Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tuse fara de sfarsit


23 raspunsuri la acest subiect

#1
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 15:49

Azi sunt 7 zile de cand ne-am intalnit cu TUSEA, in forma nepotelului mucos, dragutz si curios. Eu si Alex. de 6 zile tusim de ne ies ochii din cap, de facem 6 pack, de innebunim familia, de speriem doctorii pe la urgenta, de nu mergem la scoala si serviciu.

 

Vineri dupa un nou control medical pt Alex care facea cate o criza de tuse / respiratie si era alb ca fantoma, am crezut ca obtinem o victorie. Un puffer nou cu cortizon care ar fi trebuit sa fie "the ultimate defense". Cauza? "it"s viral". nimic la exudat, plamanii ok.

 

Vezi sa nu. L-a lasat un pic sambata pe parcursul zilei, spre seara a revenit in fortza. 

 

Azi dimineatza m-am trezit cu amandoi in concert. Lui T medicamente n-am cum sa-i dau inainte de maine, cand o sa ajung la un doctor. 

 

Ce am nevoie: orice leac babesc, idee, sugestie, ce sa ma ajute sa-i pun un pic pe picioare, in paralele cu pufferele si siropurile de la doctor. Pur si simplu nu pot sa imi mai iau o saptamana sa stau acasa si husbandul e in delegatii in "Trumpland" toata saptamana.

 

Cu ce invingem tusea?



#2
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 15:55

Ai incercat sa-i pui in pozitii diverse ? Adica perfect intinsi pe spate sau drepti pe un scaun ? 

 

In rest : ceai cald de nuci intregi (nuci sparte si fierte), ceai de ceapa, miere. 

 

Sanatate ! 

 

(e ciudat ca e contagios, tusea e peste tot ?)



#3
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 16:00

Multumesc, Mik

 

Noaptea numai asa doarme Alex, in fund intre perne. Cu umidificator in camera. Eu la fel. Tudor va incepe si el de la noapte, cred. Daca stau intainsi in pat, tusesc de nu au aer.

 

Ceaiuri, bifate, le fac in somn. 

 

Stie cineva, in nebulizator ce as putea sa pun in afara de ser fiziologic? poate reusesc sa gasesc ceva OTC. si de cate ori pe zi oare e optim sa ii tin la nebulizator?

 

da, e cumplita tusea asta, vineri am vb cu invatatoarea lui Tudor, ea si fiul ei (Alex's best friend) tocmai o luasera, deci e si in scoala, si erau in prima zi acasa ...



#4
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 16:02

Aqai, am avut și eu în primăvară un acces de tuse îngrozitor, la un moment dat am tușit așa de tare că am crezut că mi-am rupt o coastă :(.

 

Pe lângă tona de medicamente, am băut ceai de ceapă cu miere și sirop de ridiche neagră (ridiche scobită în care pui zahăr sau miere și lași acoperit până se face sirop - scoți siropul și pui din nou zahăr / miere până se înmoaie ridichea, moment în care o schimbi cu alta).

 

Sănătate multa!



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 16:22

m-au ajutat lichidele , mai ales apa cu lamaie , si rabdarea celor din jur .

 

 

 

Sper sa va faceti bine cat mai repede .

 

Fie-mea cand are tuse ii pun o ceapa taiata in dormitor .nu ii dau ceaiuri sau sirop.


Editat de Collins20, 15 octombrie 2017 - 18:38 .


#6
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 17:37

Vicks rub (frecat pe piept) si daca ai umidificator se gasesc niste menthol pads tot de la ei care se pun in umidificator (depinde de care ai, exista un loc special pt ele).

 

Mai faceam dimineata galbenus de ou frecat bine cu zahar si lapte fierbinte, pe nemancate.  Ca sa fie mai placut puneam si cateva picaturi de esenta de vanilie. 

 

Editez: eu am avut o perioada in care tuseam necontrolat de la heartburns. Nu este cazul la voi avand in vedere ca se plimba de la unul la celalalt. 


Editat de lili_mar, 15 octombrie 2017 - 17:39 .


#7
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 18:31

Daca e tuse seaca, un sirop de tuse expectorant. Poti lua doua diferite si alterna pana gasesti care le e eficient.

Noi am incercat sirop de muguri de brad/ pin (Alpina sau asa ceva), de echinacea, de iedera ( helixia prospan sau no name). Asta de iedera functioneaza la Eric.



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.744 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 18:55

multumesc mult, ladies!

 

Daniela, Collins, imi pare rau sa aud ca v-a afectat atat de rau!

 

ceai de ceapa, nuca, ceai de mugur de pin, sirop de muguri de pin, ceai cu sirop si muguri de pin si lamaie in el, torn in ei cu litri.

 

am uiat de lapte cu ou si miere, multumesc, lili, si felur, multumesc ca mi-ai reamintit de prospan! ma duc al farmacie, sper sa gasesc, ca nu este tot timpul. prospan mi-am amintit ca imi spunea doc de familie in ro cand erau mici sa le pun in nebulizator!



#9
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 19:15

Pe ale mele le ajuta infuzia aia clasica, cu apa clocotita si stat cu prosopul in cap sa inspiri abur (nu prea fierbinte insa). In apa clocotita pun uleiuri de infuzie specifice de la farmacie, sau doar tea tree/eucalypt, ce am in momentul respectiv in casa. 

 

Mai ajuta si un aparat de salinizare (nu stiu daca ii zice asa) sau o lampa cu sare de himalaya.

 

Antihistaminic luati?


Editat de carolinah, 15 octombrie 2017 - 19:23 .


#10
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 19:16

Chiar acum o jumatate de ora ma uitam la stiri, era un reportaj despre laptele de...magarita ( femela magarului), si mi-am amintit cum a umblat o colega de-a mea pe la cateva stane de ciobani cautand acest lapte, pentru fetita ei, a carei tuse nu trecea cu nimic. Laptele acela chiar a avut efect, in reportaj spuneau ca e f bun pentru alergii si problemele sistemului respirator. Nu stiu daca poti gasi asa ceva la voi.

Stiu ca mama ne punea cataplasme cu mustar pe piept cand eram raciti si tuseam rau, in copilarie.

Poate ar ajuta si ceva gen Aerius. Pediatra noastra il recomanda seara, in combinatie cu Prospan.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -