Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Viena -Austria


11 raspunsuri la acest subiect

#1
evelin13

evelin13
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 noiembrie 2017 - 07:15

  • oare sa fiu singura mamica din Viena inregistrata pe DC ? Sau mamicile numai au timp sa se logeze? Sau poate se feresc a vorbi asa cum patesc prin parcuri si locuri de joaca ptr copii( nu vor sa vorbeasca sau mai nou spun ca nu sunt romance) . As fi vrut sa fim mai prietenoase, fiindca suntem departe de tara si familii si este greu cateodata sa nu ai cu cine impartii o idee sau o mica bârfa. Mie imi lipsesc ai mei si prietenele mele din Ro, iar aici nu am putut sa imi fac noi prietene din cauza ca rar sa gasesc o mamica romanca sau rar sa vorbeasca cu mine.asa ma enervez cateodata ca nu putem fi si noi romanancele mai prietenoase asa cum sunt alte mamici de alta nationalitate( vad turcoaice care chiar daca nu se cunosc , sunt atat de prietenoase intre ele). Daca vreo mamica din Viena este pe aici, poti macar saluta .....


#2
Laurabucur17

Laurabucur17

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 128 mesaje

Postat 07 noiembrie 2017 - 09:37

sa stii ca te inteleg perfect. eu o sa nasc in franta dar momentan sunt inca in romania, mie teama de cum o sa fie, de femeile astea ca sunt cele mai rele, dupa ce ca suntem departe de casa mai este si atata rautate si nu inteleg de ce :( esti demult acolo?



#3
ioana

ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 07 noiembrie 2017 - 11:11

Evelin, citind mesajul tau imi spuneam ca si eu as lua caruciorul si m-as indeparta rapid, daca m-ai aborda asa intr-un parc, fie in Viena, Iasi sau Kuala Lumpur!

 

Ai ton agresiv, pus pe harta, cel putin in mesajul de mai sus. Poate ca in viata reala esti altfel, dar revizuieste-ti tonul si nu mai fi asa insistenta. Inteleg ca singuratatea este grea, dar nu o sa-ti faci prietene noi cu o asemenea abordare.

 

Sper sa nu te supere (prea tare) interventia mea. Stii tu, prietenii iti vor binele...



#4
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 07 noiembrie 2017 - 13:25

Sint mămici din Viena dar scriu la alte subiecte. Dacă nu scriu aici nu înseamnă ca nu sint prietenoase. Pur și simplu interesul lor e in alta parte și nu la acest subiect. 



#5
evelin13

evelin13
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 noiembrie 2017 - 21:12

Da Ioana , ai dreptate. Posibil sa se inteleaga din mesaj ca as fi pusa pe harta, posibil tonul meu sa fie mai altfel. Dar cu siguranta nu sunt asa cum ai inteles tu din mesaj. Daca am scris mesajul si am spus ceea ce se intampla cel putin in zona unde ma aflu eu , nu cred ca am facut’o cu rautate. Sa stii ca “doamnele romance” din parc sau loc de joaca , la simplu “buna ziua” , refuza sa raspunda , intoarc spatele si pleaca . Nu cred ca am tipat sau rastit la cineva ca sa fiu tratata asa. Stiu ce spun. Exista rautate si poate ca tu nu ai simtit asta printe oamenii care te inconjoara. Nu sunt de cateva zile sau luni in Austria, am cativa anisori pe aici si asta patesc multe alte romance , nu numai eu. Imi cer scuze daca tie ti’am lasat impresia ca as fi agresiva sau prea insistenta. Imi cer scuze tuturor mamicilor care au citit mesajul meu si le’am facut o impresie proasta despre mine. 



#6
evelin13

evelin13
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 07 noiembrie 2017 - 23:52

Am mai scris un msg inainte, dar nu stiu de ce nu se poate salva si nici posta. In fine... dna Ioana , imi cer scuze daca v’am

lasat impresia ca as fi o pers agresiva , pusa pe harta sau mult prea insistenta a vorbi cu pers de aceasi nationalitate . Bunul simt ar treb sa il avem fiecare atunci cand esti salutat de cineva ce vb aceasi limba materna ca si tine, nu sa intorci spatele si sa ignori  persoana ca si cum ar avea lepra. Nu creau sa spun mai multe decat ca rautatea ce am intalnit’o aici de atatia ani de cand sunt in Austria nu am vazut’o nicaieri. Oare dna Ioana daca ati fi fost in locul meu c ati fi facut? Sau oare sunteti din categoria persoanelor usor iritate de crudul adevar sau dun grupul persoanelor ce ignora pe ceilalti ???

 



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 10:35

evelin13, cred ca abordezi gresit situatia.

 

ai cativa ani de Viena, Austria, spui. mi se pare ca nu simti ca te-ai integrat in noua societate, din moment ce cauti prietenia romancelor. lasa-le in ifosele si singuratatea lor, daca asa se comporta precum spui, si cauta-ti prietene din noua societate.

 

cat despre turcoaice unite, asa vad si eu araboaice pe la mine prin oras, grup inchis, in parcuri, nu socializeaza cu romance, copiii lor nu se joaca decat intre ei. dpmdv, asta nu e integrare, e segregare voita.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 11:22

Nu am suportat niciodata persoanele care nu raspund la salut. Mi se pare un gest de maxima nesimtire. Oricat nu agreezi o persoana, un "buna ziua" sa intorci, nu te doare gura si nu-ti cade nimic. La randul meu, salut pe oricine ma saluta pe mine.

 

Asa ca nu prea vad de ce ai regreta altfel de persoane. Nu par a fi de cine stie ce calitate, daca nu stiu sa raspunda la un salut. Si ma refer la situatiile cand aud cand le saluti.

 

In fine, persoanele respective probabil se ascund ca sunt romani, din cauza faimei proaste pe care o avem pe afara. Ca deh, peste hotare ajung in mare parte scursurile de la noi din tara, cu furat si alte magarii, ca noi astia cinstiti ramanem acasa sa muncim si sa platim impozite pentru ajutoarele lor sociale si abia daca stam prin strainatate 2-3 saptamani pe an (semnificativ mai putin decat infractorii).



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 11:30


 

 

Ca deh, peste hotare ajung in mare parte scursurile de la noi din tara, cu furat si alte magarii, ca noi astia cinstiti ramanem acasa sa muncim si sa platim impozite pentru ajutoarele lor sociale si abia daca stam prin strainatate 2-3 saptamani pe an (semnificativ mai putin decat infractorii).

 

 

Monica,am inteles ce ai vrut sa spui in partea asta a mesajului,insa cred ca trebuie sa-l cosmetitezi cumva ,ca suna aiurea.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.254 mesaje

Postat 08 noiembrie 2017 - 12:21

Am mai scris un msg inainte, dar nu stiu de ce nu se poate salva si nici posta. In fine... dna Ioana , imi cer scuze daca v’am lasat impresia ca as fi o pers agresiva , pusa pe harta sau mult prea insistenta a vorbi cu pers de aceasi nationalitate . Bunul simt ar treb sa il avem fiecare atunci cand esti salutat de cineva ce vb aceasi limba materna ca si tine, nu sa intorci spatele si sa ignori persoana ca si cum ar avea lepra. Nu creau sa spun mai multe decat ca rautatea ce am intalnit’o aici de atatia ani de cand sunt in Austria nu am vazut’o nicaieri. Oare dna Ioana daca ati fi fost in locul meu c ati fi facut? Sau oare sunteti din categoria persoanelor usor iritate de crudul adevar sau dun grupul persoanelor ce ignora pe ceilalti ???

 

de ce nu îți faci prieteni printre localnici, vecini? De ce trebuie musai sa fie romani ? Ignora-i și tu așa cum te ignora ei pe tine.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -