Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum alegem cel mai bun lapte pentru bebelusi: Top ingrediente

lapte praf ingrediente lapte cum alegem lapte praf nutrienti cel mai bun lapte cel mai bun lapte praf cum alegem lapte bebe

58 raspunsuri la acest subiect

#51
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 30 ianuarie 2018 - 17:24

Intr-adevar, mamici - nimic nu e mai puternic decat sa fiti informate corect. Iata un tabel care face o comparatie a ingredientelor - care speram ca va fi de folos.

 

post-42-0-28949400-1517325850.jpg

 

Sa aveti bebelusi sanatosi si nazdravani!



#52
adrianane781

adrianane781
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 februarie 2018 - 11:56

Noi am trecut la formula de lapte cand am implinit 12 luni pentru a completa alimentatia celui mic, mai ales ca acesta ramanea pe timpul zilei mai mult la bunici (noi mergand la serviciu) si trebuia sa-i asigur cumva acest supliment. Pentru noi tranzitia a fost una destul de usoara…am mers pe mana medicului pediatru care mi-a recomandat sa aleg o formula care sa fie bogata in fier, minerale, proteine… …bebele a acceptat laptele foarte repede.



#53
georgiana351

georgiana351
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 09:46

Inainte de a trece la formula de lapte, noi ne-am documentat destul de mult pe net (forumuri, grupuri) legat de ingredientele la care ar trebui sa fiu atenta si intr-adevar, am ajuns sa petrec foarte mult timp in fata raftului...si nu numai pentru formula de lapte. Pentru a mine fost foarte important ca formula sa includa un procent destul de mare de calciu si Fier.  



#54
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 11:16

Dragi mamicute,

ne ocupam de finalizarea unui articol bazat pe acest subiect interesant, dar mai avem cateva intrebari, la care v-am fi foarte recunoscatori daca ne-ati raspunde :) ...

 

noi am incercat mai multe formule, si cel mai bine copilul a fost cu Milupa si asa am continuat. fara plans, fara constipatii si am fost toti linistiti :)

Ce v-a determinat sa alegeti Milupa si dupa ce criterii v-ati orientat?

 

noi cu milupa am fost cel mai ok, l-a acceptat cel mai bine bebe si ne-a ajutat si cu problemele de constipatie. si atata timp cat bebe e bine, nimik nu mai conteaza :)

 

 

 

Mai intai vreau sa spun ca cel mai bun lapte este bineinteles cel de la san. Dar la 9 luni a trebuit sa ma opresc cu alaptatul.

 

Laptele de vaca sau de soia le-am exclus direct. Trecem pe lapte de vaca de la 2 ani in sus.

 

In final, noi am gasit o formula mai ciudata, dar pentru noi este buna. Dimineata bebe papa Milupa. Seara ii dau Humana, lapte amestecat cu cereale tot de la Humana. Ii merge foarte bine. Nu se constipa si nu refuza laptele. Am vorbit cu pediatrul si mi-a spus ca daca se simte bine nu este o problema ca-i dau doua feluri de lapte praf pe zi. 

 

 

Cand ati ales Milupa, la ce ingrediente v-ati uitat? Ce a contat cel mai mult?

 

Cat de importanta este lista ingredientelor in alegerea laptelui praf pentru copii si cat de important credeti ca este sa citim aceasta lista? De ce? Cautati ceva anume in lista de ingrediente?

 

 

Lunea trecuta s-a intors din concediu de maternitate sefa mea. A stat doar 6 luni acasa si a revenit la munca. Am intrebat-o ce face cu alaptarea si mi-a spus ca se mai mulge si lasa biberoane acasa dar deja se gandeste la formule de lapte :(  
 
Pentru ca stiu ca se documenteaza temeinic am intrebat-o care crede ca este cel mai bun lapte praf si ce are de gand sa aleaga. A spus ca este intre Aptamil, Milumuil si Topfer. Cel din urma este recomandat de medicul pediatru. In plus - pentru ca pentru ea banii nu sunt o problema -  se gandeste si la varianata gata preparata de la Nestle ca nu are incredere in soacrasa sau bona.
 
M-am gandit sa va povestesc ca discutia este in tema cu mesajul.

 

 

Va multumim anticipat pentru raspunsuri si va asteptam cu feedback! Cresterea usoara! :)



#55
irinastan714

irinastan714
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 februarie 2018 - 13:47

Noi am fost atenti ca formula de lapte aleasa pentru cea mica sa nu contina deloc zahar  sau diverse arome si sa nu-i lipseasca fierul, vitaminele si mineralele. De ce sunt importante pentru mine? Simplu. Pentru ca vreau fiu sigura ca micuta primeste toti nutrientii despre care ne vorbea medicul pediatru :) 



#56
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 07 februarie 2018 - 10:20

multumim pentru raspuns irina! :)



#57
sandracristache256

sandracristache256
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 februarie 2018 - 17:05

Baietelul meu are intoleranta la lactoza….asa ca pentru mine cel mai important este ca formula de baza sa aiba la baza lapte de soia…dar nu pot sa zic sa nu sunt atenta si la alte ingrediente….fier, calciu. Poate pentru ca cel mic se confrunta cu aceasta intoleranta m-a facut sa fiu mai atenta la etichetele fiecarui produs. 

 

 



#58
lauraandronic84

lauraandronic84
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 10:03

De pe la 8 luni nu am mai putut alapta din cauza unor complicatii asa ca am trecut rapid pe formula de lapte. Fiind destul de micut, pentru mine a contat foarte mult sa stiu ce ii dau celui mic. Am cautat sa contina, inainte de toate, o cantitate destul de mare de Fier, probiotice, vitamina D. Din pacate, pana la a ajunge la o formula pe care sa o accepte cel mic a trebuit sa incercam mai multe variante….insa acum suntem multumiti. Inca un lucru…important este si locul de unde cumpar lapte…aleg doar farmaciile pentru ca au un spatiu de stocare mai sigur.

 

 



#59
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 08 februarie 2018 - 13:20

multumim sandra si Laura pentru raspunsuri :)

Parerile voastre conteaza si sunt importante!





Etichetat si cu lapte praf, ingrediente lapte, cum alegem lapte praf, nutrienti, cel mai bun lapte, cel mai bun lapte praf, cum alegem lapte bebe

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -