Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scandalul bluzei verzi

scandal rasism

99 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 22:15

Rall tu ai dreptate, Doar ca in cazul asta nu este vorba decat de o reclama la un tricou pe care il cumperi daca iti place sau nu il cumperi.
Nu a fost  fortat nimeni sa-l poarte. Nu i s-a pus nimanui cu sila pe corp.

Si daca tricoul ar avea zvastica ?

#12
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 22:17

Am auzit de scandal și inițial m-am gândit exact că Viviana, că nebuni rasiști sunt cei care asociază maimuța/om negru... Dar apoi m-am tot gândit că așa ni se pare NOUA, care nu am avut de a face cu negrii, adică nu în modul acela, dar cu siguranță ei sunt atât de sensibilizați de anumite cuvinte care au fost folosite ca jigniri pentru ei , încât nu le mai suporta. Cam ca un adult care face "alergie" la o replica/comanda/adresare care i-a fost repetată de x ori în copilărie și care l-a agasat la vremea respectivă. Voi aveți expresii de genul? Eu am....

 

Edit să corectez alta greșeală, drept pentru care a fugit tot textul cum a vrut el.... :(


Editat de andaghe, 10 ianuarie 2018 - 22:20 .


#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 22:18

*nu eu ci ei....



#14
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 22:24

Adică îmi dau seama că par exagerați, că aasa i-am văzut și eu inițial, dar apoi mi-am dat seama că nu știu (eu) nimic de fapt despre rasism, și că cei mai in măsura sa ia atitudinea corecta sunt totuși ei, negrii, ei au suferit atât timp. Eu/noi nu i-am tratat niciodată altfel, dar asta nu înseamnă că undeva, cândva nu au fost tratați groaznic, ceea ce lasă o amprenta adâncă asupra dezvoltării ulterioare.

 



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 23:08

Si daca tricoul ar avea zvastica ?

Svastica e interzisa. Si este cu totul altceva. Deja te duci prea departe.



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 23:10

Pana una alta nimeni nu si-a impus punctul de vedere.

Doar a spus o parere.



#17
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 10 ianuarie 2018 - 23:14

Am invatat sa respect punctul de vedere a celor vizati pentru ca n-am umblat in pantofii lor. Daca exista persoane jignite de asocierea copil negru - maimuta, atunci inseamna ca au motive iar eu nu pot decat sa ii cred si sa le respect supararea.

Imaginati-va un caz in care va puteti regasi, gen dintr-un grup de 10 copii se alege cea mai grasa fata si i se pune un tricou cu "sunt cea mai cool balena" sau celui mai inalt cu o girafa.

Mai doream sa spun ceva.

Faptul ca am un alt punct de vedere nu inseamna ca nu-l respect pe cel al celor care se simt jigniti de astfel de mesaje sau ca nu-i inteleg.



#18
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 01:04

 

Asta este parerea mea si este asa pentru ca eu cand comunic cu oamenii o fac fara sa tin seama de culoare, dimensiuni, sex.

 

 

 

Atunci cand faci parte din rasa, religia, marimea  dominanta nu inregistrezi automat detaliile astea, nu ai de ce. Esti liber sa-ti formezi o parere personala, un principiu de comunicare cu cei din jurul tau bazat pe propriile reguli si pentru ca esti o persoana decenta ai decis sa tratezi pe cei din jur cu respectul cuvenit unei persoane (fara sa-ti pese de detalii). Problema nu esti tu, si in mod ironic nici macar nu e majoritatea societatii, e faptul ca generatiile anterioare au abuzat de oamenii de culoare, i-au etichetat ca "inapoiati", "rasa inferioara" si au folosit comparatia cu maimutele ca arma in razboiul dus cu ei. Orice abuz lasa traume, traume pe care noi ca oameni apartinand rasei albe nu le avem, dar pe care nu ar trebui sa le ignoram sau sa le minimizam cu scuza ca noi nu am face asa ceva, sau ca pentru noi nu inseamna acelasi lucru. Pentru ca minimizarea nu elimina sau vindeca trauma. 



#19
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 03:30

Depinde ce spui , cui spui . Eu consider ca e rasista reclama .

 

si eu. Nu stiu daca intentionat, dar cand stii cu ce atitudini s-au confruntat Afro-americanii si cu ce apleative inca mai sunt “alintati” in mod frecvent, e cam bataie de joc reclama asta

 

 

clar marketingul de la hm nu are legatura cu viatza oamenilor astia, sunt complet ignoranti, altfel nu cred ca i-ar fi lasat bunul simt sa lanseze asa un produs


Editat de Aqai, 11 ianuarie 2018 - 03:36 .


#20
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 03:57

Depinde ce spui , cui spui . Eu consider ca e rasista reclama .

 

Zău? Deci dacă copilul era alb sau galben era absolut ok sa fie numit maimuța nu?

 

Aici copiii sint alintati cu "cheeky monkey" dinainte de venirea negrilor in aceasta țara.





Etichetat si cu scandal, rasism

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -