Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vanzare produse handmade - forme legale?


31 raspunsuri la acest subiect

#11
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 10:26

În ceea ce privește forma juridică de desfășurare a activității, totul depinde de ce-și doresc de la afacerea asta și de la colaborarea dintre cele două fete. Sunt site-uri care arată diferența sub aspect financiar între SRL și PFA dar și al statutului celor implicați în afacere. De exemplu dacă sunt două colaboratoare cu drepturi egale în afacere nu cred că pot face un PFA, decât dacă se înțeleg între ele cum își împart obligațiile și profitul.

 

 

 


Editat de brilla, 11 ianuarie 2018 - 10:29 .


#12
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 10:53

Am citit si eu Brilla. Si ma gandesc cum sa fac ca sunt 2.

 

Cand am vorbit de bijuterii m-am referit la diverse zdranganele (accesorii), iar materiile prime sunt cumparate de pe piata.

 

Sunt multe la care trebuie sa ma gandesc.

Am citit si eu despre SRL, PFA si Intreprindere Individuala sau Intreprindere familiala.

Fiecare are plusuri si minusuri.



#13
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 12:02

 

Cand am vorbit de bijuterii m-am referit la diverse zdranganele, iat materiile prime sunt cumparate de pe piata.

 

Materiile prime pentru bijuterii pot fi metalice și sunt persoane care manifestă reacții alergice la diverse metale. Plus că unele dintre ele se oxidează urât.  Este bine să obțină de la furnizor compoziția chimică a materialelor metalice, nu știu cât este obligație legală și cât este respect pentru cumpărător în această chestiune. Eu, de exemplu, m-aș feri de bijuteriile cu nichel. Dacă vânzătorul nu știe să-mi spună dacă produsul conține Ni sau nu, prefer să nu cumpăr, nu știu dacă sunt un caz particular.

 

La săpunuri, iarăși e o discuție. Pentru orice fel de esențe, extracte, uleiuri, unturi pe care le folosesc, logica mea este că ar trebui să existe un certificat de calitate de la firma producătoare. Nu știu legislația ce prevede în direcția asta sau cum răspunzi, de exemplu, dacă un cumpărător zice că a făcut urticarie de la săpunul preparat de tine. Poate merg eu cu gândul prea departe, dar cred că trebuie să fii atent la documente ca să poți dovedi la un moment dat calitatea sau compoziția produsului pe care îl pui în vânzare.



#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 12:10

Am tatonat deja o sa iau legatura cu o contabila si o sa va tin la curent.

Pana un alta se pare ca singura cale de a fi amandoua in intreprinderea asta este SRL-ul. Unul fara TVA.

 

Brilla nu stiu daca tot ce ai gandit tu se aplica si sapunurilor homemade.

Dar chiar imi doresc sa le ajut si uite incet, incet imi vin idei, capat raspunsuri si ceea ce e mai importannt sunt ajutata sa ma ganesc la chestiuni care nu mi-au trecut prin cap.

 

Acuma incep sa ma gandesc la comertul online. Sa vad pe asta de unde il apuc.



#15
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 12:56

Pot sa faca PFA ..... e usor de facut iar fiscalitatea se rezuma la impozitul pe venit. Sa mearga la declarare de venit real (efectiv) si vor plati doar impozitul corespunzator veniturilor realizate. 
Subscriu ideeii sa isi faca magazin virtual este relativ ieftin un domeniu si va ajut eu cu partea de magazin(soft) si host. Nu aruncati cu banii pe geam unde nu e cazul pentru ca importante sunt vanzarile efective.

La inceput e mai greut un pic pana prind piata dar daca nu se dezumfla din prima, posibil sa mearga din ce in ce mai bine.

Opinia mea este sa incerce, daca iese bine , daca nu sa incerce mereu ceva.

Daca vreti, dscutam concret cum va pot ajuta.

PS
Nu merita SRL pentru atata .... aveti costuri si batai de cap inutile gen declaratii bilant samd
PFA este ieftin si arhisuficient pt ce vreti sa faceti



#16
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 13:05

Da, Marius! Sigur ca vreau!



#17
Unicorn42

Unicorn42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 20:44

Pentru inceput, ar putea sa se asocieze unui portal mai mare care vine genul asta de lucruri. In Romania, este breslo.ro - si fix asta e, o colectie de multi producatori mici de handmade care vor sa vanda in online. 

 

Bafta!



#18
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 21:56

Cat de profitabil poate fi genul asta de afacere incat sa merite timpul si efortul?

Recunosc, eu vorbesc din prisma celui neinteresat de astfel de produse.

Si sa nu uitam ca vorbim de un castig care se imparte la doi.

 

Sigur, n-au decat sa incerce ca sunt tinere si cu nervii tari, dar nu e genul de activitate pe care eu sa o incurajez.



#19
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 22:12

eu incurajez orice activitate care presupune ceva ostenela si imaginatie in detrimentul altor rahaturi.



#20
brilla

brilla

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 11 ianuarie 2018 - 22:53

O încercare de acest gen, indiferent de cum va evolua afacerea, nu poate avea în acest caz decât urmări predominant benefice, cu condiția să fie stăpânită foarte bine legislația care se aplică acestui tip de activitate (numai acest amănunt consider eu că ar putea aduce neplăceri).

 

Succes fetelor!




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -