Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Break deal or not break deal


41 raspunsuri la acest subiect

#1
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 17:53

“At first I told myself I could get past it.  I said, ‘Let’s just see how it goes.’  We had excellent dates.  Everything else about her was exactly what I wanted.  I didn’t want to ruin something good for that one little reason.  But it’s been 1.5 years.  And I feel horrible, but I just can’t get past it.  And I feel like a bad person for being bothered by it.  I can’t bring myself to tell her.  We’re going to couple’s therapy next week, but I still don’t think I’ll be able to say it.  Is there any right way to ask someone to lose weight for you?”

 

Imi pare rau ca nu am rabdare sa traduc mesajul de mai sus ...sunt pe telefon, la inotul copiilor. Daca cineva doreste sa o faca, ii multumesc anticipat.

 

Mesajul este un post pe FB de la HONY si mi se pare interesant de discutat. Ce parere aveti ? Ce ar trebui sa faca ? 

 



#2
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 18:06

Oh, poate cineva sa corecteze typo din titlu, va rog ...nu gasesc de pe tel cum



#3
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 18:29

Stia cum e de cand s au cunoscut...nu mi se pare onest din partea lui sa i ceara acum sa se schimbe. Nu stiu ce a asteptat exact acest an si jumatate.

 

Daca intr adevar tine la ea si  crede ca o sa make this work, ar putea sa i sugereze, cu tact, sa mearga la sala impreuna sau sa tina un regim impreuna, pentru sanatate.

 

 



#4
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 18:50

Eu inteleg din ce spune, ca a incercat sa isi depaseasca acest blocaj emotional ...si dupa aproape 2 ani, se pare ca nu a reusit. Pare ca de asta nu i-a spus, pentru ca se gandeste ca priblema e la el si el trebuie sa si-o rezolve ...

 

Intrebare: Este o problema cu el ?

 

Ma mai gandesc ca poate daca ii spune, ea e dispusa sa incerce, poate e constienta ca ar trebui dar nu este o prioritate in viata ei.

 

Intrebare:

 

Slabitul ar trebui sa devina o prioritate pentru ea, numai pentru ca pentru el e important ?


Editat de buflea, 28 octombrie 2017 - 18:53 .


#5
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 19:26

Cred ca dupa 1.5 ani de relatie a inceput sa se plictiseasca de ea. Daca ea ar face efortul si ar reusi sa arate asa cum o vrea el, atunci o sa-i gaseasca un alt cusur si tot o sa-i "puta" relatia.



#6
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 21:26

Eu consider ca a gresit din start, cand s-a lansat in aceasta relatie. Daca nu e de la inceput nu e niciodata!



#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 21:32

Mie mi se pare că el se autoblameaza, face o drama pentru a fi în centrul atenției. E clar că i-a plăcut de ea, dacă toate celalte aspecte au fost ok. Deci sa înțeleg că sexul, romantismul, profesiile, activitatea socială, totul ok. Doar că el are o problema... vai! 

Cred că simte nevoia de atenție, poate îi va face bine terapia, mai ales daca sunt și ședințe individuale. 

Mie mi se pare destul de egoist, ar trebui să facă terapie pentru dezvoltarea personala. El. Ea nu are nicio problema, probabil va fi o victima a lui , cel "atât de suferind că se complace într-o relație liber consimțită cu o persoană pe care nu o poate suferi dar de care îi place"



#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 22:21

Nu, nu ...Anda, nu e nevoie de atentie.

 

Postul a aparut pe Human of NY ...asta este pagina de FB a unui fotograf care fotografiaza in imagini sau vorbe, vieti anonime de pe strazile NY-ului. Cei intrebati ofera mai multe, mai putine sau deloc informatii despre ei. Tipul asta nu are poza, se vad doar niste picioare. Nu cred ca a facut-o din nevoia de drama ...este un punct de cotitura cu care se zbate ...asta urmareste HONY si despre asta posteaza.

 

Da, si eu m-am gandit ca daca nu merge de la inceput, nu ai cum sa te convingi ca merge ...desi, multe relatii incep ca niste prietenii, colegialitati si romanta vine mai tarziu. Eu cred ca ar trebui sa ii spuna versus sa o lase fara nici un fel de explicatie. Ca sa ii spuna, trebuie sa ia o decizie ...nu stiu daca ar trebui sa ii spuna ca vrea sa incerce o dieta impreuna cu ea, ca in secret sa vada daca  trece peste bariera emotionala a siluetei, sau pur si simplu sa o lase si sa ii spuna de ce ...



#9
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 22:52

Ah, am înțeles, e povestit cumva de altcineva...

Și totuși, tot egocentrista mi se pare atitudinea.

Ea nu greșește cu nimic, problema e in capul lui. 

Din afara nu prea poți spune ce ar trebui să facă, amândoi au dreptul la fericire, ca ființe umane, nicio decizie nu pare atât de safe încât să nu rănească pe unul dintre ei, dacă nu chiar pe amândoi.

 

Cat despre relații în general, sunt multe care incep cu o tatonare, sau chiar ca ne-serioase inițial, de aceea se omit detalii. 

E simplu ca într-o perioadă în care ești incantat de distracții sociale să te cuplezi cu cineva cu care te distrezi, ulterior , când te-ai saturat si vrei altceva sa constați că nu mai ești incantat, că există defecte pe care le-ai ignorat cu sau fara știință, doar pentru că erau calitățile care ajutau la atingerea scopului inițial. O data dispărut/mutat scopul, calitățile devin inutile și te orientezi spre alt aspect al personalității. Care nu e , și ce te faci cu timpul deja petrecut în cuplu?

Cred că soluția este sa fi deschis, cat de sincer se poate, să îți asumi atitudinea și ideile, asta dacă acest lucru te face fericit. De fapt cred că pleacă de la conștientizarea propriei condiții de a fi fericit. Cu ce/cum poți fi fericit trebuie comunicat și urmărit ca scop în sine.



#10
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 28 octombrie 2017 - 23:07

My five cents: nimeni nu trebuie sa se schimbe pt cineva, doar pentru el/ea insusi/insasi (sorry, nu sunt sigura ca am scris corect, am issues cu insusi, insasi...). Mai mult, nu cred ca este corect sa cerem cuiva sa se schimbe pt noi. Cand am decis sa fim cu cineva, am facut-o cu cel pe care l-am cunoscut nu pt un ideal in care credem ca am putea schimba partenerul. What’s next? Not big enough boobs, saggy boobs, short leggs, too old, nu are destula educatie/cultura ?? Unde tragem linia?

Mai mult, in cazul propus de buflea, daca au decis sa mearga la terapist, care este motivul? Cum a convins-o sa mearga? Cum a justificat? De ce crede ca problemele de cuplu sunt legate de greutatea ei? In plus cred ca individul care cere sfaturi realizeaza ca apare superficial si incearca sa dreaga busuiocul (vezi punerea in context).




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -