Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Oligoastenoteratospermie severa (OATS)


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Andreea_MAS

Andreea_MAS
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 14:49

Buna,

 

Eu si sotul meu ne dorim foarte mult un copil. Inainte de a concepe un copil am inceput sa mergem la control, inca din luna mai 2017, pentru a ne asigura ca suntem ok. Eu am SOP (si stiu asta de mult timp, insa am menstruatia regulata, la 30-31 zile, am ovulat aproape in fiecare luna). Sotul meu si-a efectuat spermograma in iulie 2017, iar diagnosticul a fost Oligoastenoteratospermie severa (OATS).

 

Va scriu pe scurt spermograma...In paranteza am scris valorile normale.

 

Volum: 4 ml (>1.5 ml)

Ph: 7.8 (>/7.2)

Concentratie : - (> 15mil/ml)

A rapid progresivi: - 

B lent progresivi: -2

C neprogresivi: 1 spz

D imobili: 7 spz

Viabilitate: -  (>58%)

Mobilitate: - (> 32% a+b)

Morfologie normala 0% (4%)

 

Ne-am panicat, am mers la dna doctor endocrinolog la care merg eu de multi ani, iar aceasta i-a dat o reteta pentru un medicament Spermotrend, iar mie mi-a dat Myo-Sun si Duphaston -1cp/zi zilele 16-25 ale CM. 

Apoi, am mers la doamna doctor ginecolog specialz.in infertilitate. Cand am ales-o ca doctor ginecolog habar nu aveam ca este speciliz. in infertilitate... Aceasta ne-a spus ca sotul meu trebuie sa faca analize hormonale, cariotip, mycrodeletii cromozom y, consult andrologic... Analizele au fost ok, rezultatele au fost bune...Insa, la consultul andrologic, domnul doctor i-a spus sotului meu ca are varicocel, de gradul 2 spre 3... Deoarece in septembrie am avut nunta, eu si sotul meu am programat embolizarea varicocelului in luna octombrie 2017. 

Inainte de embolizare, sotul a refacut spermograma, pe 12.09.2017, iar diagnosticul a fost Oligoastenoteratospermie foarte severa... 

 

Va scriu pe scurt spermograma...In paranteza am scris valorile normale.

 

Volum: 3ml (>1.5 ml)

Ph: 7.8 (>/7.2)

Concentratie : - (> 15mil/ml)

Mobilitate: - (> 32% a+b)

Pe 10 campuri s-au identificat: 1 spermatozoid C, 1 spermatozoid D...

Morfologie normala 0% (4%)

 

Spermograma si analizele noastre le facem la o clinica specializata in tratamente ale infertilitatii in Bucuresti.

Luni, pe 6 noiembrie, sotul meu va face spermograma pentru a putea vedea evolutia de la operatie... 

In prezent, sotul meu urmeaza urmatorul tratament: Spermotrend, Maca comprimate, Seleniu, Branca ursului-tinctura, Ginseng corean, Napraznic, Andrositol- plicuri, de asemenea, mananca sanatos, mananca nuci, seminte crude, evita prajeli, nu mai bea sucuri carbogazoase, nu fumeaza, nu bea bauturi alcoolice...

Mie, in afara de Duphaston, dna doctor mi-a recomandat urmatoarele: Myo Sun-2 plicuri/zi, Coenzina Q10 400mm 1 tb/zi, Omega 3 1000mg 1 tb/zi, Vigantol oil 5 pic/zi. 

Pe 16 noiembrie mergem la dna doctor pentru a putea discuta despre ceea ce putem face pentru a avea un copil... Ne dorim foarte, foarte, foarte mult copii... A mai trecut cineva printr-o situatie de genul acesta? 

Oare vom putea face FIV?...

 

Multumesc frumos!



#2
Andreea_MAS

Andreea_MAS
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 noiembrie 2017 - 12:48

Nu stie nimeni?


#3
isa666666

isa666666
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 09 noiembrie 2017 - 20:31

Renunță de urgență la brânca ursului !!! Este testosteron și îi poate face mai mult rău decât bine!!

Să ia doar spermotrend și andrositol ,sunt suficiente ...și cât mai multe contacte sexuale pe saptt oentru a se tot forma noi spermatozoizi ,minim 6 :) la noi a fost usor pt că oricum era stilul nostru de viață .

 

In al doilea rând, soțul să se relaxeze, veți avea bebe natural,fara fi daca tu ești ok și nu ai probl hormonale și ovukezi luna de luna ..

 

Tu de ce iei duphaston ? 

 

Soțul meu s a operat de varicocel în iulie 2017 iar în octombrie 2017 am avut test pozitiv :)  acum sunt însărcinată în 9 sapt după ce 4 ani m am luptat cu infertilitatea și am schimbat zeci de medici  :)

 



#4
Andreea_MAS

Andreea_MAS
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 13 noiembrie 2017 - 00:02

Multumesc mult pentru raspuns! 

Sarcina usoara! :-* 

 

Da, gata, renuntam la Branca-Ursului. Mi-a recomandat dna dr endocrinolog Duphaston, insa din luna noiembrie nu voi mai lua.

Da, eu ovulez, am verificat mereu... :) 

 

Ne dorim si noi un bebe :) 

Sanatate multa! 

 

Joi mergem la dna dr ginecolog, iar pe 20 noiembrie sotul meu va merge la dr.urolog... 



#5
Lucia99

Lucia99
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 decembrie 2017 - 15:31

Buna ziua,

Sotul meu a fost diagnosticat cu azoospermie acum 7ani.

Am fost peste tot:Moscova,Bucuresti,Viena… Au urmat mii de analize ca sa aflam cauza. Nu cautati in zadar, asta nimic nu schimba si nici un tratament nu ajuta!!!

Dupa 2 biopsii nu a fost gasit nici un spermatozoid.

Eram distrusi complet. Am inteles cu nu mai avem sanse de bebe.

Timp de un an am fost in multe calatorii, pe la diferite manastiri:

-grecia:atos

-moscova:Sf.Matrona, Sf.Ioachim si Ana

-italia,bari:Sf.Nicolae

Dupa un an de pauza totala sotul a dat din nou analiza. Surpriza! Rezultat: oligoastenospermie.

Sotul a facut operatie de varicocel in moscova. REzultatul nu s-a imbunatatit. Cineva din medici apoi mi-a explicat ca e absolut inutila aceasta operatie si sa nu asteptam mari schimbari in analiza. Am facut FIV la medpark, dupa  2nereusite a urmat un crioprotocol (embrionii conservati din al doilea fiv). Acum avem copilasi perfecti! Am ramas foarte multumita de echipa medpark. Foarte profesionisti, chiar daca auzeam doar vorbe nu prea bune, nu am ascultat pe nimeni si nimic, doar am avut speranta ca totul va fi bine si asa si a fost.

Aveti incredere! Minuni se intimpla!!!!



#6
Mcren

Mcren
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 02 aprilie 2022 - 13:20

În cazul Oats cu forme tipice 2, 3, 4 % rezultatul fiv-urilor va fi negativ. Se formează embrioni, unii se și implanteaza. Dar se vor opri din evoluție. De regula, la aceștia Bhcg va fi foarte mic, sub 100 și medicul te va pune sa întrerupi tratamentul. Pt  ca nu se dezvolta normal. 

 



#7
Mcren

Mcren
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 02 aprilie 2022 - 13:24

Sunt minuni. Dar 1 la un milion. Restul sunt doar bani pierduți și inimi frânte. 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -