Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce folositi pentru imunitatea picilor?

copii imunitate

17 raspunsuri la acest subiect

#11
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 26 octombrie 2017 - 15:09

Suc proaspat de rodie, stors de voi acasa. Cura de 14 zile. 



#12
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 26 octombrie 2017 - 15:27

Hello, Ma bate gandul sa ii iau ceva piticului meu si oscilez intre First Defence si Colostrum... Voi ce ati folosit si ce a avut rezultate? Informativ... stiu ca fiecare copil este diferit, la unii functioneaza una, la altii alta.. dar ca idee... Merci :)

 

Nu Colostrum. 



#13
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 26 octombrie 2017 - 15:33

de ce nu schimb pediatrul .. ? da... e greu, fiindca orasul este mic, pediatrii putini, dintre care unul asteapta plasuta, celalalt banutii, altul nu distinge o iritatie de pojar si tot asa ..



#14
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 26 octombrie 2017 - 20:28

Nu Colostrum. 

de ce nu?



#15
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 27 octombrie 2017 - 01:19

ii dau in fiecare dimineata un fruct cu iaurt facut in casa din lapte de la sursa, miscare a facut toata vara si inca face. Problema e cum ai zis si tu, nu s-a schimbat nimic in mentalitatea medicilor si regurg imediat la antibiotic. Mi-e si groaza de urmatoarea imbolnavire. Ma gandesc in acelasi timp ca nu are ce sa ii faca mai rau un "siropel" ptr imunitate decat un antibiotic. Am incercat sa il feresc pana acum de medicamentatie "grea" si uite ca acum a luat deja de 2 oei intr-o luna... si daca nu ii dau iti dai seama ca oricum regurg la pediatru si ... absolut.. va fi vina mea ca "de ce nu i-am dat cum mi-a zis?" E foarte dificil... dupa 3 zile in colectivitate el este iarasi la pamant. Si nici nu face febra ca inainte, 3-4 zile si gata. Nu, acum o tine mult si bine, cu 40 siii noaptea...tuse care nu se mai termina etc... :(

 

Febra atat de mare ce persista mai mult de 3 zile este indicatie clara pt vizita la medic si, posibil, antibiotic pentru ce pare a fi o infectie, desigur daca e bacteriana. Daca e virus, nu prea ai ce i face.

Daca mergi la pediatru si nu dai copilului ce   i prescrie, de ce te mai duci la pediatru. O incredere in medic trebuie sa existe.

Poate copilul are streptococ sau o alta infectie bacteriana, frecvente in comunitate. Sau pertussis, sau alta boala a copilariei.

N am nimic impotriva siropelelor, dar din experienta personala cu copilul nu au fost prea eficiente si nu substituie un tratament medicamentos adecvat infectiei.

Or eu inteleg ca vrei sa i dai siropele in loc de meducamente si nu as face asta 



#16
Camelia09

Camelia09

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 228 mesaje

Postat 27 octombrie 2017 - 11:40

Iti inteleg suferinta. Si baietelul meu s-a tot imbonavit anul asta.  Ceea ce poti face e sa te asiguri ca mananca tot ce trebuie: fructe, legume dar si carne.In plus, ar fi bine sa ii faci niste analize de sange sa vezi daca are vreo carenta care sa-i afecteze sistemul imunitar. Produsele pentru imunizare nu stiu cat de bine functioneaza, dar, daca vrei sa mergi pe calea asta, fa-o la sfatul unui medic pediatru.



#17
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.848 mesaje

Postat 27 octombrie 2017 - 12:00

evident ca am facut ce mi-a spus dr., doar nu il tratez eu dupa ureche :(

Ce sa zic...la 3 zile dupa terminarea antibioticului (stat acasa, nu la gradi), febra iar durere de ureche, vizita orl, antibiotic (altul)...

Nu, nu vreau sa inlocuiesc medicamentele cu siropele, doar i-as da ceva care poate sa il mai ajute putin...

i-am facut exudatele si au iesit ok



#18
Ralucutza1987

Ralucutza1987
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 27 octombrie 2017 - 14:59

Buna,

Eu am folosit produsele Childlife nu pentru imunitate ci pentru alte probleme inclusiv acel Colostru cu probiotice. Pt noi a fost ok. Cat despre cresterea imunitatii cred ca nu exista o solutie 100% eficace.

 





Etichetat si cu copii, imunitate

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -