Sari la conținut

Sari la conținut


A murit actrita Stela Popescu


94 raspunsuri la acest subiect

#21
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 05:52

avea 81 de ani...  dumnezeu s-o ierte !

 

nu stiu ce vor altii , sa o mai faca sa traiasca inca 81 de ani?!

 

    eu mi-as dori sa mor ca ea , fara sa mai suferi nici tu, nici altii.



#22
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 10:38

avea 81 de ani...  dumnezeu s-o ierte !

 

nu stiu ce vor altii , sa o mai faca sa traiasca inca 81 de ani?!

 

    eu mi-as dori sa mor ca ea , fara sa mai suferi nici tu, nici altii.

Nu cred ca problema se pune asa...sa o faca sa mai traiasca inca 81 de ani.

 

E vorba -din ce deduc eu ca nu-s in mijlocul evenimentelor,de lipsa de reactie,de lipsa de actiune,de lipsa de spirit civic la o adica.

 

Cum spuneam ,nu am vazut,nu sunt in mijlocul celor intimplate,nu am urmarit-o pe Stela Popescu in discursuri,interventii in direct,insa ,daca e adevarat de circula in legatura cu ultimul ei discurs...da,era cazul ca cineva sa se sesizeze.



#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 15:17

Fara sa doresc sa fiu rau, in Romania (din nefericire) nu exista o pregatire preventiva, nu exista o cultura, nu exista un exercitiu si mai ales nu exista implicare si profesionalism inclusiv medical.

In Romania se moare de AVC. Teoriile sunt frumoase, insa practica e sumbra si trista. Si fara sa fiu cinic decat cu viata si fara conditie umana de viata mai bine mort. Macar iti ramane tristetea demnitatii de a muri. Uneori si moartea e mai buna decat o astfel de umilinta.

Accept ideea ca nimeni nu trebuie sa imi impartaseasca opinia.



#24
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 16:26

Daca e detectat imediat, stiu ca se poate reveni la o viata normala dupa un AVC.

Ideea e ca i se putea da o sansa sa isi revina, macar, inainte sa fie deconectata de la aparate ( daca familia ar fi decis asta).

 

Am vazut filmarea respectiva...adevarul e ca era greu de spus ce i se intampla... batranete, semne de senilitate sau o problema reala, periculoasa. Probabil pt cei ce o cunosteau ff bine ar fi fost clar si ar fi facut ceva...dar nu stiu daca asistau, nu cred.

 

Era o femeie puternica, activa, secretoasa in privinta sanatatii, nu se plangea niciodata. 

Cum s a mai spus, pacat ca statea singura, ar fi trebuit sa angajeze pe cineva sa i tina companie permanent.



#25
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 17:44

Nu cred ca problema se pune asa...sa o faca sa mai traiasca inca 81 de ani.

 

E vorba -din ce deduc eu ca nu-s in mijlocul evenimentelor,de lipsa de reactie,de lipsa de actiune,de lipsa de spirit civic la o adica.

 

Cum spuneam ,nu am vazut,nu sunt in mijlocul celor intimplate,nu am urmarit-o pe Stela Popescu in discursuri,interventii in direct,insa ,daca e adevarat de circula in legatura cu ultimul ei discurs...da,era cazul ca cineva sa se sesizeze.

am vazut si eu ultimul discurs , cel la care se face referire ,  dar stiind-o tot timpul plina de glume eu una nu mi-am dat seama ca s-a intamplat ceva cu ea , adica m-am gandit ca a vrut sa faca ceva in stilul ei .  probabil pe moment aceasta a fost perceptia generala, acum dupa decesul ei au inceput sa curga acuzele.



#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 20:12

Daca e detectat imediat, stiu ca se poate reveni la o viata normala dupa un AVC.

Ideea e ca i se putea da o sansa sa isi revina, macar, inainte sa fie deconectata de la aparate ( daca familia ar fi decis asta).

 

Mama mea a murit im urma unui AVC,depinde de gravitatea lui ...e drept ca poate medicina a evouluat de acum 23 de ani ,insa depinde de gravitate lui.



#27
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 21:51

Exact, Andacos, despre spiritul civic, crestinesc, uman vorbesc.

 

Nu este vorba ca a murit, nu ca e o bucurie! am mai spus, avea o varsta. Sa ma explic de ce sunt stupefiata si incerc sa nu ma revolt. Ma vad cu al meu si ma intreaba daca stiu ca a murit SP. Eu: ba! Ma intristez, dar nu sunt socata, varsta si cele obisnuite cam la fiecare batran, bolile aferente, nu pot decat sa te faca sa fi rational. E un firesc...nu suntem nemuritori. Basca de bolnavi, noi, astia mai tineri, stam mai prost fata de generatiile din spate, pe cand aveau varsta noastra.

Ok. Nu urmaresc nimic la tv, seara in pat, zapez, dau peste o emsiune cu dna Popescu, de fapt erau niste secvente dintr-o emisiune. Mai, si avea un stil de a povesti ( il adoram! ), ca si al bunicilor mei! Si vreau sa vad toata emisiunea. Ma pun si o caut pe net, ajung pe youtube si in playlistul din dreapta vad ceva gen " ultima aparitie...", ma pune ala sa il accesez. Asta era joi seara. Si o vad si cu cat o vad imi cade fata, ii certa public pe cei care o premiau etc, vad ca dacuie, ca spune chestii fara cap si fara coada, ca ii cade premiul si nu are nicio reactie etc. Eu am pierdut doua persoane asa, niciuna nu a avut sansa la o interventie imediata. De asta am intrebat aici...si inteleg, inteleg ca toti suntem diferiti, unii nu cunoastem, altii altfel observam lucruri....dar mai, nimeni din sala aceea n-a vazut??? Asta m-a lasat muta! Si sigur-sigur erau oameni acolo care categoric o cunosteau,mai bine, mai mult, dar cu siguranta eu as fi ultima persoana care as putea afirma ca o cunosc, eu fiind nimeni din fata tv-ului. 

Deci eu pot spune ca am vazut acel film fara ca sa fi vazut vreo discutie despre el dinainte. Nu am fost influentata de nimic. :( Tare rau imi pare ca s-a dus asa! 

Era ft coerenta, lucida, avea planificat tot restul anului si cred ca si dupa. Pt mine este imposibil de confundat glumitul cu ceea ce a spus dansa acolo si nici nu puteam sa pun pe seama varstei ( asta mi se pare jignitor, fix acolo sa o loveasca senilitatea )  ori oboselii modul in care s-a manifestat.

Sunt de acord, decat leguma....dar eu ma refer la nonreactia oamenilor din jurul dansei atunci, la vederea acelor manifestari, corp, priviri, discurs, tot....si daca era imediat acel ajutor, era o persoana tare, chiar era speciala din ft multe puncte de vedere,  a dus AVC-ul pe picioare si cine stie cat o fi chinuit, singura, fara ca nimeni dintre aceia carora chiar le pasa sa stie :( 



#28
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 noiembrie 2017 - 22:47

Fara sa doresc sa fiu rau, in Romania (din nefericire) nu exista o pregatire preventiva, nu exista o cultura, nu exista un exercitiu si mai ales nu exista implicare si profesionalism inclusiv medical. In Romania se moare de AVC. Teoriile sunt frumoase, insa practica e sumbra si trista. Si fara sa fiu cinic decat cu viata si fara conditie umana de viata mai bine mort. Macar iti ramane tristetea demnitatii de a muri. Uneori si moartea e mai buna decat o astfel de umilinta. Accept ideea ca nimeni nu trebuie sa imi impartaseasca opinia.

 

Total de acord!



#29
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 01:21

Exact, Andacos, despre spiritul civic, crestinesc, uman vorbesc.

 

Nu este vorba ca a murit, nu ca e o bucurie! am mai spus, avea o varsta. Sa ma explic de ce sunt stupefiata si incerc sa nu ma revolt. Ma vad cu al meu si ma intreaba daca stiu ca a murit SP. Eu: ba! Ma intristez, dar nu sunt socata, varsta si cele obisnuite cam la fiecare batran, bolile aferente, nu pot decat sa te faca sa fi rational. E un firesc...nu suntem nemuritori. Basca de bolnavi, noi, astia mai tineri, stam mai prost fata de generatiile din spate, pe cand aveau varsta noastra.

Ok. Nu urmaresc nimic la tv, seara in pat, zapez, dau peste o emsiune cu dna Popescu, de fapt erau niste secvente dintr-o emisiune. Mai, si avea un stil de a povesti ( il adoram! ), ca si al bunicilor mei! Si vreau sa vad toata emisiunea. Ma pun si o caut pe net, ajung pe youtube si in playlistul din dreapta vad ceva gen " ultima aparitie...", ma pune ala sa il accesez. Asta era joi seara. Si o vad si cu cat o vad imi cade fata, ii certa public pe cei care o premiau etc, vad ca dacuie, ca spune chestii fara cap si fara coada, ca ii cade premiul si nu are nicio reactie etc. Eu am pierdut doua persoane asa, niciuna nu a avut sansa la o interventie imediata. De asta am intrebat aici...si inteleg, inteleg ca toti suntem diferiti, unii nu cunoastem, altii altfel observam lucruri....dar mai, nimeni din sala aceea n-a vazut??? Asta m-a lasat muta! Si sigur-sigur erau oameni acolo care categoric o cunosteau,mai bine, mai mult, dar cu siguranta eu as fi ultima persoana care as putea afirma ca o cunosc, eu fiind nimeni din fata tv-ului. 

Deci eu pot spune ca am vazut acel film fara ca sa fi vazut vreo discutie despre el dinainte. Nu am fost influentata de nimic. :( Tare rau imi pare ca s-a dus asa! 

Era ft coerenta, lucida, avea planificat tot restul anului si cred ca si dupa. Pt mine este imposibil de confundat glumitul cu ceea ce a spus dansa acolo si nici nu puteam sa pun pe seama varstei ( asta mi se pare jignitor, fix acolo sa o loveasca senilitatea )  ori oboselii modul in care s-a manifestat.

Sunt de acord, decat leguma....dar eu ma refer la nonreactia oamenilor din jurul dansei atunci, la vederea acelor manifestari, corp, priviri, discurs, tot....si daca era imediat acel ajutor, era o persoana tare, chiar era speciala din ft multe puncte de vedere,  a dus AVC-ul pe picioare si cine stie cat o fi chinuit, singura, fara ca nimeni dintre aceia carora chiar le pasa sa stie :( 

ma lasi sa iti spun ca SP  nu e un nume .  vorbesti atat de mult si pierzi esenta.



#30
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 26 noiembrie 2017 - 12:56

Era clar ca ceva nu e in ordine. Era clar ca nu e un rol de-al ei, era incoerenta, nu folosea microfonul, a scapat premiul. Toti din jur zambeau jenati, nimeni nu s-a gandit sa cheme o salvare sau sa o duca la spital. 

In Germania au venit de "n" ori la urgente oameni care si-au afus parintele sau bunicul sau vecinul pt ca se purta ciudat sau pronunta unele cuvinte ciudat samd, desi de multe ori cei in cauza spuneau ca lor nu li se pare dar na, au venit ca sa fie siguri ca nu e nimic grav. 

 

AVC-ul poate fi hemoragic, adica o sangerare, sau ischemic, adica prin blocarea unui vas care nu mai transporta sange unei anumite zone ale creierului.

in cel ischemic trebuie sa se intervina in primele 6 ore, in fctie de cum e, 4-6 ore. 

 

Trist.....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -