Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Politica romaneasca vazuta din exteriorul ei


136 raspunsuri la acest subiect

#1
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 22:38

Eu sunt un doar un spectator al ei, o vad pe facebook si in vorbele celor care traiesc acolo.  unii sunt de acord cu ea,  altii nu.

 

parerea mea este ca acum romania sta la o intersectie si nu stiu de ce doar mie mi se pare asta?!    

 

totul e atat de bine incat lumea iese in strada ?!  am urmarit pe facebook  sedintele din parlament si mi-am adus aminte de cand eram la scoala , era profesorul care punea intrebari si note in catalog.   ce o fi dupa ce presa numai e acolo , stiu doar profesorii si elevii.   

 

numai pe mine ma sperie viitorul romaniei sau ea e pe drumul ei cel bun si numai eu o vad pe moarte ?



#2
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 07:32

Eu sunt un doar un spectator al ei, o vad pe facebook si in vorbele celor care traiesc acolo.  unii sunt de acord cu ea,  altii nu.

 

parerea mea este ca acum romania sta la o intersectie si nu stiu de ce doar mie mi se pare asta?!    

 

totul e atat de bine incat lumea iese in strada ?!  am urmarit pe facebook  sedintele din parlament si mi-am adus aminte de cand eram la scoala , era profesorul care punea intrebari si note in catalog.   ce o fi dupa ce presa numai e acolo , stiu doar profesorii si elevii.   

 

numai pe mine ma sperie viitorul romaniei sau ea e pe drumul ei cel bun si numai eu o vad pe moarte ?

 

Serios ? Numai Romania te sperie, in America e totul perfect ? [flo2]



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 07:35

Defineste: "eu vad Romania pe moarte"



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.659 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 08:12

a_alinta, eu iti dau dreptate, Romania este pe margine prapastiei, se mai tine cu varful degetelor sa nu cada de tot. E in pragul colapsului din toate punctele de vedere: economic, financiar, moral, al principiilor si valorilor. Prin natura lor, politicienii cosmetizeaza adevarul, cei care conduc azi Romania mint de ingheata apele, si o fac pe fata, cu nonsalanta cu care respira. 



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 08:55

Guvernantii de astazi sunt o catastrofa. Invart banul public dupa bunul lor plac. Isi fac legile astfel incat sa scape de puscarie. Se tot chinuie sa modifice legile justitiei, astfel incat sa li se potriveasca.

Faptul ca in parlament sunt persoane cu probleme penale imi provoaca scarba. Calitate umana scazuta. Ba chiar s-au suparat, sa nu le mai zici "penali" sau "puscariabili" - vor s-o incadreze la ofensa adusa autoritatii.

Clientela politica si contracte umflate cu statul aranjate, nu mai spun...

Buget pentru investitii zero.... ca nah, nu au de unde...

Fonduri europene zero...

Se umfla in pene acum cu cresteri salariale.... dar care sunt doar brute, ca se modifica sistemul de impozitare, astfel incat angajatul pierde. La acelasi salariu brut, taxele sunt mai mari, ca cele de la angajator vor trece la angajat (de la 1 ian). La stat, salariile brute au crescut sau vor creste, dar in mediul privat, daca patronul nu iti mareste salariul brut din ianuarie, angajatul iese in pierdere, salariul lui net (in mana) va fi mai mic. 

O gloata de asistati sociali.... care ar putea munci, dar daca le vine banul la nas, de ce sa se mai oboseasca...

 

Nu i-am votat, dar i-am primit... pe guvernantii actuali... Guvernul anterior, cel tehnocrat era altceva... se vedeau si oamenii, erau de alta factura, de alta calitate umana...

 

Eu nu-s multumita deloc. Habar nu am ce va fi...



#6
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:25

Eu sunt un doar un spectator al ei, o vad pe facebook si in vorbele celor care traiesc acolo.  unii sunt de acord cu ea,  altii nu.

 

parerea mea este ca acum romania sta la o intersectie si nu stiu de ce doar mie mi se pare asta?!    

 

totul e atat de bine incat lumea iese in strada ?!  am urmarit pe facebook  sedintele din parlament si mi-am adus aminte de cand eram la scoala , era profesorul care punea intrebari si note in catalog.   ce o fi dupa ce presa numai e acolo , stiu doar profesorii si elevii.   

 

numai pe mine ma sperie viitorul romaniei sau ea e pe drumul ei cel bun si numai eu o vad pe moarte ?

Si pe mine ma sperie. Si eu cred ca viitorul Romaniei e pe moarte. In 28 de ani de la Revolutie Romania nu a stat mai prost decat sta acum.

 

Avem cel mai prost guvern cu cei mai nepregatiti oameni. Cei mai prosti ministri. Cei mai imbecili conducatori ai Camerelor carre ar face orice, inclusiv sa afunde Romania pentru a  scapa de puscarie.

Mai avem pe acolo alti imbecili cu putere mare care sunt comunisti sadea si care la fel ar face orice, absolut orice sa inchida gura oricui indrazneste sa le arate cat gresesc.

 



#7
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:26

Ce inseamna nu i-am votat ?

Eu inca astept o prezenta la vot de cel putin peste 75% . 

Sunt de acord cu tine privitor la asistatii social. Eu l-as taia de tot. 

Si inca astept ziua in care salariile la stat vor fi mai mici decat cele din privat. Mie asta mi se pare normalitatea. 



#8
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:31

Serios ? Numai Romania te sperie, in America e totul perfect ? [flo2]

Si pe sora mea care sta in America o sperie ce intampla in Romania. Mai rau decat in alte dati.

Are aici oameni dragi pe care ii iubeste, e tara ei si e normal sa fie ingrijorata.

 

Cand o sa vrea sa vorbeasca despre America sau despre Rusia o sa vorbeasca despre ele. Dar, acuma, azi asta e subiectul pe care si l-a ales.

 



#9
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:35

Ce inseamna nu i-am votat ?

Eu inca astept o prezenta la vot de cel putin peste 75% . 

Sunt de acord cu tine privitor la asistatii social. Eu l-as taia de tot. 

Si inca astept ziua in care salariile la stat vor fi mai mici decat cele din privat. Mie asta mi se pare normalitatea. 

Adica am votat cu altii :) Care n-au iesit...

 

Sa stii ca si mie mi se pare aparatul bugetar mult prea incarcat. Ma refer a functionarii publici, nu la medici, profesori - ca de ei chiar este nevoie. 

 

Asistenta sociala as vrea sa se reduca la ajutoare de somaj pe o perioada limitata (cum e si acum) si pentru oameni care chiar au incapacitate de munca si nu pot munci. Trebuie ajutate anumite categorii sociale, dar nu la maniera actuala....Si cu controale stricte, acolo unde este cazul. 

Acum multi dinte asisteti toaca banii de ajutor social prin carciumi, iar firmele se plang de lipsa de forta de munca. Vor sa faca angajari, dar nu au pe cine..... Nu este in ordine asa.... Prima optiune trebuie sa ramana munca, abia apoi, in anumite situatii - ajutoare sociale, nu invers.



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 09:43

Monica eu cred ca astia sunt atat de cretini incat vor sa faca rau cu buna-stiinta mediului privat. Ieri in sedinta de guvern Prim-ministrul se luase de banci. Alalaltu se ia de multinationale. 

 

Nu au cum sa impuna mediului privat cresteri de salariu brut.

Ei acuma prin manevra asta vor sa se asigure ca si peste 4 ani prostimea ii va alege. Prostimea care va vedea ce bine o duc bugetarii de la 8-16, sub conducerea lor, in timp ce astora din privat le scad salariile si muncesc dublu.

==

 

Ieri au iesit oameni in strada si iar am auzit sintagma: bancile si multinationalele au dat drumul la oameni mai devreme sa participe la demonstratie

 

 




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -