Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pericole din toate părțile


32 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 13:07

E aiurea ca cetatenii trebuie sa ia problema in propriile lor miini, ca intr-un sat fara ciini (no pun intended [:)] )! 

 

Legile ar trebui sa fie clare, cinii de talie mijlocie si mare obligatoriu cu botnita, rasele de cinii de lupta interzise, ciinele ce ataca, eutanasiat iar stapinul va plati penal fapta ciinelui, in functie de gravitate. La noi asa e.



#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 13:27

Legile sunt foarte clare. Asa sunt si la noi.

 

Numai ca unii stapani de caini nu respecta legea, li se falfalie.

 

Conform Art. 34 posesorii de animale de companie au următoarele obligații în timpul plimbării animalelor pe domeniul public:

  • să dețină asupra sa materialele necesare pentru curățarea locului și evacuarea dejecțiilor fiziologice (pungile de plastic sunt suficiente)
  • să dețină carnete de sanatate pentru acestea și vor asigura vaccinarea animalelor în conformitate cu normele sanitar-veterinare în vigoare
  • să nu permită accesul animalelor de companie în spațiile verzi din parcuri, grădini publice și cele aferente ansamblurilor de locuințe, în spațiile de joacă pentru copii, în magazine și piețe de desfacere a produselor agroalimentare

Ei si de aici apar incidentele. Din neglijenta proprietarilor de caini, mici, mari, nu conteaza, de a-i plimba  printre copii de a-i lasa sa-si faca nevoile pe spatiile verzi fara sa stranga.

E firesc ca mamicile sa fie ingrijorate si frustrate cand copiii lor se sperie si nu stiu daca animalul e agresiv au ba.



#13
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 13:32

Probabil Romania are nevoie de ceea ce se cheama aici street wardens, care sa ajute politia sa aplice aceste legi. 

 

A street warden is someone who patrols the streets in order to aid the police at a community level.



#14
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.928 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 13:34

Eu sunt foarte revoltata pe tema asta. Mi a aratat barbatul pe FB acum recent video cu copil apucat pe strada de un rotweiler. In lesa dar nu cu botnita, si sub privirile stapanului, un pustan. L a apucat in zona centurii l a trantit jos. Din fericire au sarit oamenii, a fost necesar ca 2 3 barbati sa traga de el ca nu lasa priza. Stapanul se agita cel mai putin. L a apucat doar de pantalon dar daca nu interveneau oamenii il mutila. Un baietel micut, de varsta copilului meu, ma gandesc ca ar putea fi al meu, la vara, cand va veni la bunicu.

Rotweilerii ca si dogii germani si alte rase sunt imprevizibili.

Botnita e obligatorie, de ce naiba nu se aplica legea?

Eu cand aveam ciibanesc german, in tara, il scoteam cu botnita in spatele blocului sa sifaca trebyrile, nu mai zic la plimbare.



#15
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 13:46

nu mai trebuie legi, ci legille existente trebuie aplicate. pentru ca oricat de tare li s-ar falfai unora dintre stapani, atunci când iei amenzi usturatoare in fiecare zi, incepi sa fii corect. aici e cea mai mare buba.



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 14:12

legi exista, ar trebui aplicate, dar si celor care ar trebui s-o faca li se falfaie, din lipsa de personal, dezinteres, mers pe principiul "las-o ca merge si asa, sunt alte probleme mai importante de rezolvat" sau eternul "nu sunt bani".

in fiecare dimineata "admir" cum nu unul, nu doi, ci in jur de 5-6 proprietari de caini, isi aduc pe rand patrupedele, sa-si faca plimbarea de dimineata si nevoile, fix printre masinile parcate intr-o zona cu pavele, pe unde nu este trafic auto. cu alte cuvinte, parcarea unde stau masinile noastre este si toaleta cainilor din blocurile invecinate.

 

stau si ma intreb, cat de nesimtit sa fii sa nu-ti pese ca al tau caine isi lasa fecalele printre masini, iar cei care isi folosesc masina pot calca oricand in mizerie, ducand "norocul" fie in masina, fie in lift/casa, doar pentru ca tie, proprietar de caine, ti-e lene sa te duci 10 metri mai incolo, unde sunt niste spatii verzi in care nu se joaca cei mici...de urina de caine pe rotile masinilor nu mai zic, e ceva cotidian...plus zgarieturi pe vopseaua masinilor, de la elementele metalice ale zgarzilor/leselor; cainii incep sa miroasa urina imprastiata de predecesorii lor si inevitabil se mai ating de masini. sau alearga ca disperatii dupa cele cateva pisici stabilite in zona.

dintre toti acesti iubitori de caini, unul nu pune mana sa adune rahatul, si doar unul singur isi plimba cainele cu botnita, dar ce folos, ca nu-l tine in lesa, si daca ar sari cainele pe un copil mic sau pe o persoana sperioasa/cu fobie de caini, i-ar produce o sperietura de zile mari, cainele este destul de masiv din cate imi pot da eu seama, privind de la etajul 9...noroc ca ora matinala i-a ferit pe toti pana acum de astfel de incidente...

eu daca mi-as duce copilul sa-si faca nevoile langa masinile acestor proprietari de caini sau pe presul din fata apartamentului lor, cum s-ar simti oare ? le-ar conveni ? doar cu masuri extreme pot fi unii invatati sa aiba bun-simt si sa respecte niste legi ?

dar ce vorbesc eu aici despre utopii, nici in 200 de ani nu vom ajunge la nivelul de disciplina si bun-simt al cetatenilor din state/tari civilizate, unde legea se aplica si amenzile sunt usturatoare...



#17
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 14:35

Legile exista, dar nu le aplica nimeni.

Nici macar medicii veterinari care ar trebui sa sterilizeze cainii fara pedigree

Iar cand aud faimoasa fraza ca trebuie lasati sa faca un rand de pui, ca asa e bine, o iau razna. 

Nu zic de politie, ca nu am mai vazut o patrula de foarte mult timp. Mie mi-e frica de caini, iar cand sunt eu la plimbare cu al meu patruped, nu o data am ridicat-o din lesa/ham ca deh, nu musca, doamna, lasati-i. Nu ma risc.

Proprietarii ? Daca le intind pungulita colorata, speciala, se uita urat si ma indeamna sa strang si dupa cainele lor.

Pentru mine marele soc va ramane pierderea cainilor. Vad zeci de anunturi, disperare, etc. Lesa, asta e solutia multor probleme de ambele parti. Si gardurile puse corespunzator. Cum sa fuga cainele din curte, sa atace oameni ???

Unde sunt amenzile alea usturatoare aplicate pt microcipare, vaccinuri, sterilizari ?

In fine, nu cainii sunt problema, ci oamenii.



#18
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 14:43

e la al doilea dosar penal proprietara animalelor.

 

ma intreb de ce inca detinea cainii dupa primul dosar penal.



#19
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 16:27

Dar vreun sfat concret, pentru o întâlnire din asta d gradul 0 aveți? Stai nemișcat, sau fugi, te aperi sau îl întărâți, te lași în jos, te cocoți..... Lasere din acelea anticaini funcționează la rasele mari? Eu daca văd un câine mare fara lesa, prefer sa ocolesc zona. 

Când eram cu bebe in căruț am făcut cale întoarsă de mai multe ori, din parcul de plimbare!!!! Nu din spatiile pentru câini! Pentru că era un nene cu un câine uriaș care îl lasă liber, și nu am vrut sa risc să i atrag atenția în vreun fel cu căruciorul...

Am observat că latră la roti/role/biciclete....



#20
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 ianuarie 2018 - 16:31

Nu femeia in cauza e problema reală, probabil că toată comunitatea ar trebui sa se implice... Că dacă m-am luat de bătrână cu câinele legat de banca din parcul de joaca al copiilor, nu m-am susținut nimeni, cum, mă iau de o bătrânică venerabila pentru care trebuie să am respect...

Și copiii lor inhalau același aer plin de fecale uscate d câine.... Dar nu îi deranja...

Nu am mai mers in parcul respectiv, deși e in spatele blocului, trebuie sa iau mașina sa merg într-un loc civilizat, departe.... Asta e 

Povestea frate-miu că în zona lor, în București, a făcut probabil primăria o campanie, cu afișe, pungute de strâns și jandarmi, și în scurt timp populația a devenit mai civilizata....




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -