Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


909 raspunsuri la acest subiect

#41
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 11:42

In alta ordine de idei, noaptea trecuta nu ne-a onorat cu prezenta. A dormit in copacul lui o vreme, apoi s-a mutat pe canapea. Acolo l-am vazut dimineata. A fost putin molesit de la vaccin si probabil a vrut sa fie singur.

 

Astept poze cu pisicile gri.  [:)]

 

Voi faceti baie la pisicile voastre? Eu am in plan sa-l imprietenesc pe pisi al nostru cu apa. Am cumparat sampon si acum ma documentez. Astept sa treaca cateva zile de la vaccin apoi intram in actiune.

Mai asteapta putin cu baia.

Nu tututror pisicilor le place sa faca baie. E micut, nu e obisnuit cu voi, cu casa, l-a traumatizat si vaccinul. Nu e recomandata acuma baita.



#42
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 12:19

Mianda uita-te pe internet la cum se face baie la pisica. Eu m-am uitat mult și concluzia s fost ca pisicile nu au nevoie de baie. Nu mai spun ca unele sint foarte speriate de apa. Al meu e ok, bea apa de la robinet , își da pe fata cu ea, își moaie lăbuțele in chiuveta, dar nu cred ca i-ar place sa facă baie. Am sa caut un video amuzant pe YouTube despre cum se spală o pisica, iar la sfirsit spunea tipul ca o sa va ia 3 luni sa-i recâștigati încredere pisicii după ce i-ați facut baie. Cu sensul ca pisicile urăsc baia.


Editat de Letitia1, 17 noiembrie 2017 - 12:22 .


#43
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 12:26

pisica mea statea cuminte sa-i fac baie, la fel si pisica parintilor mei. e important sa nu faci gesturi bruste, sa actionezi cu blandete si calm, dusul sa nu mearga pe presiune maxima, se sperie din cauza zgomotului. multi ii fac baie pisicii intr-un lighean sau cadita, pe fundul careia pun un prosopel, sa nu alunece. e foarte important sa nu-i intre pisicii apa in urechi.

zic si eu ca viv, mai lasa-l pe micut sa se obisnuiasca cu noul mediu, cu familia voastra.



#44
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 12:34

Și eu știu o pisică căreia stăpânii îi făceau baie aproape în fiecare zi (bine, stăpâna pisicii are un OCD puțin exagerat, spală covorașele din casă o dată pe săptămână, șterge geamurile cam tot la fel și folosește cam 5 l de clor pe lună). Pisica s-a obișnuit așa și nu stăpânii nu pot să facă baie dacă e și mâța prin preajmă, că sare în cadă :).



#45
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 12:54

eu am imbaiat intotdeauna matzele in chiuveta. e mai mic locul, nu aluneca asa tare, nu se sperie. si nu le-am spalat decat când le-am adus acasa - ca eu adun maidaneze :). apoi rar de tot, când cine stie ce prostie si-au turnat pe ele....



#46
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 13:31

eu ii faceam baie pisicii mele de 2, hai maxim 3 ori pe an. era metis de angora, cu o blana lunga, superba, fina si matasoasa, si de la atata lins si curatat, la un moment dat incepea sa-i miroasa blanita a saliva, a mancare de pisica, plus ca nu mai era asa matasoasa, se imbacsea. de periat o periam zilnic, de cateva ori.

la primele 2 spalari a fost mai speriata si stresata, dar pe urma se obisnuise si chiar ii placea cand ii curgea apa calduta pe corp, inchidea ochii a somn.



#47
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.250 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 13:43

Da cred ca pisicile cu parul lung necesita mai multă îngrijire. Sint unii care le și tund, nu?



#48
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 14:03

Eu spal motanul doar...la fund, ocazional. Cand il ducem la vet sau la " pensiune" cu masina, e speriat si mereu se scapa in cusca.

Il spal in cada, cu dusul dat la mic, mai rar in chiuveta. A, il spal si pe labute.

Lasa par desi ne a fost vandut ca fiind cu parul scurt. Il periem.



#49
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 15:43

pffff... citesc acest subiect si nu-mi vine sa cred....

 

O fiinta umana (imperfecta deci...) crede ca poate convinge o Pisica (apropos, formula corecta de adresare catre o pisica, orice pisica, este Inatimea Ta, nu Pisi, Kitty, Mitzi, sau alte ... pfff... nume inventate de fiinte umane, sau, mai rau, pis-pis-pis... deci Inaltimea Ta) sa faca altceva decat ce doreste Inaltimea Sa sa faca?!?! Cine se crede aceasta fiinta umana?

 

Pe scurt, nu exista absolut nici o metoda. Poate doarrrrrr daca fiinta umana s-ar comporta de parca chiar si-ar dori ca Inaltimea Sa, pisica in cauza, sa stea in pat peste ei, eventual sa-si puna o mana peste pisica, si s-o lase acolo (mana), nu s-o mangaie, ci doar sa o agaseze cu prezenta aceea neplacuta a mainii ei grele in spatiul personal al Inaltimii Sale. Ah, si daca ar goni-o de cateva ori de pe locul pe care chiar isi doreste sa-l ocupe pisica, asta ar putea determina pisica in cauza sa decida ca EXACT acel loc este perrrrrfect.

 

Ah! Si citesc despre... BAIE?!?!?! Ok, ok, sa nu lasam lucrurile sa alunece pe o panta... perrrrriculoasa! Exista intr-adevar pisici care... hmmm, adora baia, darrrrrr, ele sunt ciudate! Si sunt raritati! In general pisicile sunt perrrrrfect capabile sa-si asigure singure igiena. Oricum, daca o fiinta umana ar dori sa spele o pisica, ar trebui sa se asigure ca obisnuieste pisicuta cu apa. Se poate realiza usor, lasand un firicel de apa sa curga la chiuveta, si sa invite pisica la joaca. In orice caz, daca Inaltimea Sa nu manifesta interes pentru apa, e bine sa nu fie imbaiata fara voia ei. Perrrrriatul, insa, ei, da, asta este alta mancare de pesti (mmmm, pesti  [il] ) Oare aceasta fiinta umana stie ca exista niste produse numite "sampoane pentru spalare uscata" si care se pot folosi fara apa, in timpul unui perrrrriaj? Ne sperie un pic fasaiala, dar pana la urma perrrriajul este de-a dreptul agrrrrreabil... Si nu e baie, totusi!!!

 

Deci, sclavule fiinta umana, succes in educarea (ha-ha-ha-ha) Inaltimii Sale!



#50
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 15:59

haha, black, esti posedata de spiritul lui Garfield azi [:D]




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -