Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu stiu ce sa mai fac!


104 raspunsuri la acest subiect

#11
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 15:47

Si daca ai afla acum de exemplu ca fiul tau a fumat de multe ori marijuana?



#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 15:51

Si daca ai afla acum de exemplu ca fiul tau a fumat de multe ori marijuana?

 

daca pe mine ma intrebai... la 9 ani n-avea cum.

 

dar sa zicem ca as fi descoperit asta cand avea 19 ani... ar fi iesit scandal, mega scandal. si cu el, si cu aia de la care a facut rost, si cu prietenii/anturajul, daca erau implicati.



#13
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 15:57

pai tu nu ai copii inca si nici singura nu esti. sau am inteles gresit?

 

aici e o mama singura cu 2 copii, cu serviciu extenuant. extra responsabilitati, extra griji, extra pretentii de la ea, ca mama.

 

eu nici nu vreau sa stiu ca exista droguri, de nici un fel, darmite sa mai ajunga copilul meu sa guste asa ceva.

Nu, nu ai inteles gresit :)

De data astag insa eu pot sa vb din pucntul de vedere al copilului ei, de care sunt mai apropiata ca varsta.

Am fost si eu in anturaje unde se fuma marijuana, unde mai picau oamenii un an sau mai multi in facultate samd.

Si am ajuns sa ii vad de cand eram mica pana in prezent, cum s/au dezvoltat si ce s/a intamplat cu ei.

Pe langa asta nu cred ca trebuie sa fi avut apendicita ca sa pot da un sfat unui pacient, sau sa fi avut un psihiatru depresie, pt a putea trata pacientii.

 

Fiecare arunca o parere si se discuta pe tema asta.

Se numeste dialog, conversatie, impartasire de idei venite de la oameni diferiti. De asta si e interesant.



#14
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 16:02

O intrebam pe Andacos, ca ea a pomenit de fiul ei.

 

La varsta de 20 de ani mi se pare normal daca vrea sa stea pana la 3 noaptea. Isi va da si el seama ca nu il ajuta..

la polul opus, un medic primar imi povestea ca fiul sau care are cred ca 18 ani, a avut 'examen' la arte martiale si a veit la ora 7 dimineata acasa, dupa ce toata noaptea a petrecut si baut cu prietenii.

O asistenta ne povestea cum fiul ei a sunat/o noaptea sa vina sa il ia, cred ca la 16 sau 18 ani nu stiu cati are, pt ca se imbatase, isi pierduse portmoneul, telefonul si un papuc, iar nici un taximetrist nu a vrut sa il ia.

 

De ce anume ai face scandal?

daca s/ar duce in Olanda si ar consuma marijjuana ai proceda la fel?



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 16:12

O intrebam pe Andacos, ca ea a pomenit de fiul ei.

 

Pai am raspuns,ca mama ar fi fost o tragedie cu siguranta(poti fi sigura ca nu i-as fi spus da,stiu,marijuana nu da dependenta [:)]) .

 

Eu cel mai periculos si fara raspuns pe moment consider faptul ca nu ai de unde sti ca nu va dori sa testeze si "altele"mai puternice.

 

Iar in cazul lui crisseis,deja problema e si mai dificila ca a fost prins de politie,au urmat deja niste consecinte si nu ai d eunde sti cum vor evolua in timp(se mai cere cazierul la angajare acum?)

 

Ma rog,repet ,din afara problema nu e complet dezastruoasa,insa cind se intimpla in ograda ta...e greu de manageriat.

Eu nu as sti cum sa procedez...sfatul Ioanei mi se pare bun,insa aplicabil unor anumite personalitati,tipuri de copii/tineri.

 

Nu stiu daca nu cumva as fi procedat exact ca si crisseis,adica as fi fost alaturi de copilul meu(chiar daca stiam ca nu e bine ce face)in orice moment si l-as fi sprijinit.Cit l-as fi spijinit(ca sunt sigura ca si crisseis isi pune intrebarea asta)nu stiu,insa as fi facut orice imi sta in putinta sa-l ajut sa-si gaseasca drumul cel drept.

 

Nu spun ca e si bine asa...ei,dileme din meseria de parinte(fara nicio aluzie la tine,Xio)


Editat de andacos, 12 noiembrie 2017 - 18:22 .


#16
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 16:34

Am intrebat asta pt ca si eu am avut prieteni care au fumat marijuana. Fara sa se intample ceva, fara sa isi fi schimbat comportamentul, cam acelasi efect ca si alcoolul baut de mine.

Parintii lor evident ca nu au stiut de asta si eram curioasa cum aprecieyi situatia stiind ca fiul tau de 20 de ani -vb ipotetic, nu stiu cati ani are fiul tau- a fumat marijuana cu prietenii cand avea 18 ani sau 16 ani si tu nu ai stiut.

Adica, de ce anume l-ai certa?

 

Si eu cred ca sa il indepartezi nu e nici o solutie. Din cate povesteste Crisses cred ca e un copil normal, cam cum eram si eu, care a crescut invatand pt note bune, care la un moment dat a facut niste alegeri proaste. Cum au facut prieteni de.ai mei de exemplu.

Nu cred ca nu intelege asta sau ca ar fi greu sa discute ca 2 adulti ce sunt.

 

Eu i/as spune ca una e sa fumezi marijuana si una e sa o fumezi cu cap.

Daca a ajuns la politie e clar ca trebuie sa schimbe situatia sa acum cat mai poate si sa isi analizeze optiunile pe care le are.



#17
crisseis

crisseis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 605 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 16:40

Fiul meu zice asa: ca din cauza mea s-a intamplat ce s-a intamplat, pentru ca il stresez intruna. Retineti ca el a ales sa mearga la acea facultate, nu l-a obligat nimeni. a dat admitere pe bune, a facut meditatii in acest sens. Normal era sa mearga la cursuri. Apoi, avadn in vedere acest context, voi nu v-ati fi intrebat si nu l-ati fi intrebat pe unde umbla noapte de noapte? Ati fi dormit linistiti, ca parinti? Eu inteleg ca e baiat si e o perioada din viata pe care trebuie s-o traiasca, ca sunt si chefuri, nopti pierdute pe la prieteni sau distractii prelungite pe la terase. Daaaar, nu toti ajung cu dosar penal,nu-i asa? Exista o limita , pe care fiti siguri ca i-am explicat-o. Stia ce pateste daca conduce baut sau altfel...Si cu toate astea...a facut-o. Asta mi se pare cel mai grav.

Mi-am comparat copilul in poze, inainte si acum. Nu mai regasesc nimic din curiozitatea din ochii lui. Pentru mine e absolut dureros sa-mi pun intrebarea daca nu cumva mi-am pierdut copilul...

Si mai e un aspect foarte important: fostul meu sot a fost alcoolic si un ratat. Si-a pierdut locul de munca si familia din cauza alcoolului si a mai stiu eu caror lucruri din trecutul lui, cu care nu a avut taria sa lupte. Am avut o casnicie de cosmar, cu batai, plecat de acasa cu copiii, cu teroare, cu condamnare penala pentru el, pentru ce mi-a facut. Am lasat in urma orasul, serviciul, tot, am plecat cu copiii si parintii mei in alt oras, cat mai departe de tot ce am trait, ca s-o iau de la capat. Ca sa-mi cresc copiii intr-un climat familial armonios, iubitor, mi-am asumat sa-i cresc si au fost prioritatea mea.

Pur si simplu nu pot accepta ce se intampla cu fiul meu. Nu am avut curaj sa le spun parintilor mei ca nepotul lor este cercetat penal si va fi condamnat si ca nu e anul II, asa cum stiu ei, ci tot anul I, pe care nu mai vrea sa-l faca. Toata familia noastra a fost terorizata in trecut de fostul meu sot. Noi, adultii, nu ne-am revenit complet nici acum. Plus ca ei sunt bolnavi, tata a trebuits a suporte o operatie grea vara asta si am ales sa nu le spun  imic.

Daca ar fi fost doar faptul ca nu-i place facultatea, ar fi fost cum ar fi fost, nu e un capat de tara, asta e. Incerci alta sau nu mai incerci deloc. Darsa aiba dosar penal(la fel ca tatal lui, care si-a ratat viata), in conditiile in care a avut tot ce i-a trebuit, asta nu pot s-o accept!!:(

Traiesc, din cauza asta, o a doua drama si, sincer,simt ca nu mai am resurse.

Am fost la terapeut, a fost si el, dar doar o data si a ramas ca se mai duce doar daca va dori. Ceea ce nu prea cred.

Va apreciez parerile, chiar daca cu unele nu sunt de acord. Cred ca lucrurile se vad si se simt cu totul alytfel cand esti parinte si e vorba despre copilul tau.

E adevarat, ca nu trebuie sa traim doar pentru copiii nostri, insa fiul meu e intr-un punct in care considera  ca nu are nicio problema. Si respinge orice vine de la mine.

daca ar afla si parintii mei despre toate astea, ar fi dramatic, nu stiu daca ar rezista, pentru ca ei au alta mentalitate si m-au sprijinit cum au putut sa cresc frumos acesti copii.

Sincer, stiu ca fiul meu are propriullui destin, si poate va fi altfel sau nu vafi, pente un an sau doi. N-am de unde sa stiu, nu e ca si cand, fara a fi implicat in problema, spui detasat ca si altii au avut probleme si, uite ce oameni a iesit din ei!!(Xio, sper sa nu te superi).

Mi-e foarte greu sa nu ma gandesc la fostul meu sot...

Iar asteptarea, sa se aseze lucrurile(daca se vor aseza)este cumplita. Inca un an pentru mine e de neindurat!



#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 16:40

Hmmm...nu stiu,daca experienta se reduce la a incerca,nu cred ca as reactiona in vreun fel(daca ar fi aflu acum de exemlu),insa daca deja vorbim de consum constant,de implicatii juridice,de abandon scolar(in cazul ei sau al copilului ei nu mai suntem demult in faza de a incerca)...raspunsul l-am dat deja.


Editat de andacos, 12 noiembrie 2017 - 19:36 .


#19
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 16:54

Ofera mai putin, cere mai putin. Cred ca ar fi bine sa vezi de tine mai degraba, ca in ritmul acesta maine, poimaine nu mai functionezi deloc.

El este adult. Este viata lui, responsabilitatea lui. Nu ai de ce sa preiei toate acestea in locul lui. Are dreptate oricat de neplacut ar fi, e viata lui. Dar nu ai de ce sa-l finantezi, sa-i dai masina sau altceva. Vrea sa manance, ok, costa atat! Daca vrea, daca nu, nici o problema, sa isi caute solutiile singur. 

Ce a tinut de tine ai facut. Acum tine de el. Cred ca trebuie puse cartile pe masa cinstit.



#20
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 12 noiembrie 2017 - 18:18

Crisseis, situatia dramatica pe care ai trait-o cu sotul tau nu a aparut din neant, ci in timp. Pentru ca ai lasat de la tine, pentru ca ai crezut in el, pentru ca ai vrut sa dai inca o sansa si inca una, si inca una..Pina cind ai fost in pericol fizic si tu si copiii.

 

Cu fiul tau se pare ca e la fel. Nu vrei sa-l pierzi si atunci ii oferi totul. Eu sint de parerea Ioanei si a lui Marius, cartile pe masa si inainte sa-i oferi ceva, ii expui pretentiile tale.




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -