu striga nimeni.



#26
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 12:51

Eu am spus de la inceput in toate cazurile astea nu doar acum: toata lumea e implicata si se complace. Nu se vorbeste clar pentru ca nu se vrea. Ambele parti trag foloase. Daca s-ar fi vrut s-ar fi gasit solutia la timp. Dar nu se vrea. Atunci cand cu adevarat se vrea vad ca se ajunge la proces si condamnare. Si cu Hollywood si cu gimnastica si cu baletul si cu muulte altele. Dar castigurile se impart de ambele parti si de aceea nu striga nimeni.

 

Deci toți copiii ăștia care aveau 12-13 ani au fost niște profitoare care le-a convenit situația???? Copii de 12 - 13 ani care s-au plâns și nu i-a băgat nimeni in seama?

 

 



#27
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 12:54

Cei din jur profita.

In acest caz cand vorbim de copii .



#28
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 12:57

Toti ce au putere juridica si ar putea deschide gura se fac ca nu inteleg nimic pentru ca trag foloase. Medalii, glorii, felicitari etc Si la Deva asa era si in USA asa e si peste tot. Adultii ce se fac ca nu pricep, ce nu vor de fapt sa priceapa sunt la fel de vinovati ca si cei ce stiu sigur si nu fac nimic. Tutorii, indrumatorii, medicii (ceilalti medici ca doar nu era doar asta la nesfarsit si in orice problema  ) , etc

 

Repet: cand au vrut sa auda au auzit prea bine vad si l-au infundat repejor.

Adultii au aceeasi putere in fata legii ca si orice abuzator. Aici nu vorbim de copii legati si tinuti in casa. Ci de parinti, medici, pedagogi ce traiesc in lume . Au tacut toti pentru ca au profitat. Nu exista "nu au inteles"


Editat de mamica11, 24 ianuarie 2018 - 13:03 .


#29
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 12:57

Cei din jur profita. In acest caz cand vorbim de copii .

 

deci care sint "ambele părți"???

Ai spus ca ambele părți profita. 

 

Eu sint mai înceată la minte...explica-mi și mie in acest caz cine este de o parte și cine de alta.



#30
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 24 ianuarie 2018 - 12:58

Toti ce au putere juridica si ar putea deschide gura se fac ca nu inteleg nimic pentru ca trag foloase. Medalii, glorii, felicitari etc Si la Deva asa era si in USA asa e si peste tot. Adultii ce se fac ca nu pricep, ce nu vor de fapt sa priceapa sunt la fel de vinovati ca si cei ce stiu sigur si nu fac nimic. Tutorii, indrumatorii, medicii (ceilalti ca doar nu era doar asta la nesfarsit si in orice problema ) , etc

 

Si cei care constant arunca dubii și fabrica scuze ce rol au?




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -