Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cui folosesc vacantele scurte?


49 raspunsuri la acest subiect

#21
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 14:54

Cat asteptam noi minivacanta aia (pentru mine vor fi primele 4 zile libere legate anul asta  [:D] ), deci sa vina  [pk]

Si copila abia asteapta !

 

Pepco, ai uitat sa zici de scoala altfel ! Cand e la voi ? 



#22
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 01 noiembrie 2017 - 23:32

n-avem asa ceva, parca n-am avut nici anul scolar trecut, am scris pe undeva ceva de asta.



#23
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 00:00

Nu cred ca in ro exista tabere de zi Fleur...

 

Nici eu....dar ar fi o solutie, in sensul aata am zis. Asa cum au aparut afterschool uri, poate vor aparea si tabere de zi.



#24
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 09:26

n-avem asa ceva, parca n-am avut nici anul scolar trecut, am scris pe undeva ceva de asta.

Nu e obligatorie Scoala altfel? Stiu ca este vorba de o saptamana, in nu stiu ce interval, este la latitudinea fiecarei scoli sa aleaga saptamana respectiva. Dar stiu ca este obligatoriu sa o aiba in plan.



#25
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 09:55

Nici eu....dar ar fi o solutie, in sensul aata am zis. Asa cum au aparut afterschool uri, poate vor aparea si tabere de zi.

 

Exista tabere de zi, cel putin in Timisoara exista.



#26
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 10:00

Si in Franta copiii au 2 saptamani de vacanta la fiecare 7 saptamani de scoala. Au nevoie de vacanta asta, se vede clar la sf perioadei cat sunt de obositi.

Fata mea, clasa a 3-a, 9 ani, a avut in saptamana inainte de vacanta 7 teze, SAPTE. Pai a fost KO.

 

In vacanta o saptamana sta cu noi parintii, una in centru de vacanta unde face sport. In vacanta asta face dimineata escalada si dupa amiaza cursa de orientare cu bicicleta prin padure. 

Peste tot costa activitatile astea, nu pe pe niciunde gratis. 



#27
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.294 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 10:16

La noi organizeaza cei de la job diverse activitati pt vacantele de 2 saptamani...sunt activitati faine, de 2 ori a avut si o saptamana teatru...cand au terminat, au avut premiera...a mea de la 11 ani sta singura acasa (plecat, venit de la scoala, mancat la pranz si plecat iar la scoala), de la 13 ani, sta si 3-4 zile singura (noi mai plecam in weekend, de-abia asteapta sa ramana singura)...ar sta si mai mult, dar nu avem unde pleca asa mult timp...dar de la anul va sta singura si cate o saptamana, cand noi vom pleca  in vacanta. 


Editat de Ella73, 02 noiembrie 2017 - 10:17 .


#28
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 14:46

Vacantele folosesc copiiilor. Incepand din cls a-V- a tanjesti dupa astea 5 zile de vacanta. 

Au nevoie de relache-ul asta, sa nu mai sune ceasul la 6.30, iar temele de vacanta nu sunt obligatorii, cat vor.

Nu inteleg ce relevanta are faptul ca nu se bucura parintii? De la 7-8 ani un copil poate ramane singura acasa.

O problema o reprezinta vacanta asta la gradi, dar si acolo ii primesc totusi pe cei ce nu au cu cine sta acasa.



#29
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 16:04

De la 7-8 ani un copil poate ramane singura acasa.

 

cum sa ramana acasa singur un copil de 7-8 ani, nesupravegheat, cate 8-10 ore pe zi, cat lucreaza parintii?

 

exista parinti care chiar fac asta si nu li se intampla nimic copiilor? ca mie mi se pare o iresponsabilitate cumplita.



#30
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 02 noiembrie 2017 - 17:03

da, exista. nu toti parintii au bunici, matusi, vecine la care sa apeleze, sau nu-si permit sa plateasca o bona / after-school.

nu mai este ca pe vremuri, cand nu toata lumea avea telefon fix acasa, sa poata vorbi (de la serviciu) cu copilul.

acum tii legatura mult mai usor cu copilul, chiar si pe apeluri video/whatsapp.

 

eu eram in trimestrul I din clasa a II-a cand am inceput sa ma duc si sa ma intorc singura de la scoala, sa-mi pun sa mananc, sa-mi fac lectiile. in vacante, cand nu mergeam la tara la bunici, stateam acasa singuri (eu si fratele meu) pana la ora 16, tineam legatura cu mama prin telefon, ma intreba daca am mancat, ii ceream voie sa ies pe-afara cu gasca de la bloc, etc.

aveam pe-atunci doar 7 ani si mai trebuia sa-l supraveghez si pe fratele meu, mai mic cu 3 ani (aici nu-mi amintesc exact, el mergea la gradinita, dar stiu sigur ca nu-l duceam eu, ci doar il aduceam acasa, cand terminam orele...probabil il ducea mama la gradi, dimineata, inainte sa plece la serviciu ? probabil ca da, chiar o s-o intreb).

ce-i drept, aveam si o vecina de palier, la care stiam ca putem apela daca aveam vreo problema, era pensionara si statea acasa.

 

exista copii suficient de responsabili si maturi la varsta de 7-8 ani, care inteleg ca asta e stiuatia si ce au voie/ce n-au voie sa faca in acele ore petrecute singuri acasa.

da, ca parinte stai mereu cu grija ca se poate intampla ceva rau in orice clipa.

dar la fel de bine raul acela se poate intampla intr-o fractiune de secunda, cand esti cu copilul de mana pe strada, sau cand e la scoala si e impins pe scari, sau alte scenarii din astea prapastioase.

 

la fel de adevarat este si faptul ca sunt copii care n-au stare, cotrobaie, se catara, umbla pe unde nu trebuie prin casa. in acest caz da, ca parinte, dai dovada de iresponsabilitate, lasand singur acasa un copil neastamparat, curios, care nu constientizeaza pericolele.

 

eu am inceput sa-mi las copila singura acasa timp de 2-3-4 ore (in week-end, cand mergeam la cumparaturi si ea n-avea chef sa mearga cu noi), incepand de pe la varsta de 8,5-9 ani. bucuria ei, sa se uite la desene, sa fie singura acasa, sa-si insire toate jucariile.

acum are 10 ani si 5 luni si e perfect capabila sa stea singura acasa toata ziua, stie sa-si incalzeasca mancare la microunde, pe-afara nu iese singura ca oricum n-are cu cine sa se joace. isi face lectiile, se uita la tv, citeste, se joaca pe telefon sau vorbeste pe whatsapp cu prietenii din clasa ei.

nu mi-a facut niciodata pana acum vreo boroboata prin casa, sa scotoceasca, sa strice, sa sparga ceva, sa scrie pe pereti, sa umble prin sifonier, prin dulapurile din bucatarie sau cu solutiile din baie (cele pentru curatenie).




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -