Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 1 voturi

HPV Vaccin pentru baieti


385 raspunsuri la acest subiect

#21
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 09:26

Inseamna ca in Romania daca dupa 40 de ani se recomanda anual si in caz de ceva suspiciune la 6 luni e de bine sa cred....

 

Si pana anul asta a fot gratuit cred....oricum eu am facut cate un pap anual si colposcopie si ecograf...am un medic forte bun,renumit si care cred ca e unul din cei care te face sa te simti foarte confortabil ..De fapt astea sunt unul dupa altul...intai pap apoi colposcopie si eco.Eu le-am facut odata,La noi te suna de la clinica si te invita sa discuti cu medicul rezultatul.Medicul scrierecomandari in functie de rezutat.Pe o colega de a mea a pus-o sa-si faca o analiza,un marker care a iesit negativ, ca i se parea lui ceva in neregula.

De asemena sunt clinici unde peste 40 de ani ,la femei se face mamografie si ecografie de san gratuit odata pe zn.Si au doctori foarte buni scoliti prin alte tari cu traditie.

 

La baieti n-am auzit de vaccin,dar noi nu am semnat pentru ca nepoata mea sa-si faca vaccin hpv cand avea 16 ani.Lasase mama ei procura sotului meu.Si dupa ce am intrebat cativa medici nu ne-am dat acordul.

 

Odata la 5 ani mi se pare mult.Mare intervalul.

 

Da pina la 40 cum se face, dacă după 40 se face anual?



#22
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 15:03

Odata la 2-4 ani .Pana in 40.Insa se pot face si anual,depinde de buzunar.Dca nu ar fi programele de screening un set papa nicolau,o ecografie si o colposcopie ar costa cam 100 de lire...in jur de 600 ron in lei romanesti.Asa, inca e gratuit PN si colposcopia si se plateste doar ecografia vreo 200 ron.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 16:38

Pai mi se pare total aiurea ca in tinerețe sa ai testul la 2-4 ani, iar după 40 de ani in fiecare an! Ca doar la tinerețe schimbi parteneri și ai multe relații sexuale la plezneala! Așa se ia virusul! După 40 de ani ești deja intr-o relație stabilă (marea majoritate e). Așa e, sau Eumada e dezinformată?



#24
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 18:26

Eu i l-am facut fiica-mii, parca tot la 12 ani...scoala ne-a informat despre el si a fost gratuit....se face si la baieti...se recomanda a fi facut intre 11 si 26 de ani.



#25
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 24 decembrie 2017 - 18:33

Aici se recomanda control ginecologic anual..iar testul Pap pana in 30 de ani : la fiecare 2 ani..iar dupa la 3-5 ani.



#26
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 decembrie 2017 - 04:58

Oricât de low ai fi 5 ani tot par multi intre după ce am mai auzit in jur, repet, nu sunt medic. Eu as plati unul intre. 

 

Doar in USA se da vaccinul asta și la băieți gratuit? 

 

Edit: in întrebare mă refer la vaccinul HPV de care întreabă Michelle și înțeleg că în Anglia de exemplu nu este in schema 

 

da, e gratis!



#27
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.868 mesaje

Postat 25 decembrie 2017 - 11:57

Dupa unele studii poate sa treaca si mai multi ani( uneori 10) de la infectarea cu virus pana la declansarea cancerului de col.



#28
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 25 decembrie 2017 - 13:50

Din pacate asa stiu multe persoane ca virusul se ia prin relatii sexuale la plezneala ceea ce nu este adevarat. Nu e o rusine sa ai HPV si asta nici nu inseamna ca ai relatii sexuale in stanga sau in dreapta.

 

Virusul asta il au 80% dintre femei intr-un momnet al vietii. Se poate transmite si prin lenjerie, prosoape, purtarea de haine ale unei persoane infectate, de la piscina...

 

Un organism sanatos, cu o buna imunitate este puternic si lupta impotriva lui. Il alunga natural.

 

Asta este motivul pentru care la grupa tanara de varsta 21-30 dupa unii si 21-40 dupa altii este recomandat la 2 ani.

 

Intre 40-60 de ani cand sistemul imun al organismului incepe sa scada este recomandat anual.

 

Poate in România la batrinete acest test se face mai des decit la tinerețe, aici e invers. Personal am mai multă încredere in sistemul medical britanic, deși știu ca nu e perfect.

 

Eu știam ca se ia numai pe cale sexuală. De aia aici se recomanda sa se facă vaccinul înainte ca fetele sa înceapă viața sexuală, la 13 ani. Dar recunosc ca nu m-a preocupat prea tare subiectul, căci nu am fata și la băieți nu era available vaccinul.



#29
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.253 mesaje

Postat 25 decembrie 2017 - 14:56

Da, văd ca se transmite numai pe cale sexuală Viviana.... Și da, riscul de a-l contacta, creste cu numărul de parteneri pe care îl ai. Cea mai sigura cale de a evita contaminarea e abstinenta.

 

Asta nu înseamnă deloc ca cei ce fac acest cancer sint persoane de moravuri ușoare, așa cum sugerai ca as fi spus! Nicicum nu am spus asta. Am spus ca in tinerețe schimbam partenerii mai des decit la batrinete. 

 

https://www.fda.gov/...n/ucm118530.htm



#30
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 25 decembrie 2017 - 16:11

Viviana, unde ai citit că se ia de la piscina? Chiar ar fi foarte îngrijorător asta. 

Uite cum altfel am găsit eu că  se mai accepta doar ca și cale: 

"

Eduardo Franco, a cancer epidemiologist at McGill University, in Montreal, said the percentage of girls in the study who tested positive for HPV and had not had sex was higher than he would have expected. But this may be because many of the girls in the group had had some type of sexual exposure, said Franco, who was not involved in the study.

It's not clear whether the HPV infections seen in this study were found in the vagina or in the cervix, Franco said. HPV infections in the cervix are more risky in terms of their cancer-causing ability, but would be less likely in those who have not had sexual intercourse, Franco said."

 

In nici un caz piscina, prosop, lenjerie etc




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -