Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nod in papura de cuaternar


873 raspunsuri la acest subiect

#201
anja

anja

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.397 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 22:54

Laura, ce ma bucur ca mama ta e bine!

Miha, imi pare rau pt prietenii tai! Va fi un moment greu pt ea, mai ales ca el este cel care a ales drumuri diferite...Aveau copii?

Daniela, brrr sistemul de operare... cand barbata-miu face update-uri. Nu am voie sa-l deranjez, este  "restricted area" [fri].Mereu ceva unexpected apare...

Eu tocmai ce m-am intors de la "julbord", cu vesnicul hering=sill marinat in toate chestiile, plus jul skinka, plus orezul cu lapte.. Nu prea mi-e bine...m-am dezobisnuit sa mananc mult..

Maine, am pranz de Craciun... spat viitoare iar offsite de Craciun....



#202
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 00:10

Nu, nu au copii. 



#203
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 08:48

morgen domnisoarelor, 

 

 

multumesc de raspunsuri, intre timp seful nr 2 a rezolvat problema in stiulul sau propriu. merita un premiu, deocamdata il las sa viseze.  [fri]

 

 

laura, sanatate mamei tale. 

 

 

mihaela, trista veste..... dar mai bine asa decat o viata nefericita. 

 

restul domnisoarelor,  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

 

mada, e normal ce se intampla cu Eva, sunt faze care vin si trec. un sfat nebun de la mine, mutate in Finlanda, acolo sistemul scolar va fi intru totul pe placul Evei. bafta multa.  [flo2]

 

 

io anul asta am evitat gratios petrecerile de craciun.  vesnica imbuibare si muzica, dansat pana in noapte tarziu.... nu mai e pentru mine. 

 

 

sa va arat si eu idee de cadou? pe care chiar l-am cumparat, cu ceva peripetii, dar e deja sub brad. https://www.monsterz...ertes-Bild.html

ati ghicit al cui este? 

 

 

zi frumoasa cu soare si iubire. 



#204
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 09:22

Buna dimineata! 

 

Multumesc pentru urarile si gandurle voastre pentru mama! 

 

Bianca e mai ok, in sensul ca nu s-a mai plans de stari de voma , dar tot mai zice zilnic ca o doare ba burta , ba stomacul. E si o saptamana mai linistita la scoala, lipsesc doi profesori, nu au teste anuntate, doar teza de vineri e motiv de emotii. Din fericire, dirigintele lor contribuie la relaxarea atmosferei, luni in ora de sport si in  ora de dirigentie i-a dus la pizzerie , apoi la patinoar. Azi merg iar la patinoar. Ma uitam cat de mult conteaza pt psihicul lor orele astea relaxate. Clar sunt mult prea obositi si suprasolicitati.  Si nu stiu cum (desi stiu ca gresesc  foarte tare), reusim in fiecare zi sa ne certam [:(].  Se cearta si se haraie intre ei din orice prostie, mie mi se pare ca freaca menta si pierd timp cand ajung acasa si din cauza asta se lungesc apoi pana prea tarziu (desi inteleg si nevoia lor de a se juca, nu numai teme si invatat) , mornaie, pufnesc , trantesc si comenteaza  intr-una... Imi propun zilnic sa am mai multa rabdare, dar sfarsesc lamentabil in a tipa si a-i certa zilnic [:(].  Abia astept vacanta! Am descoperit ieri (uitasem cate zile de concediu mi-am luat anul asta) ca mai am 9 zile de concediu asa ca profit si imi iau libere 2 saptamani. Sper sa ne redresam cu totii si fizic si psihic. 



#205
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 10:33

Azi e sf Lucia aici, sper sa fiu in sala de mese la ora la care vine Lucia cu “trenul” ei sa cânte, e tare frumos.

 

Maine avem party scurt aici la job, primim glögg și pepparkaka, tradiție de Lucia și primim cadouri. Anul asta e loterie, mi se pare puțin aiurea ca unii pot câștiga mai multe cadouri si alții nimic. Deja cadourile stau aici in fikarum(camera unde socializam la cafea) și ne fac cu ochiul.

 

Ieri am mâncat și eu jullunch (prânz de Crăciun) a fost bufet suedez :), cu hering marinat (am gustat o bucatica, tot nu îmi place :)), somon crud, Cârnații printului :)), șunca de Crăciun, oua fierte cu salata de icre deasupra (nu cea românească, e altfel), salata de varza creată, salata de sfecla, și tentația lui Jonsson care nu îmi place deloc (cartofi cu anșoa gratinati). Și clasicele chiftele care nu îmi plac ;). Am băut julmust (o băutura al cărui titlu nu îl pot traduce) și m-am declarat mulțumită ca am gustat și anul asta delicatesele suedeze de Crăciun :)).

 

Acasa avem 5 feluri de dulciuri suedeze de făcut, primite cu plasa lui Lina, e “treaba” Silviei. A făcut pana acum trei din ele, una pe repeat Pt ca a fost tare bun. Se numesc felii cu kola, unde Kola e zahăr ars :).

Un alt succes au fost popcorn tăvălite intr-un sos de zahăr ars, le vom repeta și pe alea. Și niște caramele care au ieșit cam moi și le servim cu lingurița direct din tava :).

 

Gata pauza, o zi frumoasa!


Editat de mihaela_s, 13 decembrie 2017 - 10:38 .


#206
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 10:39

laura, si eu am avut perioade incepand din clasele a 7-8 in care aveam stari de greata, dureri de burta, combinate uneori cu dureri de cap si gust metalic-amarui in gura, fara sa pot face legatura cu vreun factor declansator.

abia in liceu medicul de la cabinetul medical scolar mi-a pus diagnosticul corect si anume diskinezie biliara. pana atunci ma suspectasera ba de apendicita, ba de paraziti intestinali.



#207
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 11:25

Laura , multa sanatate mamei tale si numai vesti bune . 

Poate starile de rau sunt de la cm , nepoata mea a stat in spital si era gata sa fie operata de apendicita !!!!!!! si nu a fost decat primul cm. 



#208
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 11:34

Laura , multa sanatate mamei tale si numai vesti bune . 

Poate starile de rau sunt de la cm , nepoata mea a stat in spital si era gata sa fie operata de apendicita !!!!!!! si nu a fost decat primul cm. 

 

Nu, inca nu e cazul la ea, nu are nici un alt semn, e semnificativ mai mica si mai nedezvoltata fata de fetele de varsta ei. Stiu fete de 12.5-13 ani care au ciclu, dar arata incomparabil mai mature, cu inceput de sani si alte semne (nu zic doar de inaltime si greutate) . Se plange de cele mai multe ori de dureri de stomac, nu de burta (iar cand zice de burta, e balonata, are gaze, merge la wc si apoi se simte  mai bine). 



#209
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 13:17

Pfui, Laura am patit-o si cu Silvi la fel. Am ajuns chiar la urgenta pentru ca voma intr-una si avea si febra.

diagnosticul a fost de gastrita. Probabil pe baza de stress ca nu a avut helicobacter.

A avut medicatie, dieta. Dieta a fost usoara adica sa bea lapte, mese mici cantitativ si fractionate, fara a bea apa, suc in timpul mesei, alimente care nu stau mult in stomac: paine alba, paste, supa de  legume, legume pasate, carne fiarta (perisoare) cartofi piure sau copti.

Nu legume si fructe crude, nu muraturi, nu dulceata. Nu foarte fierbinte si nici foarte rece.

Da, biscuiti, sticksuri, pesmeti

Pentru dulciuri o sa revin - ca e lista cea mai lunga

 

Asa am aflat si eu ca painea neagra, de secara, produce aciditate.

 

Dieta asta a fost cam 10 zile. Ca apoi se linisteste.



#210
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.664 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 13:35

Gastrita e si diagnosticul pus de pediatra. I-am facut vineri programare pt o ecografie si saptamana viitoare incerc sa ii fac si analizele recomandate. Noua de regim nu ne-a spus, dar fii'mea are oricum o lista restransa tare de alimente pe care le mananca. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -