Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Este normal ca scoala sa oblige elevele ,clasele 1-4, sa poarte mereu parul legat ,in clasa?


38 raspunsuri la acest subiect

#11
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 07:09

Absurd, mai ales daca nu ii intra parul in ochi sau nu are ticuri legate de rontait par :-)

Eu nu suportam parul prins, il aveam foarte lung si ma durea scalpul daca era prins. Da, am avut de suferit pe chestia asta din cauza unor profesoare.

Cred ca o cordeluta/bentita e suficienta. 



#12
silvi8

silvi8

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.360 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 07:29

eu inteleg ca invatatoarea a cerut ca fetele sa aiba parul prins. funditele, au fost doar o sugestie. asadar, consider ca e ok.

 

si la fiica mea la scoala exista aceasta cerinta: fetele cu parul lung sau mediu trebuie sa il aiba prins, din motive de igiena si pentru a putea scrie/citi fara sa fie deranjate de par si fara sa fie nevoie ca mereu sa isi dea parul pe spate, dupa ureche etc. 

 



#13
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 08:08

la noi e regula cu parul prins, era si in gradinita - mai ales ca se evitau si alte accidente asa. la fel e si in clasele 1-4. bineinteles ca nu se impune nimic la capitolul "stil" :)



#14
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 09:24

Parul prins la scoala poate fi o recomandare, in nici un caz o regula. Nu inteleg cum poti impune cuiva cum sa arate. Si nu inteleg de ce o fata se poate tunde foarte scurt fara sa aiba probleme la scoala dar un baiat nu poate avea parul lung (asta ca tot ati amintit de baiatul trimis acasa, sa se tunda).



#15
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 09:26

si vizavi de paduchi,tot intrebata ce varsta are si in ce secol suntem  [alcool]

Glumesti? Paduchii exista in toate scolile si pe toate continentele in ziua de azi. Din fericire, copiii nu mai sint tratati cu gaz ca pe vremea noastra.



#16
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.613 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 09:44

nu glumesc,Marox,ca doar sunt in mijlocul lor all day.al copiilor,nu al paduchilor  [:D]  desi si al paduchilor cateodata.dar sa-si lege parul strans cu fundite...nu cred ca sperie paduchii [zirea]

 

oi fi eu mai permisiva,dehh... [mata]



#17
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.831 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 10:32

https://www.divahair...la_moda_in_2014

 

Poti sa i prinzi doar cateva suvite sau sa faci o coada lejera intr o parte. Pe net exista multe exemple.

La sport cim face, tot cu parul desfacut?

 

Velvet, exista paduchi si in tarile civilizate, exista pe piata tot felul de sampoane, campanie de informare si verificare in scoli, daca este epidemie poti cere pediatrului sa scrie reteta.



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 11:38

In România. E mare Rușine sa ai păduchi . In alte tari nu e tabu, ai, ii tratezi și gata. Fiu-miu n-a luat, dar am primit scrisori ca sint in școala, de citeva ori.



#19
Monna39

Monna39
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 12:29

Parul prins la scoala poate fi o recomandare, in nici un caz o regula. Nu inteleg cum poti impune cuiva cum sa arate. Si nu inteleg de ce o fata se poate tunde foarte scurt fara sa aiba probleme la scoala dar un baiat nu poate avea parul lung (asta ca tot ati amintit de baiatul trimis acasa, sa se tunda).

 

Ba vad ca poate fi si o regula, nu doar o recomandare. Tocmai despre asta vorbesc. Scoli diferite, mentalitati diferite...Asa cum exista scoli cu uniforme clasice, iar altele in care nu se cere practic mai nimic. 



#20
Monna39

Monna39
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 18 octombrie 2017 - 12:35

eu inteleg ca invatatoarea a cerut ca fetele sa aiba parul prins. funditele, au fsot doar o sugestie. asadar, consider ca e ok. si la fiica mea la scoala exista aceasta cerinta: fetele cu parul lung sau mediu trebuie sa il aiba prins, din motive de igiena si pentru a putea scrie/citi fara sa fie deranjate de par si fara sa fie nevoie ca mereu sa isi dea parul pe spate, dupa ureche etc.

 

Fiica-mea are parul lung pana la jumatatea spatelui. Nu-i place nici macar o simpla coada de cal. Si eu cred la fel, ca din motive de igiena si ca sa nu o deranjeze e ok sa si-l prinda. Pe de alta parte nici nu isi doreste parul tuns scurt...deci...




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -