Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 1 voturi

Dr. Rudi Campo


47 raspunsuri la acest subiect

#21
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 30 decembrie 2017 - 00:51

Histeroscopia operatorie am facut o cu anestezie generala. A durat aproximativ 30 minute dupa care m a externat si mi a zis ca pot merge linistita sa ma plimb. Totusi nu am fortat, am mers cam 15 minute pe jos pana in piata la restaurant dupa care am mers la hotel. Eu in general aveam menstra maxim 2 zile si redusa cantitativ iar dupa histero am avut sangerari mai abundente timp dr 2 zile



#22
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 01 ianuarie 2018 - 16:40

La multi ani!, un an cu multe implinirii si bucurii!

 

Multumesc dragelor.. Sper sa vrea sa ma primeasca si pe mine, deduc totusi ca daca nu vede nimic pe RMN , nu te cheama.O vad ca pe ultima posibilitate pe care o mai am.



#23
ancax

ancax

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 269 mesaje

Postat 04 ianuarie 2018 - 09:27

La multi ani! Hatice, Rmn ul meu arata foarte bine, uterul  era functional. Dupa ce l-a vazut mi-a facut histero ( pt asta facusem programarea de fapt) si, ulterior, laparo . Nu cred deci ca or sa sa se opreasca dupa citirea rmn ului .  In definitiv ei iti fac ce investigatii vrei .a, si analizele trimise pe e-mail, cel putin in cazul meu, au fost atent studiate in ziua consultului nu mai devreme ( deci nu refuza nimeni sa te programeze doar dupa un rmn bun). Succes !!!



#24
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 28 ianuarie 2018 - 19:20

Buna,

 

am discutat cu clinica, au vazut RMN-ul din 2014 si nu au cerut unaul nou, ma accepta la o consultatie si histero in scop de diagnosticare.

Sunt nerabdatoare sa ajung la ei.

 

va multumesc. [flo2]


Editat de Hatice, 28 ianuarie 2018 - 19:24 .


#25
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 10:41

Hey Hatice,

 

Frumos topic ai deschis, sper sa le fie de ajutor la multe viitoare mamici. Pe mine cel putin ai reusit sa ma scoti din barlog. Multumesc

 

Incep cu partea buna, care te intereseaza pe tine: multumita inclusiv interventiei Dr Rudi Campo din noiembrie 2013, in ianuarie 2017 am ramas insarcinata natural (prima oara cand am ramas insarcinata), si am dus sarcina pana la capat fara nici un fel de complicatii. Iti amintesti din discutiile noastre de demult ca si eu am avut o gramada de experiente si incercari in dorinta de a avea un copil. Pur si simplu s-a intamplat anul trecut cand de ~ 6 luni nu mai facusem nici un fel de tratament, etc. La tine stiu ca nu se poate chiar asa natural, dar sa mergi la Dr Campo este ceea ce iti recomand - poate avea un ochi special ptr probleme pe care altii nu le vad.

 

Eu am fost la Dr Rudi Campo in noiembrie 2013, la recomandarea Dr Albu, avand uterul in forma de T si spunandu-mi ca nu poate sa imi recomande pe nimeni din tara, ci sa merg direct la cel mai bun la care as avea acces - respectiv la Dr Campo. Stiu ca Dr Albu le mai recomandase si la alte fete, inclusiv Angelica a povestit ceva la momentul respectiv. Cred ca eu am fost prima la el, apoi Angelica, apoi M3ryro, etc. La toate 3 a aparut ulterior o sarcina, care a fost dusa cu succes la capat.

 

Atunci, in 2013, mi-a facut direct histeroscopie operatorie - efect remodelarea uterului. RMN-ul l-am facut doar ulterior acestei operatii, dar din histerosalpingografii se vedea exact care era problema, nu erau dubii ca sa mai ceara un RMN inainte.

Efectul imediat a fost ca nu am mai avut dureri groaznice la menstruatie. Pana atunci eram dependenta de pastile, altfel nu puteam sa ies din casa. Ulterior eram relaxata, nici cea mai mica presiune nu mai simteam.

 

Dar nu a aparut nici o sarcina. In toamna lui 2016 i-am scris sa imi mai faca o histeroscopie - intrucat nu imi crestea endometrul, nu depasea 6 mm si asta doar pe o zona mica. Sa vedem care poate fi cauza. La RMN (mi-a cerut expres sa il fac)  parea ca usor, usor se revedea din nou in anumite zone tendinta de a se relua forma T a uterului. L-am convins sa facem direct histeroscopia operatorie din nou ( e mai greu cu organizarea ptr ca are nevoie de anestezist, etc) si aveam programarea stabilita pentru inceputul lunii februarie 2017. In ianuarie am aflat ca eram insarcinata, deci nu a mai fost nevoie.

Daca as mai merge o data la el? Sigur o voi face!

Succes!



#26
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 01 februarie 2018 - 22:24

EllaE, in primul rand ma bucur foarte mult pt tine. De multe ori m-am gandit la tine.

In al 2lea rand iti multumesc pt ca ai intrat si ai povestit experienta ta.Sincer sunt chiar nerabdatoare sa ajung la DR. Campo desi nici prea mult entuziasm nu e bun. Imi aduc aminte cum ziceam eu ca daca altfel nu se poate , ma duc la cehi si gata rezolv. SI uite ca nu e chiar asa..

Incep sa cred ca AMH-ul meu de 5.5 nu  produce ovocite atat de slabe cum au spus DR. Albu si Tayfun dupa esecuri.Am facut 3 transferi cu embrioni testati genetic perfecti si nu s-a intamplat nimic. E clar ca alta e cauza..o cauza tare misterioasa..

 

Voi merge pt ca acum sunt eu extrem de intrigata sa rezolv acest mister..

 

Multumesc tuturor.

 

PS:

 

1.am aflat ca pe aeroportul  Charleroi doar WIzz aterizeaza.

 

A fost cineva cu Tarom ?pt ca Tarom aterizeaza pe Brussels Zaventem si nu stiu daca pot lua un tren sau un mijloc de transport pana in Leuven..

 

2.v-au cerut secretii si testul papanicolau facut recent? Sa stiu cu ce ma pregatesc.

 

va pup [flo]


Editat de Hatice, 01 februarie 2018 - 22:34 .


#27
EllaE

EllaE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 02 februarie 2018 - 00:02

1. Pentru trenuri poti folosi site-ul acesta: www.belgianrail.be. Daca iei Taromul de dimineata, vei avea 2 trenuri pe ora. La o prima verificare uite ce am gasit: http://www.belgianra...111111&OK#focus

 

Sa urmaresti trenurile directe - gen la durata vezi 13 minute (ex. cel de la 10.21 si cel de la 10.37). La cel de 10.41 observ ca ar fi cu schimbare. Aeroportul este situat intre Bruxelles si Leuven, de aceea timpul de parcurs este atat de redus.

 

Din gara Leuven poti lua un taxi. Orasul nu este foarte mare. Pe mine m-a operat in Genk - alt spital cu care colaboreaza Dr Campo, desi secretara cu care tineam legatura avea biroul in Leuven.

 

2. Nu imi mai amintesc daca anul trecut mi-a cerut sa verific secretiile. Sigur testul papanicolau nu mi l-a cerut. Totusi, pentru a evita orice risc de infectii as face o analiza a secretiilor. Histeroscopia va fi de diagnostic, dar daca vede "ceva lejer" ce nu ar necesita neaparat o histeroscopie operatorie sigur va interveni - cu anestezie locala. Si atunci ar exista riscul extinderii ,,,, si de ce sa risti?

 

Out of topic - FIV-ul - inclusiv cu donare de ovo/embrioni la Dr Campo - este extrem de scump (intrebasem in 2013 - materialul era adus din Spania, dar nu am noutati).

Ref. primul rand al tau - a fost o minune care a durat un an. Diferenta este ca am speranta ca daca s-a putut o data se va mai putea din nou... daca vrei iti pove mai multe pe pm, dar te va ajuta doar ca sa stii ca minuni se intampla, sa crezi in ele si sa nu renunti niciodata. Te imbratisez ;)



#28
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 02 februarie 2018 - 19:31

EllaE multumesc pt info, sunt de mare ajutor.

Nu intentionez sa fac fiv la ei doar sa ma vada si sa vedem daca mai are rost sa incerc sau e cazul sa ma opresc.

 

Dar felul tau de a povesti e tare reconfortant.

Te pup



#29
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 28 octombrie 2018 - 20:24

Buna...din nou...tocmai am revenit de la a 2 intalnire cu DR. Campo, dupa o histero cu dansul si un RMN nou , am primit o informatie pretioasa:o parte din uterul meu nu este in stare de functionare , cred ca e vorba de endometrioza, repet e parerera mea pt ca nu a pronuntat acest diagnostic medicul.Dar mi-a spus foarte clar ca in acest moment orice transfer este sortit esecului, de fapt inca pe RMN-ul din 2014 se vede acest lucru doar ca in proportie mai mica. Am tot citit ce inseamna asta dar nu ma regasesc deloc in cauzele si simptomele acestei boli..ceea ce m-a facut sa ma gandesc la acest diagnostic este tratamentul propus : decapyptel 3.75 pt min 3 luni, o noua histero ca sa vedem daca are efect tratamentul , daca da, merg direct la fiv, daca nu , tratamentul va continua pt 6 luni..

 

cititnd despre efectele secundare ma trec fiorii..asa ca sunt ravasita total..

 

 

am scris pt ca nu stiu cu cine sa vorbesc sa ma inteleaga..am prietene dar nu cu boala mea..deci e greu sa le cer sa ma ajute sa vad lucrurile rational si obiectiv..am 41 de ani..oare ma complac in visare pt ca nu am puterea de a accepta ca asta e finalul pt mine?

 

va pup..



#30
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 04 noiembrie 2018 - 12:54

Buna...din nou...tocmai am revenit de la a 2 intalnire cu DR. Campo, dupa o histero cu dansul si un RMN nou , am primit o informatie pretioasa:o parte din uterul meu nu este in stare de functionare , cred ca e vorba de endometrioza, repet e parerera mea pt ca nu a pronuntat acest diagnostic medicul.Dar mi-a spus foarte clar ca in acest moment orice transfer este sortit esecului, de fapt inca pe RMN-ul din 2014 se vede acest lucru doar ca in proportie mai mica. Am tot citit ce inseamna asta dar nu ma regasesc deloc in cauzele si simptomele acestei boli..ceea ce m-a facut sa ma gandesc la acest diagnostic este tratamentul propus : decapyptel 3.75 pt min 3 luni, o noua histero ca sa vedem daca are efect tratamentul , daca da, merg direct la fiv, daca nu , tratamentul va continua pt 6 luni..

 

cititnd despre efectele secundare ma trec fiorii..asa ca sunt ravasita total..

 

 

am scris pt ca nu stiu cu cine sa vorbesc sa ma inteleaga..am prietene dar nu cu boala mea..deci e greu sa le cer sa ma ajute sa vad lucrurile rational si obiectiv..am 41 de ani..oare ma complac in visare pt ca nu am puterea de a accepta ca asta e finalul pt mine?

 

va pup..

 

 Buna Hatice,

 

 vad ca nu ti-a raspuns nimeni, asa ca o sa o fac eu.

 Eu "te stiu" de cand citeam din urma la turcoaice, ca ma gandeam ca Tayfun o sa ma ajute, si imi pare rau ca inca nu ai reusit. Eu am fost in situatia ta, mai tanara ce e drept, dar si epuizasem toate variantele - in 2017 la final nasteam 2 baieti morti (cauza nu am aflat[o nici azi), in aprilie 2018 se naruise si dorinta de adopta, si nu stiam ce sa mai incerc. Eram atat de disperati, sotul meu se saturase - cheltuisem o mica avere, de autoritatile de la DGASPC era satul, sa ramanem noi gravizi nu mai voia - ca o paranteza am avut un risc mare sa imi pierd uterul la "nastere". Eu eram convinsa ca ovocitele mele sunt de vina, si nu mai voiam sa incerc cu material propriu.

  Dupa multe discutii ne hotaram sa incercam cu material donat (desi aveam spermatozoizi si ovocite si sarcina evolutiva), insa sotul meu vrea sa mai facem o ultima incercare la unul din primii doctori.

   Fast farword sunt mamica a cei mai perfecti baieti.

  Niciodata nu am stiut de ce nu am reusit pana acum, practic nu avem nici o problema, de aceea unii au zis ca cica endometrioza as avea, ce e drept am un chist pe unul din ovare. Nu am facut laparo, doctorul care mi-a facut cezariana e convins ca nu, ca e doar chist endometriozic, nu si endometrioza. 

 Nu, nu mi se pare tarziu la 41 ani, avem aici destul exemple care au reusit, inclusiv Marushelu anul trecut. Merita explorat, insa eu stiam ca endometrioza afecteaza ovarele, implicit cantitatea si calitatea ovocitelor, sau se crede ca e intins si pe uter? Uite gineco cu care am nascut eu mi=a zis ca la o nastere a trebuit sa faca histerectomie din cauza asta, dar trebuie vazut exact.

   Laparo ai facut?

  Eu iti tin pumnii. Te pup.  [flo2]




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

  • Ecooo

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 17:38

  • Trimestrul 2 de sarcină

    BiancaDragnea
    - Ieri, 07:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -