Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Masina de cusut


40 raspunsuri la acest subiect

#31
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 00:42

Andacos, Singer Tradition am avut si eu. Acum am una mai avansata, tot Singer, in sensul ca are ceva mai multe cusaturi decorative. Pentru hobby este absolut ok Tradition si nici nu e foarte grea daca ai nevoie sa o muti/ scoti de unde o tii. Tot de la Lidl am luat-o. Ref Lidl, vand si ata dar din experienta mea nu e tocmai ok ata aia la seturi de cate 20-30 de papiote ptr  masina. Sau mai precis, trebuie sa stii sa o tensionezi corect (ata) ca altfel ba se rupe, ba face cocoloase. Na, nici io nu-s experta, multe le-am invatat facand. Insa seturile alea sunt bune ca iti vin si multe spuluri cu ele.

 

Referitor la cusut cu 2 ace, tot Singer vinde o trusa super-misto cu vreo 20 de talpi si accesorii, inclusiv ac dublu. Am vrut de mult sa iau si eu una, dar nu am luat.

 

Edit: am gasit trusa (cred) si nu are ac dublu.

Miniaturi atasate

  • 704D9DCD-7B00-4077-96EB-CAC42D9B8BEE.jpeg

Editat de Ioana_Pos, 03 decembrie 2017 - 00:48 .


#32
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 12:06

Ioana,multumesc!

 

Ai vreo recomandare de ata,eu eram chitita sa cumpar ata din Lidl sau Aldi(si Aldi are lla oferta masina de cusut si ata)?(imi amintesc de tensiunea aia de care spui,cumva se regla la masina manuala,sper sa-i dau de capat la asta electrica,insa din rewiuei am inteles ca e usor de manevrat).

 

Cusaturile alea decorative la ce le folosesti tu?M-am gindit si eu la ele,insa cred ca cele care sunt la masina asta,mie imi sunt de ajuns,chiar si la o fata de masa(nu ma refer la fata d emasa clasica ,partrata,ci la cea dreptunghiulara,ce se pune pe mijlocul mesei,insa nu stiu cum se spune in romaneste),daca ii aplic o cusatura de mina(un model ceva ,intr-un colt,nu stiu daca se intelege ce vreau sa spun),o custura simpla la masina ,sau un zig-zag finut,ar fi de ajuns.

 

Am comandat de la Otto,sper s-o primesc saptamina ce vine si mai ales sper sa-mi re-amintesc sa trag la masina(desi cred ca e ca mersul pe bicicleta [:)] ).

 

Va tin la curent... [fri]

 

edit La asa ceva ma refer

 

 

Miniaturi atasate

  • 51suV0RV4sL.jpg

Editat de andacos, 03 decembrie 2017 - 12:08 .


#33
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 03 decembrie 2017 - 16:42

Si eu m-am gandit acum cateva zile ca mi-ar place sa am o masina de cusut. Dar as vrea una mica, - pentru cusaturi simple.

Stiu sa cos la masina - pentru ca mama are acasa o masina de cusut si imi facea fuste si rochii cand eram copil - imi placea atat de mult sa cos si sa descos - asa ca m-a invatat si pe mine.

Dar acea masina de cusut era una mecanica - Ileana care ia mult spatiu. 

Acum vreo 18 ani  - inainte sa descopar internetul, imi luasem o masina de cusut electrica insa nu mi-a placut experienta - se bloca mereu .... si apui am vandut-o.

 

Acum sunt zile cand am nevoie de facut un tiv, sau alte modificari de haine si e greu sa le fac manual pentru ca arata asa de fain ca un tiv facut la masina.



#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 decembrie 2017 - 18:37

MI-a venit masina de cusut! [dan]

 

Ladins la o parte faptul ca ma doare capul,ca e sarbatoare,nu au trumis nici macar un mosor de ata,asa ca nu am cum s-o incerc!!!

 

M-am uitat putin si mi-am amintit imediat ce si cum,sper sa stapinesc si pedala (la masina mamei de acasa,nu am putut niciodata s-o stapinesc cum trebuie,ori apasam prea tare,ori prea incet).

 

Miine ma duc sa-mi cumpar ata,am sa-mi cumpar ata buna,sper s agasesc d ela Singer si sa incerc sa vad cum merge.

 

Totul e din plastic...cumva ma asteptam la altceva,am uitat ca traim in epoca in care traim.E usoara-deci avantaj la mutat dintr-un loc in altul ca inca nu stiu unde s-i pundefinitiv,sper sa nu "fug"de pe masa,cind o folosesc!!! [:D]



#35
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 07 decembrie 2017 - 20:28

Am incercat masina!!!!! [pk] [pk]

 

Foarte,foarte usor de manevrat,mi-am amintit imediat ce si cum trebuie facut,da...cusutul la masina e ca mersul pe bicicleta,nu se uita niciodata!

 

Am incercat toate cusaturile drepte si in zig-zag,a trebuit doar un pic la suveica sa umbla s areglez ata,in rest...perfect din prima.Talpa e usor de manevrat,o pot manevra foarte bine ,sa stabilesc ritmul/frecventa...sunt incintata!!!

 

Am cumparat ata de calitate buna(destul de scumpa)insa am cumparat si ata din Lidl.Incercarile le-am facut cu ata buna,nu ma pot pronunta inca la ata din Lidl.Am vazut in Aldi insa,mai buna la pret si mau variata ca nuante-

 

Mi-am luat si creta [:-)))] [:-)))] exact cum au aveau croitorii!!!!Si un material cu pestisori...saptamina ce vine incerc o fata de perna si custaura in dreptunghi a unui servetel.

 

Poate imi schimb meseria!!!! [:-)))] [:-)))]



#36
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 08 decembrie 2017 - 11:04

Imi place incantarea ta! Sa o folosesti sanatoasa! 



#37
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 decembrie 2017 - 22:13

Imi place incantarea ta! Sa o folosesti sanatoasa! 

Multumesc! [pup]

 

Mi-am comandat niste pinza si citeva mostre de pinza,sa vad cum se prezinta in realitate!

 

Am atitea idei si planuri,recunosc ca vreau sa-mi implic si sotul in planurile astea(se pare ca nu va mai putea munci,cumva va trebui sa -si ocupe timpul cu ceva asa ca vreau sa-l implic in planurile mele),vom vedea ce va iesi.



#38
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 23:32

Am facut astazi prima fata de perna!!! [:D]

Sunt multumita de rezultat,desi m-am cam chinuit cu masina,data viitoare stiu cum sa fac.Am strimbat si primul ac [:-)))] [:-)))] n-am scos acul cu gamalie la timp si gata...s-a indoit virful!!!

 

Fermoarul mi-a iesit foarte bine,mai am de lucrat la finisaje,acolo nu prea sunt multimita de mine!

 

Miniaturi atasate

  • 25158032_1536504196415351_2702606589390894304_n.jpg
  • 25299160_1536504389748665_1752282261971127440_n.jpg


#39
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 12 decembrie 2017 - 23:53

Foarte faina!

Si mie imi place sa croitoresc.

Le-am facut la fete niste costume de Halloween superbe :).



#40
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 13 decembrie 2017 - 11:37

Ei am fost propriu-mi Designer  [:D] toata perioada adolescentei,cred ca 90% Don ce aveam de imbracat,era facut de mine...de la croieli rochii/fuste ,pina la impletituri.

 

Insa o fata de perna...fac in Premiere!!!Teoiretic,stiam ce si cum,si cu fermoarul cum se procedeaza...insa e prima oara Practice cind fac.

 

Fetele Don DE,de unde Luati fermoare Mai ieftine?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -