Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reclama Dove


4 raspunsuri la acest subiect

#1
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 15:35

A postat cineva, mai de mult, la un alt subiect, o reclamă acuzată de rasism de la Dove.

M-am și mirat atunci de ideea care părea a fi în spatele clipului, mi se părea primitivă și nu înțelegeam cum a fost așa ceva aprobat... "O negresa care se transforma in alba după ce se se spala cu Dove??!! Ce tâmpiți!!"

 

Ei bine, se pare că am judecat pripit, am găsit recent un articol in care chiar tipa de culoare din videoclipul acela spune că e tăiata bucata cu scandalul, că sunt 7 femei de rase diferite care se transforma una in alta, că nu s-a simțit niciodată victima rasismului. Dacă mai știți, ideea și secventa (care mi se părea fascinanta) din videoclipul lui Michael Jackson "Black or white", când mai multi oameni își mișcă capul și devin unul dintr-altul..

 

Am deschis acest subiect pentru că voiam să vă împărtășesc și vouă acest nou articol, probabil mai sunt și alții care au fost "păcăliți" de scandalul acesta, mă oftic din ce in ce mai tare că încă mă mai las prada primei judecați a unei știri din media, o nouă ocazie de a concluziona că  toate trebuiesc privite din mai multe perspective.

Ar fi bine cred sa ne repetăm zilnic, până ne și rămâne în cap, că media intenționează să ne manipuleze și că uneori reușește atât de ușor...

 

https://www.vice.com...tima-rasismului

 



#2
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 15:53

Păi înseamnă că cei de la Dove nu au oameni competenți la comunicare [:D] . Dacă reclama pe care o faci reprezintă niște femei care se transformă dintr-una în alta (ca să celebrezi diversitatea) iar clipul ajunge trunchiat pe net și apare ca un mesaj rasist, înseamnă că cei care se ocupă de comunicare la Dove n-au ce să caute acolo. Era suficient să arate toată reclama și ce ar fi fost un buzz negativ s-ar fi transformat într-un întreg capital de suport. 

 

În articolul din The Guardian se spune că tot clipul în care femeile se transformau dintr-una în alta durează 30 de secunde. Cine a postat clipul trunchiat? Chiar Dove? Sau altcineva?



#3
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 16:13

Pai nu știu, faptul că și-au cerut scuze m-a făcut să cred că atât i-a dus mintea și că acuzațiile au fost fondate.

Și modelul de culoare spune că i-ar fi plăcut că Dove să-și apere ideea .

Nu nteleg de ce nu au luat atitudine.

Oricum eu am fost uimita de câtă manipulare exista, asta mă intrigă, probabil cineva are de câștigat întotdeauna, în spatele oricărei informații de pe net.

O să ajung sa nu mai cred nici Meteo



#4
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 16:36

Dar aici nu e manipulare, e prostia celor de la Dove... 



#5
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 15 octombrie 2017 - 19:39

Mă gândeam la cel/cei care au avut ideea de a extrage doar imaginea acuzatoare inițială. Mi se pare intenție de manipulare, pe de altă parte chiar nu înțeleg reacția moale a celor de la Dove... 

Pai daca ai avut intenția de a promova ideea de unitate/integrare, de ce te lași așa călcat în picioare.

 




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

  • Geanta bebeluÈ™ului

    Ioone
    - Astăzi, 15:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -