Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cata libertate acordam unui adolescent?

libertate adolescenta adolescent parenting

28 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 15:56

Cand ai un copil adolescent  - re-descoperi termenul 'libertate' ... evident, acum de partea cealalta a baricadei.

 

Granita intre libertatea pe care si-o doreste un copil adolescent este uneori mai departe de cea pe care am dori sa le-o dam. 

Si de aici intrebarile si negocierile... uneori interminabile.

 

Cat stai plecat, la ce ora vii acasa? Cate coktailuri ai voie sa bei, cati bani de buzunar vrei ... stiti voi aceste negocieiri.  [batcap]

 

Din experienta mea personala am ajuns la concluzia ca --- cu cat oferi mai multa libertate si incredere e mai bine.

Voi ce parere aveti - dragi parinti de adolescenti frumosi.

 

Care sunt sau au fost punctele cele mai dificile de negociere?

 

[dc]



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 17:32

Eu recunosc, sunt foarte permisiva. Nu am fost mereu asa. Cat a fost fii-mea mica am fost chiar o mama severa.

Am trecut relativ usor peste adolescenta ei si asta pentru ca am realizat din timp ca a fi in continuu conflict cu ea nu e productiv.

Ofer libertate totala atata timp cat stiu exact unde este, cu cine si cand vine acasa. Prietenele ei sunt invidioase  [:)].

Cu banii nu sare calul, prin urmare, primeste cat cere. 

Iar cu alcoolul a avut o experienta neplacuta cand i-a fost rau si de atunci stie ce si cat sa bea. 

Am incredere absoluta in ea si consider ca e pregatita 100% sa plece de acasa. Stiu sigur ca nu-si da cu stamgul in dreptul. 

Adolescentii au nevoie sa experimenteze pentru a invata. Oferiti-le posibilitatea sa experimenteze!



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 05 noiembrie 2017 - 17:42

DIn punctul meu de vedere, cel mai greu de negociat cu el este ...ora de venire acasa.  [batcap]



#4
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 05 noiembrie 2017 - 18:20

Și eu sunt la fel ca și Mianda. Mai ales ca am trecut o data prin asta și rezultatul e un adult perfect stăpân pe picioare de la 18 ani jumate de când s-a mutat de acasa și se descurca singura. Cea mică abia a intrat in adolescenta dar nu (prea) are restricții atâta timp cât școala merge bine și știu ce face și cu cine este, la ce ora vine acasa, întreabă dacă mai poate sa stea. 



#5
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 05 noiembrie 2017 - 19:14

DIn punctul meu de vedere, cel mai greu de negociat cu el este ...ora de venire acasa.  [batcap]

Dar tu ce ora propui?  [:D]



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 05 noiembrie 2017 - 23:41

Eu nu am pus restrictii de niciun fel.

 

Bineinteles ca mi-am batut gura de mi-am tocit-o cu ce inseamna droguri,sex,alcool,cu felul cumtrebuie s ate comporti in diverse situatii...asta de-a lungul timpului,a anilor.

Asa ca atunci cind a venit momentul,nici nu a trebuit sa pun interditctii,efectiv nu am avut de ce.

 

Si eu am fost de parere ca trebuie sa-si traiasca propriile experiente,sa se "loveasca" de ele(si la noi tot cu alcoolul a fost,cred intradevar ca adolescentii nu stiu "puterea"alcoolului,din ce am mai citit si pe aici pe forum,din experientele unor parinti de adolescenti)ca sa le inteleaga adevarata semnificatie.

 

Noi nu am avut problema cu ora de intoarcere acasa,daca trebuia adus ,stia ca trebuie sa fie la o ora la care sa nu strice "tabieturile"noastre!Daca venea singur,spunea ora la care venea si se tinea de cuvint.


Editat de andacos, 05 noiembrie 2017 - 23:41 .


#7
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 06 noiembrie 2017 - 00:50

incredere 100% nu am decit in Dumnezeu.

 

cred ca fiecarui adolescent treb sa I se ofere libertatea care o merita, varsta, grdul de maturitate si  in functie de mediu . 

 

din pacate nu intotdeauna exista invatarea din experienta, ori a 2-a sansa. ...noi ca parinti avem datoria sa prevenim aceste evenimente pe cit de mult posibil si sa-i pregatim sa faca fatza situatiilor in care vor fi pusi in cazuri extreme.

 

da...stiu sunt impotriva curentului...


Editat de michelle-usa, 06 noiembrie 2017 - 00:54 .


#8
natalia_nica

natalia_nica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.371 mesaje

Postat 06 noiembrie 2017 - 09:36

Va citesc cu interes maxim, urmeaza in curand si la noi. Dar ce te faci cand ai un copil foarte aiurit? Intr-una pierde lucruri, a pierdut n haine, chitara a lasat-o de vreo 2-3 ori pe unde apuca, ieri i s-a furat telefonul etc...



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 06 noiembrie 2017 - 11:03

Și eu sunt la fel ca și Mianda. Mai ales ca am trecut o data prin asta și rezultatul e un adult perfect stăpân pe picioare de la 18 ani jumate de când s-a mutat de acasa și se descurca singura. Cea mică abia a intrat in adolescenta dar nu (prea) are restricții atâta timp cât școala merge bine și știu ce face și cu cine este, la ce ora vine acasa, întreabă dacă mai poate sa stea.

 

Michaela,so intrebat-o pe Diana vreodata,de ce a Luat hotarirea asta,de a pleca fe acasa de la o asemenea virsta?

 

Eu recunosc ca daca fii mio ar fi Luat o asemenea hotarire,m-am fi i ntrebat de ce,ce anume l-am determinat,poate chiar regulile mele/ale noastre au avut vreun rol?

 

Chiar daca nu exista reguli,un copil nu-si doreste Independenta... daca o are,nu-si doreste libertatea,daca o are.

 

(sper sa nu isi personal intrebare,clar sunt tineri "maturi" din copilarie,insa in General mutatul asta are alte baze)



#10
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 06 noiembrie 2017 - 11:17

Eu momentan nu sunt permisiva. Asa ma vad eu. Insa sunt dispusa la negocieri. Conditiile minime de siguranta gen cu cine, unde, cat, cu mentiunea ca pot oricand verifica informatiile si veni sa verific la fata locului  [:D]  Asa amenint eu grupul de prietene ale fie`mi. Vom vedea cum va fi in continuare, momentan, la 13 ani, inca e destul de usor.





Etichetat si cu libertate, adolescenta, adolescent, parenting

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -