Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu stiu ce sa mai fac!


104 raspunsuri la acest subiect

#21
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.028 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 18:31

Xio... de obicei nu spun asa ceva, dar acum chiar este cazul: se vede ca nu ai copii.

Oricat ai fi de rational, de pozitiv si de ingaduitor, cand este vorba de copilul tau vezi si simti lucrurile altfel. Milioane de parinti simt asta, ce-ar fi sa ne crezi?

 

Daca ar fi fost lucrurile separate: nu mai are chef de facultate, dar in rest este plin de viata, are prieteni ok, vrea sa munceasca, sa aiba banii lui. Super, nimeni nu i s-ar fi opus dorintei lui!

Sau: este un student foarte bun, implicat, dar la o petrecere a consumat ceva droguri. Eh, se intampla, las ca din experienta inveti!

Sau: l-a oprit politia pentru ca nu a respectat regulile de circulatie. are permisul suspendat 30 de zile. Se intampla, nu-i o tragedie, poate de acum inainte ai sa fii atent!

 

Dar in acest caz problemele sunt insumate. Asta-i problema!

 

Caz concret: student anul II, intr-un moment de acesta, "euforic", s-a aruncat sub rotile trenului. Atat! Scurt! Regrete, remuscari, daca am fi facut, daca am fi actionat... prea tarziu.

 

Cris: nu-l lasa sa te culpabilizeze inutil. Ai foarte mare dreptate sa te gandesti la factorul ereditar. Convinge-l sa ajunga la un centru anti-drog.

 

Ioana

 



#22
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 18:53

Ma intreb cum reusesc bietii psihologi si psihiatrii fara copii sa isi faca meseria.

 

 

Crisseis, din punctul meu de vedere cred ca o conditionare a banilor il va impinge mai departe de tine si intr/o directie nedorita.

Comparandu/l cu tatal lui nu cred ca il ajuti, presupun ca pana acum i/ai spus ca in tatal lui are cel mai bun exemplu despre cum ar fi viata sa daca continua asa.

 

Prietena lui ce spune despre acest consum de marijuana si intamplarea cu politia?

 

Daca el spune ca din vina ta a ajuns aici intreaba/l de ce crede asta.

In principiu din cate povestesti e in punctul in care tu esti pt el cum sunt cateodata parintii pt adolescenti> cineva care il bate la cap si ii poti spune orice, ca nu te va asculta.

 

E insa foarte important sa faca o introspectie acum.

Nu e grav ca fumeaza marijuana, multi o fac. E grav insa ca a ajuns din cauza asta la politie si cu un dosar pe numele lui, dosar care s/ar putea sa ii faca probleme in viitor.

Poti fuma marjuana, poti consuma alcool, dar in momentul in care acestea incep sa devina o piedica in viata  ta, e o problema.

Atunci ai de ales daca vrei sa te redresezi  sau daca vei continua pe panta care duce la a/ti rata viata.

 

Cred ca daca discuti cu el incercand sa ii faci morala, vei avea mi mult de castigat.

 

In momentul in care tu ii faci morala si il certi, el devine defensiv si agresiv.

Cand vrei sa il convingi pe un om sa faca ce vrei tu, trebuie sa ii arati beneficiile.

Sa il faci pe el sa vrea sa faca asta si sa creada ca e o idee buna. Cea mai buna idee.

 

Anturajul are si el un rol important, de aia intreb de prietena lui.



#23
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 19:04

Cris, nu exista nimeni in familie pentru el are mult respect, de părerea căruia ar asculta? Un unchi, Mătușa, nu știu, cineva care i-ar putea spune ceea ce tu nu poți, căci nu ai autoritate destula in fata lui. 

 

Si mie mi-ar fi frica sa nu facă un act necugetat intr-un moment de asta fuelled cu droguri si băutura. De unde are însă  bani de marijuana și cum de se găsește așa ușor?



#24
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 19:06

Xio, Criss deja a scris ce părere are prietena lui. Citește cu atenție.



#25
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 19:29

Cris,

 

imi pare rau de situatie.

 

draga de tine trebuie sa fii tare : pt copii, pt părinți fără sa ai cu cine împarți grijile astea.

 

so,

tu trebuie sa ieși din depresie. 

Ai făcut totul, in momentul in care îți scoate ochii, ii închizi subiectul, ca e steril.

 

ca a picat anu & e trist. Dar nu tragic.

 

uite, copilul meu a fost o perioada grav bolnav. 

Doza mea săptămânală era așa: mergeam la spital pt analize de sânge , la oncologie,  boala de sânge era comuna ca secție .

si, când vedeam alți copii grav mult mai grav bolnav mi se părea boala noastră mult mai ușoară . 

Si îmi dădeam seama ca nu e așa grav.

 

tu ai făcut niște planuri , el are altele .

pana nu se da cu capul de sus, nu se va trezi.

 

dar fac din Anglia as uita- o.

stiu o tipa care a făcut o facultate no name, are taxe de plătit , și e femeie la curățenie in casele romanilor.

 

mai intra la alte datorii , alta belea. 

 

Stiu, ușor de spus, greu de făcut .

daca tu nu te respecți, nu te va respecta el.

ma refer Acu , ca la 40 sigur o va face.

 

te pup



#26
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 20:25

De ce anume ai face scandal?

daca s/ar duce in Olanda si ar consuma marijjuana ai proceda la fel?

 

da, acelasi scandal l-as face in orice tara de pe planeta asta. sunt chestii pe care aleg sa le tratez cu 0 lejeritate. nu zic ca un consumator ajunge neaparat un ratat. dar nici nu reactionam toti la fel.



#27
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 20:32

Ma intreb cum reusesc bietii psihologi si psihiatrii fara copii sa isi faca meseria.

 

citind enorm si autoperfectionandu-se (conferinte si ce mai e). daca vor. si evitand cat pot crearea de legaturi emotionale prea puternice cu pacientii lor. nici nu cred ca e recomandat.



#28
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 20:35

crisseis, incearca sa te detasezi. o sa te doara sufletul ca dracu', dar incearca.

 

loviturile sub centura sunt si ele foarte dureroase.



#29
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 08:06

Eu am avut o prietena care a trecut prin ceva asemanator cu fiul ei. Tot asa avea un sot indolent, nu alcoolic dar ii vorbea urat. Ea i-a permis multe, prea multe chiar, si copilul, din bun-si-foarte-cuminte a ajuns jos. A divortat, au mers impreuna la psiholog si acesta i-a spus ca ea greseste. A incercat sa se schimbe, s-a bucurat cand baiatul si-a gasit un prieten mai stabil, nu mai mergea prin baruri ci acasa la acela, pana cand a descoperit ca mama aceluia le dadea sa bea. Si atunci s-a produs declicul. A amenintat-o pe femeie ca cheama politia si i-a spus baiatului ei ca ori ca ea ori pe usa afara. Scurt. Baiatul a privit-o siderat, n-a crezut-o, dar a ramas. Acum si-a revenit, au trecut multi ani de-atunci, e casatorit si are un copil, dar relatia cu mama lui nu mai este ce a fost. Ea inca sufera foarte mult, el a indepartat-o si nici acum nu recunoaste ca fara ea nu se stie ce-ar fi ajuns. 

Sper ca totul sa se rezolve si ptr voi.   [:(]   [pup]



#30
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 08:07

Ma intreb cum reusesc bietii psihologi si psihiatrii fara copii sa isi faca meseria.

 

 

Sa stii ca se vede diferenta. 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -