Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa ne tocim un pic creierii


21 raspunsuri la acest subiect

#11
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 08:42

nu stiu .... copilul Anei, adica fiica ei ? [:D]

 

[fiesta]



#12
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 12:00

Si de ce nu ginerele? 



#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 12:36

Eu am o fiica si fiica mea are o mama. Pentru aceasta mama a fiicei mele( eu fiind tatal ei) pot sa fiu sot. Deci avem: fiica mea, eu(tatal) si mama ei. Despre mama fiicei mele se spune ca este fiica Anei. Deci avem: o fiica (a mea) care are o mama si o bunica (Ana -mama , mamei ei).

Ana, bunica fiicei mele, este pentru mine soacra, iar eu pentru ea, ginere.



#14
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 01:36

https://a1.ro/news/i...ampaign=FB-Post

Miniaturi atasate

  • FB_IMG_1509752097039.jpg

Editat de KittySweet, 04 noiembrie 2017 - 01:38 .


#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 07:46

https://a1.ro/news/i...ampaign=FB-Post

 

Și fiica și ginerele pot fi, așa că nu te mai lua după articole/info pe net mereu, logic este ca aceste două răspunsuri să fie corecte.



#16
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 08:17

Imi pare rau dar raspunsul C este incorect din punct de vedere al logicii de exprimare, pentru ca nu pot exprima o afirmatie la persoana a III-a referindu-ma la propria persoana.

Exemplu 

Daca un barbat este ..... 

Daca un copil este ....

Daca o femeie este ...

Daca Ana este .....

Daca fiica Anei este...

 

Sunt afirmatii care exprima a terta persoana in mod explicit si exclud in acest mod logic exact persoana care face afirmatia.

Asocierea prin deductie logica fata de emitent cu referire la o proprietate a emitentului (sexul de exemplu) este falsa.



#17
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 14:19

Imi pare rau dar raspunsul C este incorect din punct de vedere al logicii de exprimare, pentru ca nu pot exprima o afirmatie la persoana a III-a referindu-ma la propria persoana. Exemplu Daca un barbat este ..... Daca un copil este .... Daca o femeie este ... Daca Ana este ..... Daca fiica Anei este... Sunt afirmatii care exprima a terta persoana in mod explicit si exclud in acest mod logic exact persoana care face afirmatia. Asocierea prin deductie logica fata de emitent cu referire la o proprietate a emitentului (sexul de exemplu) este falsa.

 

Mi sa parut mie dubios articolul si mai ales raspunsul lor


#18
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 14:23

logo.png
 
Stii sa raspunzi corect la aceasta intrebare? Raspunsul nu e atat de evident pe cat ai crede
30 octombrie 2017 de Cristina Voinea
Stii-sa-raspunzi-corect-la-aceasta-intre

Acesta este puzzleul care a impartit internetul in tabere, asemanator rochiei albastre/aurii. Cine este vorbitorul, in raport cu femeia al carui nume este mentionat, aceasta e intrebarea la care pare a fi dificil de raspuns la prima vedere.

Daca fiica Anei este mama fiicei mele, cine sunt eu pentru Ana?

Iata si optiunile de raspuns:

A) Bunica Anei

B) Mama Anei

C) Fiica Anei

D) Nepoata Anei

E) Ana insasi.

In functie de cum ai interpretat intrebarea, este sau nu posibil sa fi ajuns la raspunsul corect.

 

Raspunsul logic in aceasta situatie este C) Fiica Anei, iar explicatia este urmatoarea:

Daca fiica Anei este aceeasi cu mama fiicei mele, inseamna ca eu nu pot fi altcineva decat mama fiicei mele, corect? Asta inseamna ca nararea facuta la persoana I singular e facuta chiar de fiica Anei.

Ei bine, nu chiar. Multi utilizatori ai retelei de socializare Facebook sustin ca ar trebui sa existe si o alta varianta de raspuns: ginerele Anei.

Aceasta optiune, care nu se numara printre cele de mai sus, este in egala masura corecta, daca esti genul mai creativ, cu o gandire ce iese in afara limitelor impuse.

 



#19
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 14:25

Asa am putut copia .... cu tot cu site si cu subrubricile din postare.... nu e RECLAMA MASCATA SAU DIRECTA!



#20
KittySweet

KittySweet

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 83 mesaje

Postat 04 noiembrie 2017 - 14:29

Imi pare rau dar raspunsul C este incorect din punct de vedere al logicii de exprimare, pentru ca nu pot exprima o afirmatie la persoana a III-a referindu-ma la propria persoana. Exemplu Daca un barbat este ..... Daca un copil este .... Daca o femeie este ... Daca Ana este ..... Daca fiica Anei este... Sunt afirmatii care exprima a terta persoana in mod explicit si exclud in acest mod logic exact persoana care face afirmatia. Asocierea prin deductie logica fata de emitent cu referire la o proprietate a emitentului (sexul de exemplu) este falsa.

 

 

 

Am gasit cv asemanator dar cu p explicatie mai logica : 

 

Ghicitoarea care FURĂ MINȚILE tuturor! Tu ai sesizat CAPCANA?
 
BY CATALINA
 
MAY 31, 2017
 

Ghicitorile de pe Internet și testele de inteligență la care luăm parte sunt menite să demonstreze dacă avem o gândire liniară, ca a tuturor celorlalți oameni, sau dacă suntem un pic mai speciali și putem gândi lucrurile dintr-o altă perspectivă. De cele mai multe ori, întrebările capcană ne blochează creierul, făcându-ne incapabili să vedem soluția care practic, se află chiar sub nasul nostru. Dar tocmai aceasta este și frumusețea ascunsă a ghicitorilor de pe Internet – capcanele aflate la vedere pe care le ascund.

 

Dacă ești fan al acestor feluri de ghicitori care circulă pe Internet, atunci nu ai cum să treci prin viață fără a răspunde la cea pe care ți-am pregătit-o în acest articol. Trebuie să te avertizăm, la prima vedere, întrebarea pare fără nici o noimă, dar de fapt, ea ascunde un mare secret. Și chiar atunci când credeai că răspunsul cel mai evident este cel care-ți sare primul în ochi, așteaptă-te să te înșeli!

 

Dar un lucru îl putem spune sigur – această ghicitoare nu e atât de simplă pe cât pare, iar faptul că o rezolvi fără a solicita ajutor din partea prietenilor sau cuiva apropiat, va demonstra faptul că te afli printre puținele persoane speciale care pot gândi și vedea lucrurile diferit, sesisând capcanele ascunse și făcând față cu brio provocărilor lansate la adresa creierului tău! Ce spui, ești convins că poți rezolva ghicitoarea noastră? Iată cum sună ea:

 

Dacă fiica Teresei este fiica mamei mele, ce îi sunt eu Teresei?

 

A. Bunică

 

B. Mamă

 

C. Fiică

 

D. Nepoată 

 

E. Eu sunt Teresa

 

Îți sugerăm să iei un pix și să-ți notezi întrebarea, precum și variantele de răspuns, căci vei fi nevoit să faci niște calcule de-a dreptul imposibile… Cel puțin până când îți vei da seama că trebuie să privești lucrurile dintr-o perspectivă diferită, chiar unică.

 

RĂSPUNSUL SE AFLĂ PE PAGINA URMĂTOARE

 
Uite cum o rezolvi
 

Dacă stai să te gândești, „fiica mamei mele” este doar un alt fel de a spune „eu”. Așadar, dacă scoți „este fiica mamei mele” și o înlocuiești cu „eu”, ghicitoarea ar suna acum: „Dacă fiica Teresei sunt eu, ce îi sunt eu Teresei?” Așadar, răspunsul evident este: fiica. Eu sunt fiica Teresei.

 

RĂSPUNSUL CORECT ESTE C: FIICA TERESEI.

 

 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -