Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Campania de vaccinare gripa 2017


10 raspunsuri la acest subiect

#1
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 11:42

As vrea sa stiu daca a inceput campania de vaccinare in Ro si daca se gasesc vaccinuri la farmacie. 

Ideal, daca-mi spuneti si ce vaccinuri se gasesc (fabricant/nume) ar fi si mai bine. 

 

Merci.



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 12:30

campania de vaccinare gratuita incepe la finalul lunii octombrie. ma refer la vaccinarea gratuita care se face la medicul de familie pentru persoanele aflate in grupa de risc (copii, varstnici, gravide, personal medical). nu am gasit denumirea vaccinului achizitionat de ministerul sanatatii.

https://www.viata-li...are-antigripala

 

 

in paralel, marile retele de clinici particulare au demarat si ele campanii de vaccinare, de exemplu regina maria da startul vaccinarii de la 1 nov, iar vaccinul folosit se numeste vaxigrip tetra. unii abonati il au inclus in pachetul de servicii medicale, altii nu.

 

de pe site-ul medicover:

https://www.medicove...ipala-2017-2018

 

"in sezonul 2017/2018 utilizam vaccinul VaxigripTetra – un vacin antigripal tetravalent, produs de compania farmaceutica Sanofi Pasteur, Franta. Acest vaccin corespunde recomandarilor OMS (Organizatia Mondiala a Sanatatii) (pentru emisfera nordica) si deciziei Uniunii Europene pentru sezonul 2017/2018, respectand in acelasi timp si cerintele Farmacopeei Europene pentru vaccinurile antigripale."

Pe data de 16 octombrie 2017, Medicover incepe campania de vaccinare antigripala in toate centrele proprii din Bucuresti, Brasov, Cluj, Constanta, Galati, Iasi, Ploiesti, Timisoara, precum si in clinicile partenere din tara, atat pentru abonati cat si pentru persoanele care nu detin un abonament Medicover.

Abonatii nostri care au vaccinarea inclusa in abonamente vor beneficia de vaccin si administrare gratuite; abonatii care nu au acest serviciu acoperit de planuri, vor beneficia de administrare gratuita si vor achita doar costul vaccinului.

Persoanele care nu detin un abonament Medicover pot opta atat pentru vaccinarea propriu-zisa, in valoare de 54 lei, cat si pentru Pachet Vaccinare + Consultatie Medicina Generala - in valoare de 79 Lei."

 

"Pentru sezonul gripal 2017-2018, vaccinul gripal tetravalent cu virus inactivat are următoarea compoziţie: A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like virus; A/Hong Kong/4801/2014 (H3N2)-like virus; B/Brisbane/60/2008-like virus; B/Phuket/3073/2013-like virus"

 

 

nu stiu sa-ti spun daca acest vaccin se gaseste si in farmacii, sau daca exista si alt vaccin, produs de alta companie, pentru sezonul 2017/2018.



#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 13:06

Vaxigrip este deja in farmacii. si Influvac parca trebuie sa ajunga saptamana asta.



#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 13:17

As vrea sa stiu daca a inceput campania de vaccinare in Ro si daca se gasesc vaccinuri la farmacie. 

Ideal, daca-mi spuneti si ce vaccinuri se gasesc (fabricant/nume) ar fi si mai bine. 

 

Merci.

Mik,va vaccinati de gripa?(mama ta adica...)

 

Si noi trebuie sa vedem ce spun doctorii,tinind cont ca perfuziile sau prelungit cu o saptamina,fata de termenul initial.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 13:30

dana, cum se mai simte sotul tau ? are efect terapia ?



#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 13:34

dana, cum se mai simte sotul tau ? are efect terapia ?

Hmmmm...se simte extenuat in primele zile dupa perfuzie,cu usoare ameteli, miine o avem pe a treia(perfuzie)si banuiesc ca se va simti din ce in ce mai sfirsit!

 

Insa dupa 2-3 zile se recupereaza-sa spun asa,si e ok.

 

Daca are efect .vom vedea dupa ce termina...mai are doua de facut.

 

(am scris,mai scriu la subiectul meu)



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 13:35

Corina,sotul tau se vaccineaza anual de gripa?



#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 13:49

Corina,sotul tau se vaccineaza anual de gripa?

 

nu, niciodata nu s-a vaccinat, nici inainte, nici dupa descoperirea afectiunii.

nici eu, dealtfel, si nici pe copila n-am vaccinat-o impotriva gripei.

 

dar m-ai cam pus pe ganduri cu intrebarea, cred ca ar trebui sa se vaccineze, tocmai pentru a evita cu orice pret sa raceasca. ia sa-i propun diseara ideea asta, sa discute si cu medicul de familie.



#9
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 14:00


 

dar m-ai cam pus pe ganduri cu intrebarea, cred ca ar trebui sa se vaccineze, tocmai pentru a evita cu orice pret sa raceasca. ia sa-i propun diseara ideea asta, sa discute si cu medicul de familie.

Noua ni s-a recomandat sa se vaccineze contra gripei,pe linga rapelul la vaccinurile obligatorii.

 

Problema la noi ar fi ca s-a prelungit mai mult terapoa(perfuziile)decit trebuia si se suprapune acum cu perioada vaccinarii contra gripei.De asta sunt putin ...tematoare,o sa vedem cu care medic(reumatolog,pneumatolog sau medicul d efamilie ins anu cred ca ea poate decide asta)ne consultam sa vedem cum sa procedam in situatia actuala(eu nu as  recomanda acum niciun vaccin...dar eu nu-s medic)



#10
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 19 octombrie 2017 - 16:56

Lucrind cu multa lume eu ma vaccinez in fiecare an. Ieri m-am vaccinat pe iarna asta.

 

Dana, am intrebat medicul pentru mama in Ro si mi-a spus ca e imperativ sa se vaccineze. 

Sanatate multa sotului tau ! 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -