Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Regele Mihai I


72 raspunsuri la acest subiect

#1
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 15:27

 A murit si regele Mihai! Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 17:07

Sa se odihneasca in pace. Regele Mihai este o pagina a istoriei noastre. Cu bune si cu rele.

Poate ca ne-am fi dorit ca atunci, in 1990 sa aiba mai multe de spus. Atunci nu s-a putut apoi a fost prea tarziu.

 

Am ramas cu un gust amar cu urzelile tronului - in ultimele luni de viata.

Prin faptul ca l-au indepartat pe Nicolae - am inteles ca vor sa lase de izbelsite coroana Romaniei. Nu ma asteptam la asta. Pacat.



#3
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 17:19

Sa se odihneasca in pace. Regele Mihai este o pagina a istoriei noastre. Cu bune si cu rele.

Poate ca ne-am fi dorit ca atunci, in 1990 sa aiba mai multe de spus. Atunci nu s-a putut apoi a fost prea tarziu.

 

Am ramas cu un gust amar cu urzelile tronului - in ultimele luni de viata.

Prin faptul ca l-au indepartat pe Nicolae - am inteles ca vor sa lase de izbelsite coroana Romaniei. Nu ma asteptam la asta. Pacat.

 

 

Romania e republica din '47. Despre ce coroana vorbim aici????



#4
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 17:46

Odihneasca - se in pace!  Am citit marturii ale celor care au avut ocazia sa il vada- era firesc, fara urma de mania grandorii atat de intalnita la altii. 



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 18:47

Romania e republica din '47. Despre ce coroana vorbim aici????

Coroana Romaniei exista, chiar daca Romania este republica. Monarhia si coroana Romaniei au intregit Romania si au un rol major in istoria tarii - intrebarea ta dovedeste o crasa lipsa de cunostinte istorice. 

Si in tari republicane - exista coroana dinastica - chiar daca nu este la putere si nu este activa, insa are un rol de onoare si respect. Si Grecia are inca Coroana Greciei, si Serbia si alte tari.

A nega efectele majore pentru Romania a Coroanei Romanesti este rezultatul indoctrnarii comuniste. Pacat ca aceasta indoctrinare a ramas inca activa.

Datoram mult Coroanei Romaniei si aceasta merita tot respectul nostru, in primul rand prin a-i recunoaste meritele si contributia in istoria tarii noastre.



#6
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 19:02

Coroana Romaniei exista, chiar daca Romania este republica. Monarhia si coroana Romaniei au intregit Romania si au un rol major in istoria tarii - intrebarea ta dovedeste o crasa lipsa de cunostinte istorice. 

Si in tari republicane - exista coroana dinastica - chiar daca nu este la putere si nu este activa, insa are un rol de onoare si respect. Si Grecia are inca Coroana Greciei, si Serbia si alte tari.

A nega efectele majore pentru Romania a Coroanei Romanesti este rezultatul indoctrnarii comuniste. Pacat ca aceasta indoctrinare a ramas inca activa.

Datoram mult Coroanei Romaniei si aceasta merita tot respectul nostru, in primul rand prin a-i recunoaste meritele si contributia in istoria tarii noastre.

 

 

Mesajul tau arata inca o data ca esti o regalista convinsa :).

 

Monarhia in Romania a facut si bune si rele, nu despre asta e vorba. (sa nu uitam ca in '45, cand am pierdut Moldova, Romania era monarhie, la fel si in '40 cand am cedat de buna voie si nesiliti de nimeni, Cadrilaterul. asta ca tot vorbeai de intregire).

 

Astazi insa, in Romania, monarhia este o pagina de istorie, intoarsa.

Astazi, onoare si respect astazi casei regale se traduc prin sustinea financiara a statului roman a unor indivizi care nu au facut NIMIC pt Romania, numai datorita faptului ca s-au nascut cu linguritza de argint in gura.

Nu vad de ce contribuabilul roman trebuie sa sustina financiar pe Duda si Margareta.



#7
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 19:12

Dumnezeu să-l odihnească!



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 19:20

Monarhia in Romania a facut si bune si rele, nu despre asta e vorba. (sa nu uitam ca in '45, cand am pierdut Moldova, Romania era monarhie, la fel si in '40 cand am cedat de buna voie si nesiliti de nimeni, Cadrilaterul. asta ca tot vorbeai de intregire).

 

În 1940 am pierdut mai multe teritorii: Bucovina de Nord, Ținutul Herței, Basarabia, Transilvania de Nord, Cadrilaterul. În total cam 33% din suprafața țării. Am recuperat doar Transilvania de Nord.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 20:40

Romania e republica din '47. Despre ce coroana vorbim aici????

Vorbim despre Coroana Regala, Coroana Romaniei, al carei custode este Margareta.

Nu are nicio legatura cu constitutia.

Casa Regala a Romaniei este o institutie juridica cu atributii specifice.

 

Asa cum fiecare fost sef de stat, fie ca i se spune rege sau presedinte, (Iliescu, Basescu, Constantinescu), a ramas reprezentant (cu niste drepturi) al Institutiei prezidentiale romane asa si Mihai I a ramas reprezentant al Romaniei prin  Casa Regala Romaneasca.

 

Plus ca succesiunea si existenta coroanei este importanta deoarece daca peste 10 ani se schimba constitutia si Romania se reintoarce la regalitate e preferabil ca tronul sa fie ocupat de Principesa Margareta si nu de regele Cioaba.



#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 05 decembrie 2017 - 20:59

Plus ca succesiunea si existenta coroanei este importanta deoarece daca peste 10 ani se schimba constitutia si Romania se reintoarce la regalitate e preferabil ca tronul sa fie ocupat de Principesa Margareta si nu de regele Cioaba.

 

Eu cred că problema nu se pune așa. Adică nu ne hotărâm noi, românii, că am vrea monarhie și apoi să ne gândim: ”hmmmmmm, oare pe cine am pune?”. Dacă majoritatea românilor vor vrea monarhie își vor pune problema cine va fi rege înainte să schimbe Constituția.

 

Apoi, faptul că Margareta e Custodele Coroanei nu înseamnă că ea ar avea dreptul să fie încoronată. Modificarea liniei dinastice a fost făcută doar prin regulamentul casei regale, ori regulamentul casei regale nu are precedență în fața Constituției care stipula că moștenitorul tronului se determină conform legii salice. Aceeași părere o are și Neagu Djuvara, în articolul acesta, de exemplu.

 

Uite ce era stipulat în Constituția din 1923:

Art. 77. - Puterile constitutionale ale Regelui sunt creditare in linie coboritoare directa si legitima a Maiestatii Sale Regelui Carol I de Hohenzollern Sigmaringen, din barbat in barbat prin ordinul de primogenitura si cu exclusiunea perpetua a femeilor si coboritorilor lor.

Coboritorii Maiestatii Sale vor fi crescuti in religiunea ortodoxa a Rasaritului.

Art. 78. - In lipsa de coboritori in linie barbateasca ai Maiestatii Sale Regelui Carol I de Hohenzollern Sigmaringen, succesiunea Tronului se va cuveni celui mai in varsta dintre fratii sai sau coboritorilor acestora, dupa regulele statornicite in articolul precedent.

Daca nici unul dintre fratii sau coboritorii lor nu s'ar mai gasi in vieata sau ar declara mai dinainte ca nu primesc Tronul, atunci Regele va putea indica succesorul sau dintr'o dinastie suverana din Europa cu Primirea Reprezentatiunii nationale, data in forma prescrisa de art. 79.

Daca nici una, nici alta nu va avea loc, Tronul este vacant.

 

Un text similar este și în Constituția din 1938.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -