Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Manifest?!


44 raspunsuri la acest subiect

#11
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 00:59

Mai ales autorii, regizorii, scenariștii, actorii, jurnaliștii și mulți alții... Se adresează unui public, oamenilor din societatea lor. Nu am observat să fie interzisa poezia vreunei categorii de vârstă sau autoarea să se sinchisească de categoria de public care ar putea-o înțelege gresit



#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 01:07

Speram ca măcar intelectualii României să ofere modele pozitive, că în rest sunt foarte rare, scriitori, profesori universitari, muzicieni, istorici,, etc.,.. dar când și ei apelează la agresivitate pentru a manifesta, eu nu mai am nicio speranță că societatea va deveni mai calmă, mai fericita, mai bună.... Ci din contra.

Dar cum, voi nu considerați că educația , ideologia, comportamentele sunt compuse din toate informatiile care vin spre noi? Că felul de exprimare și comportament al adulților dintr-o societate își pune amprenta asupra următorilor ? 

Mie mi se pare prea multa agresivitate în societatea noastră.... Din toate părțile



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 01:12

Mai ales că obținuse un premiu, banuiesc că nu era, tocmai, o necunoscută care avea nevoie de o "voce"...

Nu știu, poate nu mai înțeleg eu "poezia" moderna, dar zău, dacă un poet premiat se exprimă astfel, legitimizează aceste exprimări în general, le da valoare, pai poetii aspiranți au mână liberă cu aceasta ocazie, mai sunt cuvinte agresive neabordate, eu zic sa nu le lase nebăgate în seama.

 



#14
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 07:12

Andaghe  [flo2]

Nu stiu cine este poeta asta, dar dupa poemul citit nici nu mai vreau sa stiu. 

Tocmai luase un premiu, era o recunoastere a valorii ei, de ce mai trebuia sa emane chestia aia care cica se chema poem ?? 



#15
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 08:27

Foarte , foarte urat.

Daca isi pune cineva mintea poate fi si trasa la raspundere pentru asa cuvinte in spatiul public.

(altii au avut inchidere pe FB de exemplu pentru mult mai putin) dar de, in Romania intotdeauna se vor gasi unii ce gasesc scuze la orice . Chiar si mizeriei .



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 10:41

Medeea Iancu, la rândul ei, spune că poemul a fost un manifest feminist împotriva misoginismului şi a violenţei contra femeilor. ”Ceea ce am citit eu a fost un manifest feminist împotriva violenţei care anumite persoane o fac asupra femeilor în România, a violatorilor, misoginismului. Am folosit câteva citate în poemul pe care l-am citit din alţi poeţi şi aş vrea să spun că poezia din punctul meu de vedere ar trebui să aducă o schimbare pozitivă în vieţile noastre şi nu a fost nimic făcut împotriva oraşului Botoşani sau a imaginii lui Mihai Eminescu. A fost doar un manifest feminist care ar trebui să ridice semne de întrebare asupra violenţei care există în România”, a precizat Medeea Iancu.

Citeste mai mult: adev.ro/p2nxe4


#17
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 10:55

Poate ar fi mai bine sa taca acum decat sa o faca si mai lata. Limba nu poate fi batjocora nimanui.

 

POÉM, poeme, s. n. (Adesea fig.) Specie a poeziei epice, de întindere relativ mare, cu caracter eroic, filosofic, istoric, mitologic, legendar



#18
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 11:20

Nici limba si nici femeia nu pot fi batjocura nimanui. Cam asta vrea sa se inteleaga.

Toata lumea se socheaza de cuvinte si reactioneaza, insa cand vine vorba de violuri, pedofilie... mai tiptil.

Asta am inteles eu ca vrea sa spuna. Ca foloseste un limbaj frust tocmai ca sa atraga atentia...

 

Din pacate calea pe care a ales-o face o defavoare miscarii pe care o reprezinta.



#19
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 11:28

Si ea ce a facut contra violurilor, pedofiliei?

 

A adaugat vulgaritate. A aratat ca poti atrage atentia asupra ta folosind orice . Este o rusine sa folosesti denumirea de "poem" in asemenea situatii. Nu este "frust" limbajul asta , este murdar.



#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 18 ianuarie 2018 - 12:26

Mamica, eu mi-am spus parerea asupra intentiei poetesei si am spus ca inteleg de ce a facut-o si de ce a ales calea asta.

 

Restul fiecare considera poemul cum doreste si intelege ce doreste.

Nu o sa stau sa despic firul in patru, sa dau definitii din dex sau sa ma contrazic asupra unicului cuvant vulgar din text.

 

Am spus ca inca nu stiu daca imi place sau nu manifestul asta. Si inca nu stiu.

Este in el ceva ce imi provoaca repulsie si in acelasi timp ceva ce imi ridica semne de intrebare.

  Pentru semnele alea de intrebare ce zgaltie din temelii creand emotii puternice si merita sa-i dai atentie si sa-ti pui intrebari.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -