Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Septembrie 2018

sarcina gravida septembrie 2018

122 raspunsuri la acest subiect

#11
moraruk

moraruk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 12:32

Buna fetelor si eu sunt o mamica de septembrie.Am un baiat de 6 ani si 9 luni, in 2017 in aprilie am avut sarcina extrauterina ceea ce a dus la pierderea unei trompe iar acum cu o singura trompa am ramas insarcinata din nou


#12
Ginavisanescu

Ginavisanescu
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 13:35

ma bucur ca vii cu vestea asta buna acum....sa auzim numai de bine.....sarcina usoara.....



#13
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 13:53

Eu am inceput sa iau acid folic abia cand am aflat ca sunt insarcinata. De-a lungul anilor tot am luat, sperand ca raman, si nu am ramas. Aveam nivelul de prolactina prea mare, medicul m-a diagnosticat atunci ca avand "sindrom de ovare polichistice", desi aveam un singur chist pe ovarul stang, care aparea si disparea. Problema e ca nu mi-am facut programare la ginecolog in Romania, ptr ca mi s-a spus ca pana la 6-7 saptamani e prea devreme sa se vada ceva la eco si in al doilea rand ptr ca am ajuns ieri in Finlanda si ma gandesc ca e bine sa ma ia cineva in evidenta aici. Cu asigurarea e mai aiurea: am card european de asigurari de sanatate, dar atat. In schimb, pe langa faptul ca studiez, mai si lucrez si am inteles ca am un fel de asigurare ptr chestia asta si pot obtine gratuitate la absolut tot ce fac (analize, eco, etc). Maine merg sa ma interesez. O alta problemuta e ca nu stiu exact in cate saptamani sunt. Adica stiu ca se calculeaza de la prima zi a ultimei menstruatii (la mine a fost 1 dec. 2017). Ar insemna ca pe 12.01 am 6 saptamani? Tu te confrunti cu greturi? Eu nu prea am deloc... doar usoara ameteala dimineata, oboseala continua, si schimbari in textura sanilor...s-au intarit si dor enorm. Si ma doare enorm spatele jos, simt ca o iau razna de durere.


#14
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 14:03

Da,esti in saptamana 6 spre 7. La mine prima zi din ultima menstruatie a fost pe 4 decembrie 2017,deci tot in saptamana 6 sunt. Ameteli,greturi si dureri nu am deloc( slava Domnului) dar am sanii mariti si sensibili. La 6-7 saptamani se poate  vedea la eco intravaginal,sacul gestational si embrionul,din cate stiu eu. Sfatul meu este sa te programezi zilele astea la un control,in caz de ceva problemute sa poti actiona in timp. Si sa iei in fiecare zi acid folic.



#15
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 15:21


Buna fetelor si eu sunt o mamica de septembrie.Am un baiat de 6 ani si 9 luni, in 2017 in aprilie am avut sarcina extrauterina ceea ce a dus la pierderea unei trompe iar acum cu o singura trompa am ramas insarcinata din nou



#16
IzabelaSofia

IzabelaSofia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 15:34

Buna,MoraruK! Bine ai revenit printre mamicute


#17
moraruk

moraruk

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 17:10

Astazi am fost la medic si am 5 săptămâni, nu s-a vazut mare lucru decat ca e in uter si dimensiunea de 3.1 mm.Mi-a dat sa iau utrogestan si sa continui cu Acid folic. Ca simptome nu am decat usoare greturi si ma dor sanii foarte rau.



#18
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 18:36

Bună,

Acum câteva ore am aflat ca sunt însărcinată, deci sunt mămica de sept ca și voi. Am cautat grup pe fb dar nu erau membrii asa ca am intrat aici.

 



#19
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 18:43

Wow! Voi deja aveți amețeli și grețuri!  În afară de sâni,  nu simt nimic care sa îmi dea bătăi de cap.

Pana acum sunt cea mai "mica"... 3 sapt și 5 zile...



#20
mikygheatza

mikygheatza

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 08 ianuarie 2018 - 18:45

Astazi am fost la medic si am 5 săptămâni, nu s-a vazut mare lucru decat ca e in uter si dimensiunea de 3.1 mm.Mi-a dat sa iau utrogestan si sa continui cu Acid folic. Ca simptome nu am decat usoare greturi si ma dor sanii foarte rau.

 

Utrogestan pentru ce e? 





Etichetat si cu sarcina, gravida, septembrie 2018

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -