Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Cum invat un pisoi sa doarma in patul lui?


909 raspunsuri la acest subiect

#31
selina-d

selina-d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 491 mesaje

Postat 16 noiembrie 2017 - 23:28

Pare foarte fericit si multumit pisicul tau. De albastre de prusia citisem si eu ca sunt recomandate in alergii, dar nu prea se gasesc la mine in zona.



#32
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 00:44

Mi-ați făcut pofta și va prezint și eu pufosenia mea tot...gri  [:)]

 

Ups, e poza prea mare și nu merge.

 

Si eu zic ca Letiția, dacă vrei 2 pisoi atunci de la început.  Mai tirziu s-ar putea se nu ii placa să-i aduci coleg  [fri]


Editat de alicia1976, 17 noiembrie 2017 - 00:58 .


#33
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 01:41

Fcem clubul pisicilor gri! [:)] Alicia, poate Reușești sa micșorezi poza.

 

selina vara-miu a cumpărat-o din zona Clujului, pot sa îl întreb. El e din Iași , nu a fost ușor pe drum, știți ca pisicile urăsc sa călătorească. Al meu miorlăie intr-una in mașina! 

 

Fetele cu pisici mature care stau numai in casa, voi le tăiați unghiile? 



#34
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 03:35

Ma inscriu si eu in clubul pisicilor gri. E gri cu alb, rasa comuna, are un an si il cheama Smoky. Doarme unde vrea, noi inchidem dormitorul si are restul casei la dispozitie. Dar se pricepe sa deschida usa aruncandu se pe clanta si ne trezim cu el pe noi in pat cateodata.

Ii taiem unghiile la cateva saptamani, cu fotfecuta speciala.

 

Superb pisoiul, Mianda.



#35
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 07:22

Fcem clubul pisicilor gri! [:)] Alicia, poate Reușești sa micșorezi poza.

 

selina vara-miu a cumpărat-o din zona Clujului, pot sa îl întreb. El e din Iași , nu a fost ușor pe drum, știți ca pisicile urăsc sa călătorească. Al meu miorlăie intr-una in mașina! 

 

Fetele cu pisici mature care stau numai in casa, voi le tăiați unghiile? 

Nu, nu tai nici o unghie. Nu cred ca m-ar lasa,  a mea e o mini-diva sclifosita și ma cearta cind o ating fără sa vrea ea  [soricel] . Găsesc unghii prin casa, mai ales pe lingă pomul pisicesc unde își ascute ghearele. Deci cred eu ca e un proces natural de "rupere" sau reînnoire a unghiilor cu condiția sa exista "facilitati" de ascuțit ghearele.

 

Cu poza, ma străduiesc sa micșorez poza și revin. 



#36
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 11:13

Multumesc, Alicia.

 

Da bineinteles ca si eu sunt peste zi la servici si copiii la scoala si suntem plecati cam 10-11 ore de acasa. Mai vin cateodata copiii mai repede, dar nu e in fiecare zi. Ma gandesc si eu cum sa fac sa impac pe toata lumea si sa nu cumva sa chinui noul membru al familiei.

Eu cred ca nu-l chinui. Al nostru daca ramane singur acasa doarme, nu face sotii. Inclusiv dimineata, pana nu incepem noi sa ne foim prin casa nu se trezeste.

In schimb e foarte activ in timplul zilei cand suntem si noi acasa. Isi face jucarii din orice si se cocoata pe oriunde. Ieri a invatat sa deschida sertarele la dulapul din dormitor. A facut o pasiune din asta.  [:)]



#37
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 11:25

 Legat de blanita pot sa spun ca lasă foarte, foarte mult par.

Ciudat ca spui ca lasa par mult. Poate trebuie sa-i schimbi alimentatia.

Rasa asta lasa par putin. 

Chiar ieri am fost cu al nostru la vaccin si l-a verificat doctorita si la blanita. Nu i-a cazut absolut deloc la cat l-a scuturat. Bine, el e puiut si are pufulet, sa vedem cum va fi cand mai creste.



#38
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 11:32

In alta ordine de idei, noaptea trecuta nu ne-a onorat cu prezenta. A dormit in copacul lui o vreme, apoi s-a mutat pe canapea. Acolo l-am vazut dimineata. A fost putin molesit de la vaccin si probabil a vrut sa fie singur.

 

Astept poze cu pisicile gri.  [:)]

 

Voi faceti baie la pisicile voastre? Eu am in plan sa-l imprietenesc pe pisi al nostru cu apa. Am cumparat sampon si acum ma documentez. Astept sa treaca cateva zile de la vaccin apoi intram in actiune.


Editat de mianda, 17 noiembrie 2017 - 11:32 .


#39
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 11:40

Fcem clubul pisicilor gri! [:)] Alicia, poate Reușești sa micșorezi poza.

 

selina vara-miu a cumpărat-o din zona Clujului, pot sa îl întreb. El e din Iași , nu a fost ușor pe drum, știți ca pisicile urăsc sa călătorească. Al meu miorlăie intr-una in mașina! 

 

Fetele cu pisici mature care stau numai in casa, voi le tăiați unghiile? 

Sigur ca da! Obligatoriu. Este chiar recomandat.



#40
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 17 noiembrie 2017 - 11:40

Am si eu o intrebare la cunoscatoarele de pisici - eram si eu gata gata sa iau un pui de pisica chiar din rasa asta cum are Mianda, foarte dragalas. M-au oprit niste prietene care spuneau ca daca iau un pui de pisica singur va fi foarte nefericit cat va sta singur in casa, ca are nevoie de companie, cel mai bine ar fi sa il iau cu un frate sau o sora, sa se joace impreuna ca altfel imi distruge casa...

 

Am ramas ca ma mai gandesc si studiez problema, dar poate ma sfatuiti cum ar fi mai bine.

 

Si inca un ghimpe mai am. Mama mea, care de altfel nu suporta animale in casa a incercat sa ma convinga ca poate ii fac rau unuia din copii care e alergic (la praf, acarieni si cateva feluri de polen) ca ii accentuez alergiile. El s-a mai jucat cu pisici si nu am observat sa aiba probleme. Exista oare teste de alergie si pentru asa ceva?

 

Multumesc  [flo2]

 

nu este adevarat 100%. ce-i drept, depinde de temperamentul si personalitatea pisicii. de aceea este bine sa te documentezi asupra insusirilor fiecarei rase, sa alegi acea rasa care este cat mai compatibila cu familia voastra.

cand sunt doi pisoi mici in casa, sunt sanse mult mai mari sa-ti distruga/deranjeze ceva prin casa, pentru ca se antreneaza reciproc in joaca, alergatura si trasnai.

cand e singur, puiul de pisica se plictiseste/oboseste repede sa se joace singur, prefera sa motaie, sa-si faca toaleta.

alergia nu este la parul de pisica, ci la proteinele din saliva pisicii, la secretiile din glandele sebacee prezente pe blana.

intreba cineva despre taiatul gherutelor. si eu cand am avut pisica i le taiam, si ai mei taie gherutele pisicii lor, pentru ca nu e suficient acel suport cu sisal pe care isi ascute ghearele, o ajuta pe pisica sa i se exfolieze straturile exterioare ale gherutelor, pentru a ajunge la straturile din interior, unde unghia este complet formata si extrem de ascutita. in mediul lor natural, pisicilor li se tocesc varfurile gherutelor mergand pe diverse suprafete aspre, catarandu-se, samd. in casa nu li se tocesc gherutele mai deloc, de aceea trebuie taiate varfurile, pentru ca ii pot zgaria pe copii - a caror piele este mai fina, mai subtire, sau pot deteriora diverse chestii din casa - perdele, canapele din piele sau stofa, etc.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -