Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

2018 - re-imagineaza-ți ce este posibil


41 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 01 ianuarie 2018 - 03:40

Am stat intr-o ploaie torențială - la 147 de km de Ecuator, sa vedem artificiile peste un oraș care pare din alta civilizație- la noaptea trecerii spre 2018...

 

Băiatul meu a cântat la un post de radio în noaptea de Anul Nou iar vocea lui a răsunat peste o mare de oameni - și am trăit ne-imaginabilul. Așa ca da- îndrăzniți sa visați și imaginati-va ca multe vise sunt realizabile dacă vei crede în ele. Așa scria și pe o pancarta a nopții.

 

La Mulți ANI! și îndrăzniți sa credeți în visele voastre!

Miniaturi atasate

  • IMG_20180101_022332_233.jpg


#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 ianuarie 2018 - 13:21

La multi ani!

Ma bucur pentru inimaginabila bucurie pe care ati simtit-o la cumpana dintre ani.

Anul ce vine sa va aduca numai astfel de bucurii.

Sunt onorata ca am avut ocazia sa-l cunosc pe Andrei, sa-l ascult...

 

Da, va fi un an nou si pentru mine, un an in care ma voi reinventa. Totul e posibil!



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 10:11

Crede ca vei reuși și jumate din acel lucru e deja realizat- spu e un proverb chinezesc.

 

Cred ca fiecare din noi are puteri incredibile dar nu știe cât potențial se afla in fiecare vis.



#4
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 15:55

Felicitări dar chiar Singapore e unul din locurile ce arata clar că nu prea ajunge să visezi . Unii s-au născut sub o stea acolo ( expats, turiști) alții sub o cu totul alta . Din nefericire chiar și în 2018 băștinașii de acolo oricât ar visa și ar crede in vise,  pensie asigurată nu au , bani pentru  o mâncare mai buna să pună pe masă la fel multe servicii străinilor vor face pentru câțiva dolari, etc . Traiul lor într-una din cele mai bogate țări ale lumii pe an ce trece se degradează exact datorita " împlinirii" viselor altora din  nefericire. 

 2016 : "According to the campaigners, S$5 a day is what nearly 400,000 Singaporeans are left with after paying for utilities, school, rent, loan instalments and healthcare. "

( Asta este despre " norocosii " care au acces la astea pentru că statul nu are nici o obligație in a le asigura tuturor) . Restul doar visează.



#5
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 16:12

Eu nu cred ca e vina turistilor sau expatilor ca singaporenii nu au o viata buna.  Din contra, fara turisti, viata lor ar fi si mai amara. Cred ca trebuie sa isi rezolve probleme interne ei insisi, asa cum si Romania trebuie sa o faca, nu sa astepte interventii divine de pe nu stiu unde!



#6
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 16:29

Vina celor ce dețin banul poate , nu a turiștilor bineînțeles Acolo saracii oricât ar visa si ar " crede" și și-ar imagina că e posibil tot nu vor avea mai mult de 5 dolari. Nu este in mana lor și a visului lor. 

Asta văzând locația. Că sigur nu este doar acolo asa

 

Edit: Da, și în  Romania la fel e bineînțeles. Și oriunde. Nu prea faci 50% visând. Unii pot visa oricât că tot nu vor avea acces cu copiii lor la un spital dotat daca locuiesc într-un sat în Moldova și pica și zăpadă pana-n brâu . Asta este. 

 

Și eu credeam proverbe de astea acum vreo 20 de ani:)


Editat de mamica11, 02 ianuarie 2018 - 18:17 .


#7
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 16:41

Ba eu vad ca din contra, n-o duc rau deloc singaporenii:

(eu cred ca o duc mult mai bine decit romanii)

 

Employment
Main article: Employment in Singapore
Singapore traditionally has one of the lowest unemployment rates among developed countries. The unemployment rate did not exceed 4% from 2005 to 2014, hitting highs of 3.1% in 2005 and 3% during the 2009 global financial crisis; it fell to 1.8% in the first quarter of 2015.[197]

The government provides numerous assistance programmes to the homeless and needy through the Ministry of Social and Family Development, so acute poverty is rare. Some of the programmes include providing between SGD400 and SGD1000 per month to needy households, providing free medical care at government hospitals, and paying for children's school fees.[198][199][200] The Singapore government also provides numerous benefits to its citizenry, including: free money to encourage residents to exercise in public gyms,[201] up to $166,000 worth of baby bonus benefits for each baby born to a citizen,[202] heavily subsidised healthcare, money to help the disabled, cheap laptops for poor students,[203] rebates for numerous areas such as public transport,[204] utility bills and more.[205][206]

 

 

https://en.wikipedia.../wiki/Singapore



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 17:06

In top 30 a celor mai bogate tari din lume, Singapore e pe locul 4!!!!

 

http://uk.businessin...a-38893-31732-1



#9
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 17:08

Letiția, localnicii de acolo nu sunt doar cetățeni singaporezi. Sunt foarte foarte multi săraci dacă ieși din zona expats ce fac munci plătite la limita de jos dar da , poți considera că o duc mai bine decât dacă stateau in tarile lor. Asiatici toți .

 

Edit: With a growing index of lower-cost foreign workers....

poverty in Singapore is a masked problem under the glittering lights and wealth of a prominent city. It still resides and proves that even the wealthiest nations can still struggle with providing complete access to proper resources for all people "

 

De aici : http://www.borgenmag...y-in-singapore/

 

Dar oricine are vreo legătură cu Asia îți va confirma daca chiar este onest faptul că există acolo oameni pentru care în satele românești este rai . Visele e clar că nu prea ii ajuta . Puterea banului in Asia este mult peste America sau Europa. Acolo este viitorul , greu de crezut că îi va pasa ei , puterii vreodată de ultimii săraci :( 

 


Editat de mamica11, 02 ianuarie 2018 - 18:01 .


#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 02 ianuarie 2018 - 17:12

Letiția, localnicii de acolo nu sunt doar cetățeni singaporezi. Sunt foarte foarte multi săraci dacă ieși din zona expats ce fac munci plătite la limita de jos dar da , poți considera că o duc mai bine decât dacă stateau in tarile lor. Asiatici toți .

Nu stiu, nu reiese chestia asta de nicaieri. Uite numai cam ce primesc cei saraci ca ajutoare sociale de la stat. Cei ce sint ilegal/emigranti acolo sigur ca or avea o viata mai grea, dar cetatenii singaporeni sint well looked after, 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -